Νησιώτικα διλήμματα

Ioanna.p

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ούσα γενικότερα αναποφάσιστη και ιδιαίτερα ψείρας, προσπαθώ να αποφασίσω ποιο νησι ενδείκνυται για τις φετινές μου διακοπές. Ιδανικά θα ήθελα κάτι όμορφο, οικονομικό και να μην περιλαμβάνει ταξίδι 15 ωρών. Ωστόσο αν κάποιος προορισμός πληροί όλες τις υπόλοιπες προυποθέσεις, μπορώ να παραβλέψω την απόσταση. Επίσης, δεν ενδιαφέρομαι να παρτάρω και μέχρι τελικής πτώσης, το έκανα τις προηγούμενες χρονιές και φέτος μάλλον κάτι πιο χαλαρό θα ήταν καλύτερο ειδικά μετά απο έναν δύσκολο χειμώνα. Μετά από λίγο ψάξιμο, ενδιαφέροντα μου φαίνονται τα εξής νησιά:
-Αστυπάλαια
-Κύθηρα
-Ικαρία
(τα 3 παραπάνω είναι μακρυά ,το γνωρίζω)
-Αγκίστρι(υπερβολικά κοντά για να μην το λάβω υπόψιν)
-Νάξος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας :)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες! :welcome:
Στα 4 νησια που γράφεις πηγαίνεις και αεροπορικώς οπότε η απόσταση δεν αποτελεί ζήτημα.:)
Στα δυο πρώτα που αναφέρεις δεν έχω πάει, την Ικαρία όμως την προτείνω με χίλια! Και η Νάξος είναι πανέμορφη, έχει πράσινο, ωραίες παραλίες και ορεινά χωριουδάκια.
Βέβαια παίζει ρόλο το πότε θα πας, πόσες μέρες, με τι παρέα και αν θα έχεις μεταφορικό μέσο. Στην Ικαρία ας πούμε είναι απαραίτητο, εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις ωτοστόπ.;)
 

Ioanna.p

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες! :welcome:
Στα 4 νησια που γράφεις πηγαίνεις και αεροπορικώς οπότε η απόσταση δεν αποτελεί ζήτημα.:)
Στα δυο πρώτα που αναφέρεις δεν έχω πάει, την Ικαρία όμως την προτείνω με χίλια! Και η Νάξος είναι πανέμορφη, έχει πράσινο, ωραίες παραλίες και ορεινά χωριουδάκια.
Βέβαια παίζει ρόλο το πότε θα πας, πόσες μέρες, με τι παρέα και αν θα έχεις μεταφορικό μέσο. Στην Ικαρία ας πούμε είναι απαραίτητο, εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις ωτοστόπ.;)
Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την απάντηση :) Με το αγόρι μου θα πάω γύρω στις 8,9 Ιουλίου που τελειώνω κι από δουλειά! Άρα από Ικαρία και Νάξο προτείνεις Ικαρία??
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κοίτα να δεις. Και τα δυο είναι όμορφα νησιά. Το καθένα με τον τρόπο του. Η Ικαρία είναι η μισή πράσινη κι η μιση "βράχο - βράχο τον καημό μου" (άλλωστε εκεί εγραψε ο Θοδωρακης τον στίχο ;)), έχει δηλαδή αυτό που λέμε άγρια ομορφιά. Η Νάξος έχει κι αυτή πράσινο, όμορφη μεγάλη χώρα αλλά μαζεύει και πολύ περισσότερους τουρίστες.
Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις ταξιδιωτικές ιστορίες και πληροφορίες για τα μέρη που ενδιαφέρεσαι. Πάντως είμαι σίγουρη πως όποιο και να επιλέξετε καλά θα περασετε!:xalara:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα, συμφωνω με την φιλη emouli για Ικαρια.
Το νησι ειναι ενα μερος που λογικα θα το ερωτευτεις.
Εν συγκριση με τους αλλους προορισμους θα επελεγα την Ικαρια.
Καλες διακοπες
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Έχε υπόψη σου μόνο την "πολιτισμική" μετάβαση από το περυσινό " party μέχρι τελικής πτώσεως" νησί στην Ικαρία. Δεν έχω πάει αλλά τα πράγματα ξέρω ότι είναι λίγο χαλαρά. Δεν σημαίνει ότι δεν θα σου αρέσει αρκεί να είσαι σίγουρη για το τι ζητάς. Οι υπόλοιποι θα σου δώσουν πληροφορίες αν χρειαστείς.
Για την Νάξο που έχω βρεθεί την προτείνω σίγουρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Αν είσαι διατεθειμένη να πας και πιο μακριά (μια και λες για Ικαρία) σκέψου και για Σάμο.Πολλές παραλίες,ωραία ορεινά χωριά, ατμοσφαιρικά μπαράκια ακριβώς πάνω στο κύμα στο Βαθύ,με κοκτέιλ ιδιαίτερα με δικό τους ντόπιο σαμιώτικο κρασί....δεν είναι το νησί που πας για κλαμπινγκ αλλά είναι και αρκετά μεγάλο για να μην βαρεθείς από τη δεύτερη-τρίτη μέρα όπως σε άλλα μικρότερα νησιά.
 

Danae_Dn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Γεια σας και απο μενα!!
Καινουργιο μελος και εγω!!Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ειμαστε αρκετα μεγαλη παρεα 6-8 ατομα
ηλικιας 18-20 και ψαχνουμε για τις καλοκαιρινες μας διακοπες νησιωτικο προορισμο. Δεν θελουμε φοβερη βαβουρα τυπου Μυκονος ουτε ομως και μεγαλη νεκρα.Ειμαστε αναμεσα σε Σαντορινη και Παρο. Τι προτεινετε;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς όρισες Δανάη :)
To μήνυμα σου μεταφέρθηκε εδώ. Στο φόρουμ μας μπορείς να βρεις πληροφορίες και για τα δυο νησιά. Η αλήθεια είναι ότι η επιλογή ανάμεσα σε αυτά τα δυο νησιά είναι δύσκολη.
Θα σου πρότεινα την Πάρο. Είστε μεγάλη παρέα και οι μετακινήσεις σας θα είναι ευκολότερες εκεί. Επίσης έχει και πιο βολικές παραλίες.
Βέβαια στην ηλικία σας είχα πάει και γω με τόσο μεγάλη παρέα Σαντορίνη και πέρασα ονειρικά...Οπότε η υπόθεση θέλει ψάξιμο :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με το που διάβασα τη πρώτη μιάμισι σειρά, το μυαλό που πήγε κατευθείαν σε ένα μέρος...
Πάρος με κλειστά τα μάτια.
Οτι μα ότι πρέπει!! Θα το δεις κι εσύ!
 

Danae_Dn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
καλως σας βρηκα!! :)
Οι πιο πολλοι Παρο λενε
εγω δεν εχω προβλημα καθως και τα δυο νησια ειναι απιστευτα
οντως θελει ψαξιμο η υποθεση :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom