Νησια με ονομα αρσενικο!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και ο Δοκός στον Αργοσαρωνικό ανάμεσα στα στενά Ερμιόνης και Ύδρας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάλαμος & Καστός (Μεταξύ Λευκάδας-Αιτωλοακαρνανίας)
Και ο Κύθρος ή Κυθρός βρίσκεται εκεί δίπλα τους.

Μάλλον η περιοχή συγκεντρώνει τα περισσότερα νησάκια με αρσενικό όνομα της Ελλάδας καθώς μέχρι τώρα έχουμε αναφέρει τέσσερα: Σκορπιός, Κάλαμος, Κάστος και Κύθρος ή Κυθρός!:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim νομίζω ότι είναι "η Δοκός"
Έχεις δίκιο!!!
Λάθος μου :( αλλά το διορθώνω: Σύμφωνα με το Δήμο Ύδρας, λοιπόν, η νησίδα Δοκός είναι η Δοκός και όχι ο Δοκός και επομένως δεν ανήκει στα νησιά με αρσενικό όνομα.

Ψάχνοντάς το όμως βρήκα 3 νησίδες που ανήκουν στο Δήμο Ύδρας και έχουν αρσενικό όνομα: ο Άγιος Γεώργιος, ο Άγιος Ιωάννης και ο Άγιος Νικόλαος.

Στην ίδια περιοχή εντόπισα και τη νησίδα Πάτροκλος (προς Αττική μεριά) και πιστεύω ότι έχει αρσενικό όνομα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Yπάρχει και ένας Άγιος Γεώργιος έξω από τη Σκόπελο.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πριν 10 χρόνια που είχα πάει εγώ, σταματούσες σε ένα παρκινγκ εκεί κοντά στην παραλιακή και κατέβαινες με τα πόδια μέχρι τη θάλασσα μέσα από ένα μίνι καταυλισμό τσιγγάνων που είχε εκεί. Μια βαρκούλα έκανε συνήθως περίμενε εκεί πελάτες να τους πάει απέναντι σε μια καλή ψαροταβέρνα που έχει εκεί. Αν η βάρκα δεν ήταν εκεί περίμενες λίγο ή αν ήταν απόγευμα έκανες τα φώτα μέχρι να σε δει από απέναντι ο βαρκάρης.
Μου είπαν ότι τώρα έχει στάνταρ δρομολόγια και νομίζω ότι έχει πλέον και ταμπέλα. Δεν είμαι σίγουρη όμως έχω χρόνια να πάω από παραλιακή. Ωραία φάση, όχι και τίποτα καταπληκτικό όμως. Για μπάνιο δε λέει γιατί το νησί είναι γεμάτο ιχθυοκαλλιέργειες και έχει πολύ φύκι.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Λοιπόν στο Ιόνιο ο Κάλαμος
Στον Αργοσαρωνικό ο Πόρος
Στο Βορειο Αιγαίο ο Άγιος Ευστράτιος
Ύστερα ο Άγιος Μηνάς, ένα ακατοίκητο νησί κοντά στους Φούρνους, ο Καλόγερος ανάμεσα στη Σίκινο και τη Φολέγανδρο

και σίγουρα κι άλλα μικρά ακατίκητα νησιά που δεν γνωρίζω
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Κ οι Φούρνοι (πληθυντικός)!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom