Γερμανία Νυρεμβέργη τα Χριστούγεννα!

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αχ, ζηλεύωωωω!!!
Επίσης να αναφέρω, πέραν των υπολοίπων που ανέφερε ο Θάνος, και την Χαϊδελβέργη (Heidelberg).
Κι εγώ να αναφέρω το Αμβούργο και το Βερολίνο :bleh::bleh::bleh:. Τι θα πει δεν είναι κοντά? Γιατί, η Χαϊδελβέργη είναι?
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κάτι σε ποιό κοντινό ??? χαχαχα..εγώ παρ όλα αυτά τα σημειώνω όλα και ψάχνω ψάχνω...μέχρι τις 17 Δεκεμβρίου και με την δική σας βοήθεια πιστεύω θα φτιάξω ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα και για τις 10 μέρες !!!
Άντε να περάσουν οι μέρεεεεεες!!!!!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Κι εγώ να αναφέρω το Αμβούργο και το Βερολίνο :bleh::bleh::bleh:. Τι θα πει δεν είναι κοντά? Γιατί, η Χαϊδελβέργη είναι?
Ο viamichelin μου το δινει 220 χλ. Ο δρομος ειναι εξαιρετικος- Autostrada συνεχεια. Μας ειχε παρει περσυ 1,5 με 2 ωρες το πολυ. Με το τρενο δεν ξερω, αλλα ποσο παραπανω να ειναι? Οπως και να εχει ειναι φανταστικη πολη και αφου εχουν 10 μερες καιρο ειναι κριμα να μη πανε...
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Όντως μονοήμερες εκδρομές σίγουρα μπορούμε να κάνουμε...αν ξεκινάμε απο Νυρεμβέργη 7 το πρωι για παράδειγμα..μας ''παίρνει'' να κάνουμε κ ταξίδι 3 ωρών που λέει ο λόγος..παραπάνω δεν νομίζω να μας συμφέρει μιας κ η διανυκτέρευση σε άλλο μέρος δεν είναι εφικτή οπότε θα πρέπει και να επιστρέψουμε!!!

(μόλις τσέκαρα σελίδες της Χαιδελβέργης...είναι καταπληκτικό μέρος όντως !!! Σίγουρα θα το βάλω στο πρόγραμμα για μια μονοήμερη!!!Ευχαριστώ πολύυυυ :D)
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Κοιτα που δεν εχει απευθειας τρενο και οι ωρες βγαινουν καμποσες. Αν δεν θελετε να παρετε αυτοκινητο ισως να ηταν καλη εναλλακτικη καποιο λεωφορειο?
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κοίταξε κ πάλι όμως αν ξεκινήσουμε πολύ πρωί κ είμαστε κ σε σημείο κοντά σε τρένο τότε μπορούμε να την κάνουμε την βόλτα μας..σίγουρα δεν θα προλάβουμε να δούμε πολλά αλλά απ οτι είδα αξίζει τον κόπο...τώρα,αν εκεί που μένουμε δεν έχει κοντά κ τρένο..κ θέλουμε για παράδειγμα άλλη μία ώρα να πάμε στο σταθμό..τότε...φέξε μου κ γλίστρησα :D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
τώρα,αν εκεί που μένουμε δεν έχει κοντά κ τρένο..κ θέλουμε για παράδειγμα άλλη μία ώρα να πάμε στο σταθμό..τότε...φέξε μου κ γλίστρησα :D
η Νυρεμβέργη έχει ενα αρκετά ικανοποιητικό δίκτυο μετρό με 3 συνολικά γραμμές, ετσι σχεδόν οπου και να μένετε πάνω απο μισή ώρα δεν νομίζω οτι θα κάνετε για να βρεθείτε στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό...

και στο αεροδρόμιο κοντά να μένετε, με το μετρό που συνδέεται σε 17 λεπτά είσαι στον σταθμό

την Χαιδελβέργη δεν θα την προτιμούσα σε αυτό το ταξίδι, θα την άφηνα για κάποιο άλλο,
Μπάμπεργκ, Ρότενμπουργκ, Βιρτζμπουργκ, Ρεγκενζμπουργκ, γιατί όχι και Μόναχο, ειναι οι καλύτερες επιλογές


μια αγαπημένη μου ...γωνιά στην Νυρεμβέργη ειναι η σοκολατερί Chocolat
ενα κατάστημα σαν να ειναι βγαλμένο από την ομωνυμη κινηματογραφική ταινία...
ενας κόσμος γεμάτος σοκολάτα
ευκολη η πρόσβαση με την μπλε γραμμή του μετρό στην στάση Weisser Turm (βάισερ τουρμ)
http://www.chocolatnuernberg.de/laden/bilderladen.php
chocolat
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κοιτα που δεν εχει απευθειας τρενο και οι ωρες βγαινουν καμποσες. Αν δεν θελετε να παρετε αυτοκινητο ισως να ηταν καλη εναλλακτικη καποιο λεωφορειο?
βασικά η Γερμανία δεν διαθέτει δίκτυο λεοφωρείων κάτι αντίστοιχο με τα δικά μας ΚΤΕΛ.
αν θελει καποιος να μετακινηθεί, βασικά με τρένο και μετά με αστικά λεωφορεία, με αυτοκίνητο, ιδιωτικό η ενοικιασμένο η αεροπλάνο
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Εχοντας τόσο χρόνο στη διάθεσή μου, θα αφιέρωνα μία μέρα, έστω και με 6-7 ώρες πήγε-έλα, για να δώ κι αυτή την καταπληκτική πόλη σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Μπορεί να μην μου ξανακάτσει να βρεθώ στο νότο της Γερμανίας ή μπορεί να μην είναι πάλι Χριστούγεννα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.402
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom