Αίγυπτος Νουβία-Λούξορ και Ασουάν τον Ιούλιο

Ποιό είναι το μνημείο που σας εντυπωσίασε στην Νότια Αίγυπτο;

  • Ο ναός των Φιλών

    Votes: 1 33,3%
  • Ο ναός του Καρνάκ

    Votes: 2 66,7%
  • Το μεγάλο φράγμα

    Votes: 0 0,0%
  • Το νησί Kitchener

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3
  • Poll closed .

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική

Μόλις γύρισα από το νέο κατάστημα του Ελευθερουδάκη στην Πάτρα. Χάθηκα στο τμήμα Τουριστικών οδηγών. Με μισή καρδιά αγόρασα μόνο τον οδηγό του Lonely Planet για Τυνησία (μακάρι να μπορούσα να τα αγοράσω όλα). Let the story go on.

Φτάσαμε στο Λούξορ γύρω στις 08:00. H θερμοκρασία στους 40ο C. Ταξιδεύοντας στη νότιο Αίγυπτο καλοκαίρι επωφελείστε από τις χαμηλές τιμές των ξενοδοχείων. Απαραίτητα είναι τα λινά ρούχα, καπέλο, sun protect κρέμα και γυαλιά. Στην έξοδο του αεροδρομίου υπάρχουν πολλά ταξί. Η μεγάλη πλειοψηφία των αυτοκινήτων στην Αίγυπτο είναι σαν αυτά που χρησιμοποιούσε ο Βέγγος στην γνωστή ταινία με την σχολή οδηγών (you know.. που μάθαινε οδήγηση στην ευτραφή κυρία που γκάζωνε!). Όλοι έχουν κοινή τιμή γύρω στα Ε20. Εύκολα με παζάρι κλείνετε την τιμή των Ε5. Τα ευρώ είναι πάντα καλοδεχούμενα και μπορείς να κάνεις καλύτερα παζάρια.
Από το αεροδρόμιο μέχρι την πόλη η διαδρομή διαρκεί περίπου 10 λεπτά. Αριστερά και δεξιά σας εικόνες μοναδικές, πράσινο παντού, φοίνικες, πουλιά, γυναίκες να κουβαλούν σκεύη στα κεφάλια τους, βόδια, άλογα, άμαξες, αερόστατα!



Μπαίνοντας στην πόλη κατά μήκος της παραποτάμιας οδού βλέπετε στα αριστερά σας τον μοναδικό ναό του Λούξορ έχοντας πάντα στα δεξιά τον Νείλο με πολλά κρουαζιερόπλοια να "ξεκουράζονται" στις όχθες του. Το ξενοδοχείο που διαλέξαμε είναι το Pyramisa Isis Hotel Luxor.
Είναι ένα πολύ καθαρό ξενοδοχείο 5 αστέρων με τεράστιο εξωτερικό χώρο (πισίνες, 3 εστιατόρια γεμάτο φοίνικες).




Τα δύο άτομα σε σουίτα και με θέα Νείλο κοστίζει γύρω στα Ε35 συνολικά την βραδιά και τα δύο άτομα.



Σε όποιο σημείο του Λούξορ και να μείνετε διαλέξτε δωμάτιο με θέα το Νείλο. Αξίζει!
Κάνοντας το μπανάκι μας στη πισίνα του ξενοδοχείου τσιμπήσαμε κάτι (ικανοποιητικό ήταν και το burger και το al pesto).
To απόγευμα γνωρίσαμε τον Ασράφ. Αυτός και ο αδελφός του έχουν φελόυκα (το παραδοσιακό βαρκάκι της Αιγύπτου με τριγωνικό πανί). Μιλάει πολύ καλά Αγγλικά, γνωρίζει την ιστορία του τόπου και είναι πολύ ευγενής. Κανονίσαμε το απόγευμα να κάνουμε μια βόλτα μέχρι το Banana Island. Το ταξίδι έχει συνολική διάρκεια περίπου 3 ώρες. Περιλαμβάνει αρωματικό τσάι στο Νείλο με ερωδιούς παντού, ξενάγηση στο νησί και επιστροφή στο ξενοδοχείο. Κοστίζει Ε30 και τα δύο άτομα.



Το Banana Island είναι ένα καταπράσινο νησί με πολλές καλλιέργειες μπανάνας. Στο νησί γίνεται ενημέρωση από τους ντόπιους για την παραγωγή μπανάνας καθώς και για την χρήση των φύλλων της για παρασκευή παπύρων δεύτερης ποιότητας.



Κατά την επιστροφή κανονίσαμε μια τιμή για την αυριανή μας εκδρομή στην κοιλάδα των βασιλέων.
Αργά το απόγευμα κάναμε μια πρώτη περιήγηση στην πόλη του Λούξορ. Εικόνες πολλές, στον δρόμο έβλεπες έναν ντόπιο να σφάζει ένα μοσχάρι, μετά
έναν παππού να κάνει μάθημα στα εγγόνια του, η ατμόσφαιρα να μυρίζει μπαχαρικά, οι δρόμοι χωμάτινοι και παντού καθαρά βλέμματα Αιγυπτίων. Στην πόλη υπάρχει ένα πρώτης τάξης ζαχαροπλαστείο με μπακλαβαδοειδή.
 

Attachments

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
:welcome: PatrinosOnAir.

Εντυπωσιακότατη η είσοδός σου. Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καταρχην:welcome:στη παρεα μας.Οταν επισκεφτηκα την Αιγυπτο το καλοκαιρι του 2002,εκπληρωσα ενα απο τα μεγαλυτερα μου ονειρα.Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα οταν μιλας για παιδικο ονειρο.Ψηφισα το ναο των Φιλων επειδη με εντυπωσιασε ο τροπος μεταφορας του μεσα απο το νερο.
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Αν μπορείτε πείτε μου πως μπορώ να κάνω upload Pics, και πόσες Pics μπορώ να ανεβάσω ανά μήνυμα.
Ευχαριστώ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες και από μένα.

Έχουμε μια Gallery που μπορείς στο αντίστοιχο άλμπουμ να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σου, και μετά με τον κώδικα που βγαίνει κάτω από κάθε φωτογραφία, να τις τοποθετείς μέσα στα μηνύματά σου.

Δες τη γκάλερυ και αν έχει κάποια άλμπουμ που να σε εξυπηρετούν , και αν χρειάζεσαι άλμπουμ για περιοχή που δεν υπάρχει πέσμου να στο φτιάξω. :)
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Αυτό θα πει γρήγορη λύση! Εύγε στον administrator.
Λοιπόν, καλό θα ήταν να υπήρχε ένα album μόνο για Αίγυπτο αν γίνεται.
Επίσης κατάλαβα πως γίνεται uploading στις pics. Είδα και τον κωδικό της κάθε photo. Αν θέλω να βάλω μια συγκεκριμένη photo στο μήνυμά μου, τον κωδικό τον κάνω απλά copy -paste μέσα στο κείμενο?
Ευχαριστώ
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Μπορεί να παραθέτω λεπτομέρειες που ίσως είναι βαρετές. Αλλά πιστεύω πως καλό είναι να δίνονται και πρακτικές συμβουλές, ενδεικτικές τιμές κτλ.
Σε ευχαριστώ φίλε μου Ithanos. Εύχομαι το συντομότερο να πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου στην Κίνα με την διάρκεια που εσύ επιθυμείς!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εξαιρετικά, τόσο η περιγραφή όσο και οι φωτογραφίες! :clap:

Ευχαριστούμε. :D

ΥΓ. Αν θέλεις άνοιξε ένα τόπικ στο φόρουμ των νέων μελών να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω για τον εαυτό σου και τη σχέση σου με τα ταξίδια. :)
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αν και εχω παει και γω 12 μερες με ταξιδευεις φιλε λες και δεν εχω παει;)!Μιλαμε για καταπληκτικη χωρα θελω να ξαναπαωωωωωωω!!!
Φαγητα απιστευτα ο κοσμος ευγενεστατος ιδιος αν τους πεις οτι εισαι ελληνας(γκιουναν:D)τι να πρωτοθυμηθω δεν ξερω... τα απιστευτα ξενοδοχεια τα μνημεια τον νειλο τι-τι??????Πραγματικα αξιζει οποιος το σκεφτεται να παει θα περασει πολυ καλα φυσικα να εχει και την παρεα του!Εγω πηγα με γραφειο εκει γνωρισαμε και ενα αλλο ζευγαρι που πλεον κανουμε και παρεα ακομα οταν μπορουμε γιατι αλλος μενει αθηνα αλλος αρτα και πηγαμε και πριν τα χριστουγεννα κων/πολη!
Δηλαδη σε αυτην την χωρα εκτος απο αυτα που ειδα εκανα και 2 πραγματικους φιλους!
EGYPT I LOVE YOU!:D:D
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τώρα εγώ που περιμένω να ακούσω τη συνέχεια από τον Mr. Patrinos... τι να κάνω?
Μην μας αφήνετε στη μέση βρε παιδιά, μην παίζετε με τον ταξιδιωτικό μας πόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom