Ηνωμένο Βασίλειο Ξενοδοχείο για καπνίζοντες στο Λονδίνο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έκλεισα εισιτήρια για Λονδίνο τον Φεβρουάριο.
Καταχαρούμενη που θα επιστρέψω στην αγαπημένη μου πόλη σπεύδω να κλείσω και δωμάτιο σε ξενοδοχείο.
Αυτό που μένω συνήθως όμως δεν έχει δωμάτια και έτσι χρησιμοποιώ το booking.com εδώ στο travelstories για να βρω ένα αξιοπρεπές low cost ξενοδοχείο.
Επιλέγω κάποια από αυτά και προχωράω στην διαδικασία της κράτησης και με έκπληξη διαπιστώνω ότι αυτά που έχω επιλέξει είναι όλα για μη καπνίζοντες!!
Εδώ ξεκινάει και τελειώνει το πρόβλημά μου.
Ο φίλος μου που θα συνταξιδέψει μαζί μου στο Λονδίνο είναι μανιώδης καπνιστής και είναι αδύνατον γι' αυτόν να μην καπνίσει όσο θα βρισκόμαστε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου.
Ζητάω, λοιπόν, τη βοήθειά σας να βρω ένα ξενοδοχείο στο Λονδίνο, στις περιοχές Paddington και Bayswater που να μπορεί να καπνίσει κάποιος στο δωμάτιο χωρίς να μας δημιουργήσουν ή να δημιουργήσουμε πρόβλημα.
Ελπίζω να υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να είναι καπνιστής, να έχει επισκεφτεί το Λονδίνο τα τελευταία 2 χρόνια και να έχει μείνει στις ανωτέρω περιοχές ώστε να μου προτείνει αυτό το καταπληκτικό ξενοδοχείο που είναι και για καπνίζοντες!
Διαφορετικά με βλέπω να περιπλανιέμαι στις ιστοσελίδες των ξενοδοχείων για μέρες...

 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Υπάρχει και η λογική του ελληνάρα "κλείσε κανονικά το δωμάτιο και όταν είναι να καπνίσει ο φίλος σου ανοίγει το παράθυρο, έτσι κι αλλιώς και για καπνίζοντες να ήταν θα το ανοίγατε".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει και η λογική του ελληνάρα "κλείσε κανονικά το δωμάτιο και όταν είναι να καπνίσει ο φίλος σου ανοίγει το παράθυρο, έτσι κι αλλιώς και για καπνίζοντες να ήταν θα το ανοίγατε".
Αυτό προϋποθέτει όμως το παράθυρο του δωματίου να ανοίγει....
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Ε δεν έχει παρά να τα ρωτήσει αυτά τα πράγματα... λέτε να την πάρουν χαμπάρι?:lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φίλος που έμεινε πέρσι σε ξενοδοχείο στην περιοχή που ψάχνω και εγώ μου είπε το κολπάκι με τσιγάρο δίπλα στο ανοιχτό παράθυρο για να μην πιάνει ο ανιχνευτής τον καπνό.
Απλά ήθελα να μην είναι τόσο περιπετειώδη τα πράγματα.
Να μπορεί να καπνίσει ο φίλος μου ένα τσιγάρο με την ησυχία του.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και στο παραθυρο με την ησυχια του θα καπνιζει μονο που θα μπαινει και
ψοφοκρυο στο δωματιο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ίσως αν στείλεις ένα e-mail στα ξενοδοχεία να σου προτείνουν και δωμάτια για καπνίζοντες. Εμένα μου έτυχε κάποιες φορές να αναφέρεις το booking ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, ενώ τελικά μας έδωσαν την δυνατότητα να καπνίζουμε όταν ρωτήσαμε στο ξενοδοχείο (μια και οι συνταξιδιώτες μου ανήκουν επίσης στην κατηγορία που δεν μπορούν χωρίς τσιγάρο).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω. Να στέλνω email σε όλα τα ξενοδοχεία ψάχνοντας να βρω κάποιο που να δέχεται και καπνιστές! Αλλά τελικά δεν μου μένει κάτι άλλο. Αρχίζω να στέλνω γράμματα αν και έχω την υποψία ότι όλοι σχεδόν θα μου απαντήσουν ότι το ξενοδοχείο τους είναι non smoking!
 
Μηνύματα
785
Likes
634
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δύσκολη η ζωή του καπνιστή τελικά. Και εγώ τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω στο Los Angeles.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λοιπόν, έκλεισα στο Chrysos Hotel (www.chrysoshotel.com).
Στην επίσημη σελίδα του ξενοδοχείου γράφει Smoking and Non Smoking Rooms.
Έβαλα και επιλογή στη διαδικασία κράτησης "Smoking Room" και ελπίζω να μην έχουν συγκεντρωθεί όλοι οι καπνίζοντες σε αυτό τις ημερομηνίες που έχω διαλέξει ώστε να μας δώσουν δωμάτιο "Smoking".
Τώρα το ξενοδοχείο καλό μου φάνηκε από το site τους και απ' ότι ξέρω το χρησιμοποιεί και το Heronia Travel στα ατομικά του ταξίδια στο Λονδίνο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντως ότι θα δυσκολευόμουν τόσο να βρω δωμάτιο για καπνιστές δεν το περίμενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.329
Μηνύματα
888.248
Μέλη
38.992
Νεότερο μέλος
kwstasa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom