Γερμανία Νυρεμβέργη τα Χριστούγεννα!

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το όλο θέμα κινείται ολίγον στα όρια του αστείου...
Κι εξηγούμαι.

Κάθε τόσο εμφανίζεται κάποιος που γράφει ότι πηγαίνει Νότια Γερμανία ή στα πέριξ. Και πάντα, μα πάντα υπάρχει κάποιος που θα προτείνει τη Χαϊδελβέργη για ημερήσια εκδρομή.

Δε λέω, η Χαϊδελβέργη είναι ένα πάρα πολύ όμορφο μέρος. Έχω γράψει κι εγώ στο forum διάφορα. Αλλά είναι τόσο καλύτερο από τις υπέροχες πόλεις της Φρανκονίας, της υπόλοιπης Βαυαρίας, της Ρομαντικής Οδού? Η απάντηση είναι πως όχι. Είναι - αν είναι - οριακά ομορφότερη από ότι είναι π.χ. η Bamberg ή το Rothenburg-ob-der-tauer. Αλλά οι παραπάνω είναι δίπλα, και πολύ περισσότερο είναι μέρος του ίδιου γεωγραφικού, πολιτιστικού, ιστορικού συνόλου με τη Νυρεμβέργη που είναι η βάση σου. Δεν κάνεις ένα ταξίδι τουρλού, κάνεις ένα ταξίδι στη Βαυαρία.

Οταν προτείνετε Χαϊδελβέργη τα έχετε όλα τα άλλα εναλλακτικά μέρη υπόψη σας, η απλώς προτείνετε για το ένα και μοναδικό μέρος που κάποτε επισκεφθήκατε ή έχετε ακούσει από φίλους ή έχετε δει σε προγράμματα πρακτορείων? Κάθε ταξιδιωτικός οδηγός για Γερμανία, έχει τουλάχιστον 50 σελίδες για τη Βαυαρία (και αναφέρει και τη Χαϊδελβέργη κάπου πιο πέρα). Αν πιστεύετε ότι όλα τα μέρη που αναφέρονται εκεί δεν αξίζουν και για να δει κανείς κάτι αξιόλογο πρέπει να τρέχει στην άλλη άκρη της χώρας, τι σόι συμβουλές δίνετε?

Και για να το πω ακόμα πιο ωμά, υπάρχει κάποιος που φεύγει από τη Βαυαρία παραμονές Χριστουγέννων, για να δει ένα μέρος στη Γερμανία που κάποιος του λέει ότι θα είναι καλύτερο? Όχι δηλαδή επειδή θέλει να συνδυάσει τα ταξίδια σε 2 μέρη που πάντα ήθελε, αλλά επειδή απλώς ψάχνει για μέρη ως ενδιαφέρουσες ημερήσιες εκδρομές? Μα η Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα στη Βαυαρία είναι μοναδική. Θα την αφήσει κανείς για να τρέχει στον (εορταστικά) ξενέρωτο νότιο Ρήνο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και όσο θα είσαι στη Νυρεμβέργη, μην παραλείψεις να επισκεφθείς οπωσδήποτε το μουσείο παιχνιδιών που είναι καταπληκτικό (η Νυρεμβέργη θεωρείται η πατρίδα του παιχνιδιού).

edit.: να συμφωνήσω με τον taver ότι είναι προτιμότερο να κινηθείς στη Βαυαρία. Την κοιλάδα του Ρήνου καλύτερα να την επισκεφθείς την άνοιξη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
άξιο επίσκεψης για τους φίλους των τρένων το σιδηροδρομικό μουσείο της πόλης που βρίσκεται πολύ κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό, πίσω από την Οπερα της πόλης,,,
με εκθέματα άκρως ενδιαφέροντα,
οπως η βασιλική άμαξα του Λουδοβίκου
DB Museum in Nuremberg - Homepage
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
άξιο επίσκεψης για τους φίλους των τρένων το σιδηροδρομικό μουσείο της πόλης που βρίσκεται πολύ κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό, πίσω από την Οπερα της πόλης,,,
με εκθέματα άκρως ενδιαφέροντα,
οπως η βασιλική άμαξα του Λουδοβίκου
DB Museum in Nuremberg - Homepage
Συμφωνώ απολύτως. Μοναδικό μουσείο και πολύ διαδραστικό. Μη το χάσετε.
Επίσης η αίθουσα του κτιρίου όπου έγινε η Δίκη της Νυρεμβέργης
Visitor Information - Memorium Nuremberg Trials
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μόλις πήρα τα μηνύματά σας!!! Είμαι Ηράκλειο κ δεν έχω πλέον ιντερνετ γι αυτό δεν μπήκα τόσες μέρες!Σας ευχαριστώ πολύ ! Πιστεύω οτι τις περισσότερες μέρες τις έχουμε καλύψει στην εκδρομή με όλααα αυτά που μου είπατε!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια,μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος γιατί δεν είχα ιδέα !!!!!! άντεεε ελάτε καλά μου Χριστούγεννα :) !!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...και αν οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν
και έχετε διάθεση για βόλτα στην δασική ύπαιθρο της περιοχής
μπορείτε να επισκεφτείτε και τον πολύ αξιόλογο ζωολογικό κήπο της πόλης, τον λεγόμενο τίεργκαρντεν με χάιλαιτ τα δελφίνια του!

αν και χειμώνας, δεν θα χάσετε να τον επισκεφτείτε!
Tiergarten der Stadt N

η ευκολότερη πρόσβασή ειναι με το τραμ 5 το οποίο το παίρνει κανείς από τον σιδηροδρομικό σταθμό!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
πριν 2 ώρες περίπου η χριστουγεννιάτικη αγορά της Νυρεμβέργης, γνωστή και ως Κριστκίντλεσμαρκτ, άνοιξε και επίσημα με την ανάγνωση του καθιερωμένου προλόγου:

http://bcove.me/wrdy0wen
Christmas City Nuremberg - Official Website of the Nuremberg Christkindlesmarkt, Christchild
φέτος αναμένουν περίπου 2 εκατομμύρια επισκέπτες!
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ευχαριστώ πολύ !!!!!! μπήκα κ στη σελίδα που μου έδωσες και απλά μετράω αντίστροφα πλέον .... 20 μέρες μόνο !!!!!
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
πέρασαν οι μέρες.....όλα...σχεδόν έτοιμα για το ταξίδι μας !!! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες...νόμιζα πως δεν θα περάσουν τόσο γρήγορα οι μέρες,και όμως !!! τώρα γράφω όλα αυτά που μου είπατε κ είπα να σας ευχαριστήσω για άλλη μία φορά !!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom