Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ΠΑΡΙΣΙ (Eurodisney) για παιδιά .....μικρά και μεγάλα..

ababadisney

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Πριν απο λίγες ημερες γύρισα από Παρίσι disneyland.
Στην ουσία ήταν ένα γεμάτο επταήμερο ( 6 διανυκτερυσεις μεν αλλά αναχώρηση απιο Ελλαδα πρώτη πρωινή επιστροφή τελευταία βραδινη).
Σε 4 διανυκτέρευσεις δεν θα σπαταλουυσα πανω από μια διανυκτέρευση στην disneyland. Και στις 6 εγώ μια νυκτα διαθεσα.
3 νύκτες στο Παρίσι βασικά είναι λίγες.
Για εμένα ασε την τελευταία βραδιά στην disneyland και πας από εκεί αεροδρομιο. Έτσι και τα παιδιά σου που είναι μικρά θα έχουν την προσμονή για την disneyland και θα δείξουν μεγαλύτερη ανοχή στα μουσεία κλπ.
Και εγω 5 μέλης οικογενεια τα έκλεισα όλα μόνος μου .
Αν και τα έκλεισα 2 μηνες μονο πριν πιστεψε με μου βγήκε πιο φτηνά αρκετά από τουριστικό.
Στο γραφείο βέβαια έχεις ήσυχο το κεφάλι σου για τις μετακινήσεις και έχουν και κεντρικά ξενοδοχεία.
Για disneyland αξίζει για την ηλικια των παιδιων σου να μείνεις μια νύχτα από το να πας αυθημερόν.
Το επίσημο site έχει όλες τις πληροφορίες και κλείνεις άφοβα τα πάντα
Στο ξενοδοχείο μπορείς να πας πολύ νωρίς, να αφήσεις δωρεάν βαλίτσες και να παρεις τα εισιτήρια και για τα 2 πάρκα.
Δεδομένου ότι όπως σου είπαν ακόμη και την ημέρα check out έχεις δικαίωμα να μπεις σε.αυτα μια ώρα νωρίτερα αξίζει για να γλιτώσεις τις μεγάλες ουρές
Πριν 15 χρόνια στο πακέτο ήταν και το τότε λεγόμενο fast track που είχες προτεραιότητα στα παιχνίδια.
Τώρα το λένε ultimate express το πληρώνεις εξτρα και δεν αξίζει.
Να πάτε να δείτε τα σόου lion king και together.
Επίσης απέφυγε περίοδο σχολικών διακοπών των Γάλλων και ΣΚ .

Μην ξεχνάτε ότι στα πακέτα των γραφείων υπάρχει ανά άτομο χρέωση φόρων αεροδρόμιου 250 ευρω.
Εύκολος προορισμός είναι το Παρίσι.
Δεν βλέπω λόγο να μην τα κλεισεις μόνος σου
Σε ποιο ξενοδοχείομείνατε μέσα στο πάρκο; Όσα ψάχνω και βάζω σε αναζητηση ξενοδοχεία Disney , τα περισσότερα που μου βγάζει είναι σε απόσταση περίπου 1 χιλιόμετρο κλπ περίπου απο την είσοδο του πάρκου και δωρεάν μεταφορά με τα λεωφορεία τους. Αυτά είναι ; Πχ Disney Santa Fe, Disney Cheyenne κλπ…
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σε ποιο ξενοδοχείομείνατε μέσα στο πάρκο; Όσα ψάχνω και βάζω σε αναζητηση ξενοδοχεία Disney , τα όλοπερισσότερα που μου βγάζει είναι σε απόσταση περίπου 1 χιλιόμετρο κλπ περίπου απο την είσοδο του πάρκου και δωρεάν μεταφορά με τα λεωφορεία τους. Αυτά είναι ; Πχ Disney Santa Fe, Disney Cheyenne κλπ…
Σωστά αυτά είναι.
Έχουν λεωφορειακι ανά 10 λεπτά περίπου για το πάρκο.
Μην σε αγχώνει αυτό
Όλα είναι πολύ οργανωμένα.
Εγώ έμεινα στο Newport.
Αν πας μια νυκτα για μένα κλείσε από το επίσημο site το πιο φθηνό. Ουσιαστικά για ύπνο θα πας .Τις άλλες παροχές δεν θα τις αξιοποιήσεις
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Σωστά αυτά είναι.
Έχουν λεωφορειακι ανά 10 λεπτά περίπου για το πάρκο.
Μην σε αγχώνει αυτό
Όλα είναι πολύ οργανωμένα.
Εγώ έμεινα στο Newport.
Αν πας μια νυκτα για μένα κλείσε από το επίσημο site το πιο φθηνό. Ουσιαστικά για ύπνο θα πας .Τις άλλες παροχές δεν θα τις αξιοποιήσεις
Αν μείνουμε σε κάποια απο αυτά τα ξενοδοχεία πέριξ του πάρκου, η μετακίνηση για το κέντρο του Παρισιού , Πύργο του Άιφελ , Λούβρο κλπ γίνεται εύκολα με λεωφορείο;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σωστά αυτά είναι.
Έχουν λεωφορειακι ανά 10 λεπτά περίπου για το πάρκο.
Μην σε αγχώνει αυτό
Όλα είναι πολύ οργανωμένα.
Εγώ έμεινα στο Newport.
Αν πας μια νυκτα για μένα κλείσε από το επίσημο site το πιο φθηνό. Ουσιαστικά για ύπνο θα πας .Τις άλλες παροχές δεν θα τις αξιοποιήσεις
Σε όλα μπορείς να πας και με τα πόδια... Στο κλείσιμο όλος ο κόσμος με τα πόδια επιστρέφει.. Είχαμε μείνει στο santa fe, είναι από τα πιο '' μακρινά''. Με το κλείσιμο του πάρκου πριν φτάσεις στο ξενοδοχείο φρόντισε να έχεις φάει γιατί εκεί κοντά δεν έχει τίποτα. Μόνο αυτόματους πωλητές με κέρμα. Ούτε καν κάρτα δεν δέχονται.
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Όχι άλλο ρώτησα αν εκεί στο πάρκο κοντά έχει μέτρο για να σε πηγαίνει στην πόλη του Παρισιού
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Να εννοείται έχει. Απευθείας με το κέντρο συνδέεται. Στάση disneyland...
τα δρομολόγια του μέτρο είναι ακριβά; Υπάρχει daily pass?
επίσης μια τελευταία ερωτηση όσον αφορά το φαγητό. για μια τετραμελή οικογένεια ποσό περίπου να υπολογίζω σαν κόστος την ημέρα για το φαγητό με δεδομένο ότι θα έχει πρωινό στο ξενοδοχείο; Δεν μιλάω για κάτι τρελό αλλά ούτε να τρώμε και fastfood και σάντουιτς…
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
τα δρομολόγια του μέτρο είναι ακριβά; Υπάρχει daily pass?
επίσης μια τελευταία ερωτηση όσον αφορά το φαγητό. για μια τετραμελή οικογένεια ποσό περίπου να υπολογίζω σαν κόστος την ημέρα για το φαγητό με δεδομένο ότι θα έχει πρωινό στο ξενοδοχείο; Δεν μιλάω για κάτι τρελό αλλά ούτε να τρώμε και fastfood και σάντουιτς…
Τα πάντα είναι ακριβά.. Αν σε απασχολεί το κόστος υπολόγιζε ότι θα τρως φαστφούντ και θα πληρώνεις αρκετά για φαστφούντ .. Υπάρχουνε επιλογές για καλό φαγητό άλλα το πληρώνεις ανάλογα. Στο site τής disneyland έχει τα εστιατόρια και τα menu να δεις τιμές. Ακόμη και μια πίτσα σε σχέδιο Μίκι ήταν ακριβή για πίτσα... Τουλάχιστον ότι φάγαμε ήταν νόστιμο...
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Τα πάντα είναι ακριβά.. Αν σε απασχολεί το κόστος υπολόγιζε ότι θα τρως φαστφούντ και θα πληρώνεις αρκετά για φαστφούντ .. Υπάρχουνε επιλογές για καλό φαγητό άλλα το πληρώνεις ανάλογα. Στο site τής disneyland έχει τα εστιατόρια και τα menu να δεις τιμές. Ακόμη και μια πίτσα σε σχέδιο Μίκι ήταν ακριβή για πίτσα... Τουλάχιστον ότι φάγαμε ήταν νόστιμο...
ναι δεν μιλάω για το φαγητό μέσα στο πάρκο φαντάζομαι ότι θα είναι ακριβά. Λεω γενικά για τις υπόλοιπες ημέρες που θα είμαστε στο Παρίσι ποσό να το υπολογίζω
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Μεταξύ μέσα Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου
θα μεινετε ντισνειλαντ αρκετες μερες και θα πηγαινοερχεστε κάποιες μερες παρισι για τα αξιοθέατα? ειναι σχεδον μια ωρα δρομολογιο... μηπως να μεινετε ντισνειλαντ τις μερες που θα πατε πάρκο και παρισι για τα αξιοθέατα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.011
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom