ΝοτιοΔυτικη Κρητη

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
εδώ είναι:
Πολύ καλά στούντιο και διαμερίσματα είναι το "Μαντώ" με το που μπαίνεις στην Παλαιόχωρα (έχει και πρωινό).
Καλό επίσης δίπλα στην παραλία με τα βότσαλα & με εύκολο πάρκινγκ είναι το "Ορεία".
Καλά και τα "Lito appartments" κοντά στη μεγάλη παραλία.
Πολύ καλά αλλά ακριβούτσικα τα "Relax" & "Europa".
Συμπαθητικά τα "Κοχύλι", "Μιμάγια", "Λισσός"
Αν θέλει κανονικό ξενοδοχείο "On the Rocks" και "Άρης" και για.... πολυτέλεια το "Libyan Princess".
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καλησπερα Αντωνη, ναι φιλε μου στο χρωσταω και ελπιζω αυτη την φορα να βρεθουμε!!Την Παλαιοχωρα να σου πω την αληθεια με μια πρωτη ματια την φοβαμαι λιγο...απο θεμα φασαριας!Η Σουγια ειναι πιο ησυχη?Επισης ειδα λιγο και την Αγια Ρουμελη...εντυπωσεις απο εκει, εσυ η καποιος αλλος?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα Αντωνη, ναι φιλε μου στο χρωσταω και ελπιζω αυτη την φορα να βρεθουμε!!Την Παλαιοχωρα να σου πω την αληθεια με μια πρωτη ματια την φοβαμαι λιγο...απο θεμα φασαριας!Η Σουγια ειναι πιο ησυχη?Επισης ειδα λιγο και την Αγια Ρουμελη...εντυπωσεις απο εκει, εσυ η καποιος αλλος?
Μη την φοβάσαι καθόλου την Παλαιόχωρα, έχει παραλίες για μπάνιο από όπου και να φυσάει, μπορείτε από εκεί να πάτε με καραβάκι Αγία Ρουμέλη, να πάρετε ένα κανό και να περάσετε κάμποσες ώρες στον Καλόγηρο. Μπορείτε να πάτε στην παραλία του Κριού, μπορείτε να βγείτε, να μείνετε κάπου ήσυχα, όπως θέλετε. Η Σούγια πιο ήσυχη, και δεν έχει καλή γλίστρα για να ρίξετε το φουσκωτό στη θάλασσα (άσχετο, αλλά μου έχει μείνει :D ).
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
χαχαχαχαχα....Ωραιος εσυ!!!Καλησπερα κιολας...το φουσκωτο υπηρχε καποτε...αλλα ειπαμε ΚΡΙΣΗ!!Περασμενα μεγαλεια, σνιφ!!Εαν σου πω οτι δεν βρισκω στην Παλαιοχωρα, τουλαχιστον κατι που να με ικανοποιησει!!Τραβαω λιγο πιο ανατολικα...λιγο ομως!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
χαχαχαχαχα....Ωραιος εσυ!!!Καλησπερα κιολας...το φουσκωτο υπηρχε καποτε...αλλα ειπαμε ΚΡΙΣΗ!!Περασμενα μεγαλεια, σνιφ!!Εαν σου πω οτι δεν βρισκω στην Παλαιοχωρα, τουλαχιστον κατι που να με ικανοποιησει!!Τραβαω λιγο πιο ανατολικα...λιγο ομως!!
Μήπως τότε να σκεφτείς την επιλογή Σφακιά - Λουτρό - Μάρμαρα;; ;)
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
γιατι να μην την σκεφτω??χαχα
Για πες, εχεις υποψη σου κατι?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
4.046
Η Αγία Ρουμέλη δεν έχει πρόσβαση μέσω οδικού δικτύου αλλά μόνο με καραβάκι το οποίο δεν το λες και φθηνό. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι η Παλαιόχωρα για να είστε περίπου στη μέση για εξορμήσεις. Στην περιοχή προσφέρονται και εξαιρετικές διαδρομές για πεζοπορία μέσω του μονοπατιού Ε4. Πάντως Αγία Ρουμέλη και Λουτρό δεν βοηθάνε καθόλου για εκδρομές, παρά μόνο για απομόνωση. Το Λουτρό ειναι πολύ τουριστικό. Έχει κόσμο και συνήθως η διαμονή είναι αρκετά πιο ακριβή σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη που συζητάμε.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και φυσικα την αναφορα στο μονοπατι!!
Κατι βρηκα στην Σουγια...περιμενω απαντηση και απο εκει!!
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Δυστυχως η απαντηση ηταν αρνητικη...Δεν εχω βρει ακομα καταλυμα!!
Ησυχια ψαχνω για το βραδακι που θα ειμαστε κομματια!!Δυσκολο τελικα?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
4.046
Τόσα και τόσα καταλύματα υπάρχουν στη περιοχή της Σούγιας και της Παλαιόχωρας. Κλείστε κάποιο και απολαύστε τις διακοπές σας.
 

fraoulitsa_el

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Καλησπέρα! Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι να πας λίγο πιο ανατολικά και μιας και δε μασάτε από χιλιόμετρα, έχω να προτείνω τον Πλακιά. Ήρεμο σχετικά μέρος και μπορείς να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι είναι πιο κεντρικά και έτσι να πας και δυτικά και ανατολικά σε όμορφες παραλίες όπως Ροδάκινο, Ορθή Άμμος, Αμμούδι, Σχοινάρια, Τριόπετρα και χωριά όπως το Σπήλι.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπερα σε ολους...
Σαφως εχουν γραφτει πολλα, γενικοτερα για την Κρητη αλλα και το κομματι που με ενδιαφερει!
Ξερω οτι θα εχω την ιδια βοηθεια οπως και την πρωτη φορα που επισκεφτηκα την λεβεντοΜανα Κρητη.
Δυστυχως η αναγνωση του φορουμ δεν με βοηθησε, βασικα με μπερδεψε.Γι'αυτο το θετω απλα...
Εξερευνηση του ΝοτιοΔυτικου κομματιου της Κρητης.Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο και θελω την βοηθεια σας, ειναι ενα καταλυμα σε παραθαλασιο οικισμο, ησυχο οικισμο, ετσι ωστε να χρησιμοποιηθει σαν ησυχαστηριο αλλα και ορμητηριο των εξερευνησεων!!Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, επισης να πω την καλησπερα μου στην Εφη και τον Αντωνη!!Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας..ο χρονος πιεζει!!
Νικόλα άργησες...
θα είσαι πολύ τυχερός να βρεις ξενοδοχείο τις ημερομηνίες που θέλεις, Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να εξοριστείς νότια στα Χανιά
Το οδικό δίκτυο εκεί δεν είναι και το καλλίτερο οι αποστάσεις μεγάλες και κουραστικές οι επιλογές από εκεί μόνο σε παραλίες μπορείς να πας.
Στη θέση σου θα προτιμούσα τα Φαλάσαρνα πολύ πιο εύκολα για εκδρομές ή το ψαροχώρι Σφηνάρι δεν ξέρω όμως τι υπάρχει διαθέσιμο και ΑΝ υπάρχει
Δες το λινκ που σου στέλνω με το χάρτη των ξενοδοχείων κοντά ΄σε παραθαλάσσια μέρη.
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...at-Milia_Chania_Prefecture_Crete.html#MAPVIEW
Μπορεί κάποια μέρη βόρεια στα Χανιά να φαίνονται τουριστικά αλλά υπάρχουν και παραλιακά ήσυχα ξενοδοχεία, λίγο ψάξιμο θέλει
Κάνε μια περιήγηση όλο και κάτι διαθέσιμο θα υπάρχει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.906
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom