Νομός Ρεθύμνης

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω επισκεφθεί την Κρήτη αρκετές φορές, το Ρέθυμνο το έχω αδικήσει. Γι΄αυτό το καλοκαίρι, τέλος Ιουλίου, σκεφτόμαστε να του αφιερώσουμε 4 μέρες (μετά από ένα πενθήμερο στα Χανιά που είναι και τα αγαπημένα μας).
Το θέμα είναι αν πρέπει να μείνουμε στην πρωτεύουσα όλες τις μέρες και να μετακινούμαστε, ή αν είναι καλύτερο να μοιράσουμε τις μέρες σε πόλη και κάπου πιο νότια...
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
κοιτα τεσσερις μερες ειναι λιγες για να τα δεις ολα (και βορρα και νοτο)!ωστοσο οπως ερχεσαι απο χανια κανε μια σταση γεωργιουπολη για μπανιο στο καλυβακι. μετα μεινε δυο μερες μεσα στην πολη για να τη δεις λιγο-οπωσδηποτε περιπατο στην παλια πολη, να ανεβεις στο καστρο κ.α. και τις αλλες δυο στο νοτιο ρεθυμνο. για το νοτο σου προτεινω να μεινεις στο χωριο πλακιας και να πας σε οσες περισσοτερες παραλιες μπορεις. μη χασεις με τιποτα σχοιναρια-σουδα.για φαγητο αν θες εδω ειμαστε για πληροφοριες
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Στο καλυβακι??? Αν θελεις να αφησουν τα κοκαλα τους εκει..:haha: Τα νερα ειναι πεντακαθαρα αλλα παρα πολυ παγωμενα. Τωρα αν μεινετε Ρεθυμνο για να το εξερευνησετε οι αποστασεις δεν ειναι και τοσο μακρινες. Πάντως σχετικα με παραλιες θα προτεινω το κεδροδασος αν εχετε ηδη παει λαφονησι, ειναι παρα πολυ ομορφη αλλα ο δρομος ειναι κακος απο ενα σημειο και μετα. Και Γαυδο που ακομα δεν αξιωθηκα να παω για να δουμε φετος. Γενικα η νοτια Κρητη εχει καταπληκτικες παραλιες, πολλες με δυσκολη προσβαση ευτυχως θα πουμε γιατι αλλιως θα ειχαν καταντησει όπως τις βορειες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αχ...απο Ν.Ρεθύμνης θα πρότεινα Μονή Πρεβέλη, αλλά τώρα δεν ξέρω πως θα είναι αφού πέρυσι κάηκε και η αλήθεια είναι πως επειδή είναι χάλια ο δρόμος δε θα το επιχειρούσα τώρα. Μην χάσεις τα Μάταλα!! χαχαχα Πλάκα κάνω...δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, εκτός αν περάσετε για να δείτε τι και πως είναι. Δεν ξέρω τι άλλο έχει το νότιο Ρέθυμνο, αν και έχω γυρίσει πολύ. Να, Παναγιά Τρυπητή, αλλά κανείς δεν ξέρει να σας πεί πως θα πάτε και πάλι θα χάσετε χρόνο.
Αν και δε ρωτάς για Χανιά και είπες ότι τα ξέρετε γενικά, προτείνω μονοήμερη Μπάλο-Γραμβούσα!! (αν δεν έχετε πάει) Υπέροχα χρώματα, μοναδικό μέρος...ο Μπάλος με τη λιμνοθάλασσα και τα κοχύλια/κοράλια -δεν ξέρω τι είναι, στην άκρη της παραλίας!
Ζηλεύω......
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Στο καλυβακι??? Αν θελεις να αφησουν τα κοκαλα τους εκει..:haha: Τα νερα ειναι πεντακαθαρα αλλα παρα πολυ παγωμενα. Τ

ναι οντως ειναι κρυα τα νερα αλλα την περιοδο που θα πανε τα παιδια θα κανει πολλη ζεστη οποτε θα το εχει αναγκη το κρυο ο οργανισμος!περα απο την πλακα ειναι πολυ ωραια παραλια και πιστευω οτι αξιζει μια επισκεψη!τωρα για τα χανια δεν του δινω πληροφοριες γιατι ζητησε για ρεθυμνο
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, όντως στα Χανιά είναι η τρίτη φορά που θα κατέβω και έχω ψιλογυρίσει το νομό (τι να πω για Μπάλο και Ελαφονήσι, τα μέρη αυτά είναι απίστευτα).
Μάλλον θα κοιτάξω να μείνουμε 2 βράδια στο νότιο τμήμα του νομού Ρεθύμνης, όσες πληροφορίες πάντως έχετε για το νομό δώστε, γενικά είμαστε πολύ της βόλτας και είμαστε από το πρωί μέχρι το βράδυ στην ταλαιπωρία:clap:.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.341
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
, όσες πληροφορίες πάντως έχετε για το νομό δώστε, γενικά είμαστε πολύ της βόλτας και είμαστε από το πρωί μέχρι το βράδυ στην ταλαιπωρία:clap:.
Τότε να κάνεις και μια περιήγηση στην επαρχία Αμαρίου, και στο φαράγγι
Πατσός

http:///www.travelstories.gr/%EA%F1%DE%F4%E7/7151-a%EC%DC%F1%E9-%F1%E5%E8%FD%EC%ED%EF%F5.html
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μεγάλωσα στο Ρέθυμνο, οπότε πέρα από τα πολύ ωραία μέρη και παραλίες που σου έχουν ήδη προτείνει και πρέπει να επισκεφτείς, θα σου δώσω και μερικά tips για την πόλη του Ρεθύμνου για να αποφύγεις τα τουριστικά μαγαζιά για φαγητό, ποτό κλπ:

Για καφέ και ποτό χαλαρά, Living Room LIVING ROOM CAFE - RETHYMNO CRETE . Είναι "πολυτελείας", αλλά με φοβερές τιμές και ποιότητα στα πάντα!!!

Να πας οπωσδήποτε για κρέπα (αλμυρή και γλυκιά) ή βάφλα στην κρεπερί Hari's στην παλιά πολη. Όποιον και αν ρωτήσεις θα ξέρει να σου δώσει οδηγίες. Είναι μια DO NOT MISS εμπειρία, δεν θα έχεις ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο (και σίγουρα δε θα καταφέρεις να την τελειώσεις, οπότε θα στη δώσουν πακέτο).

Για δροσερές σαλάτες, το "Σαλατάδικο" στην Παραλία. Μόνο σαλάτες, ότι σαλάτες φανταστείς.

Για παραδοσιακό φαγητό, λίγο έξω από την πόλη, ταβέρνα ο "Ζήσης". Τόσο τίγκα στον κόσμο από ντόπιους, που το καλοκαίρι μπορεί και να δυσκολευτείς να βρεις τραπέζι. Και τα λαχανικά του, όλα από τον κήπο του!

Μέχρι τότε θα σκεφτώ κι άλλα, απλά σημείωσε αυτά για αρχή :p
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
libertine οντως πολυ καλες οι συμβουλες σου απλα καποια πραγματα εχουν αλλαξει. για παραδειγμα το salad bar εχει κλεσει, ο ζησης εχει γινει πλεον βιομηχανια φαγητου και τιποτε αλλο!λοιπον για φαγητο στο ρεθυμνο ειναι το μαιστρος που τα συνδυαζει ολα (θεα, φαγητο, τιμες) και οπωσδηποτε ενα βραδυ σε ενα απο τα πολλα ρακαδικα της παλαιας πολης (κατα προτιμηση μπακαλογατος). επίσης για πλακια φαγητο στην ταβερνα Χρηστος (λιγο ακριβη), ταβερνα Μαριου (ειναι σε ενα χωριο διπλα στον πλακια) και για πανοραμικη θεα το λυβικο πελαγος μια απο τις ταβερνες στο χωριο Μυρθιος. ειναι κι αλλα πολλα αλλα θεωρω οτι αυτα αρκουν για τις τεσσερις μερες
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Συμφωνώ με την mariagl για τις παραλίες του Αγίου Παύλου!Είναι απίστευτο μέρος και δεν πρέπει να το χάσεις!Επίσης πολύ ωραία παραλία εκεί κοντά είναι η Τριόπετρα!Για την πρέβελη δεν το συζητώ αλλά δεν ξέρω αν έχει αποκατασταθεί!Σίγουρα βέβαια εκεί είναι πιο τουριστικά από ότι στον Αγιο Παύλο και την Τριόπετρα!Πλακιάς και Αμούδι επίσης πολύ ώραια!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Αχ...απο Ν.Ρεθύμνης θα πρότεινα Μονή Πρεβέλη, αλλά τώρα δεν ξέρω πως θα είναι αφού πέρυσι κάηκε και η αλήθεια είναι πως επειδή είναι χάλια ο δρόμος δε θα το επιχειρούσα τώρα. Μην χάσεις τα Μάταλα!! χαχαχα Πλάκα κάνω...δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, εκτός αν περάσετε για να δείτε τι και πως είναι. Δεν ξέρω τι άλλο έχει το νότιο Ρέθυμνο, αν και έχω γυρίσει πολύ. Να, Παναγιά Τρυπητή, αλλά κανείς δεν ξέρει να σας πεί πως θα πάτε και πάλι θα χάσετε χρόνο.
Αν και δε ρωτάς για Χανιά και είπες ότι τα ξέρετε γενικά, προτείνω μονοήμερη Μπάλο-Γραμβούσα!! (αν δεν έχετε πάει) Υπέροχα χρώματα, μοναδικό μέρος...ο Μπάλος με τη λιμνοθάλασσα και τα κοχύλια/κοράλια -δεν ξέρω τι είναι, στην άκρη της παραλίας!
Ζηλεύω......
Μάταλα και Παναγία Τρυπητή είναι νότια νομού Ηρακλείου!Επίσης όλες οι ωραίες παραλίες του Ν. Ρεθύμνου είναι δύσβατες αλλά αξίζει ο κόπος πραγματικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.666
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom