Ξενώνας Στη Δημητσάνα

Arntin

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ορεινή Αρκαδιά ερχόμαστε.
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Συγνώμη για το νέο θέμα(ίσως υπήρχε κάτι αντίστοιχο) κάπου.

Ήθελα τη βοήθεια όσον από εσάς έχετε μείνει στη Δημητσάνα.
Ενδιαφερόμαστε την περίοδο της πρωτοχρονιάς να μείνουμε εκεί και έχω δει δυο ξενώνες.
Ο ένας λέγεται προσέληνος και ο άλλος εν δημητσάνη.(Παρακαλώ όποιος έχει μείνει σε κάποιον από αυτούς να μου απαντήσει)

Δε σας κρύβω ότι έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι γιατί διαβάζω πως το παρκάρισμα είναι αρκετά δύσκολο στη Δημητσάνα.Το δημοτικό πάρκινγκ μετά βίας χωράει 25 αυτοκίνητα και την περίοδο εκείνη που εμείς θα πάμε θα είναι δύσκολο να βρούμε να παρκάρουμε.
Οι δρόμοι στενοί, οπότε μάλλον παρκάρουμε στις εξόδους του χωριού για μεγαλύτερη ασφάλεια.(Αλλα πάλι είναι αφαλές το αυτοκίνητο κι εκεί?μιλάμε για ογκώδες αμάξι-τζιπ)

Γνωρίζετε την απόσταση των συγκεκριμένων καταλυμάτων, από το δρόμο?
Μήπως τελικά όλη η εκδρομή αποδειχτεί μια ταλαιπωρία...???
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Στη Δημητσάνα εμείς μείναμε στον ξενώνα Θεονύμφη που ήταν εξαιρετικός. Δίπλα ακριβώς βρίσκεται και ο ξενώνας Καζάκου, η ιδιοκτησία είναι η ίδια και το προσωπικό εξυπηρετικότατο.
Για τους δύο ξενώνες που αναφέρεις δεν έχω άποψη.
Όσο για το παρκάρισμα, ναι είναι πολύ δύσκολο. Το δημοτικό πάρκινγκ χωράει 6-7 αυτοκίνητα το πολύ. Όταν πήγαμε εμείς, το παρκάραμε στο πάρκινγκ και δεν το κουνήσαμε ολόκληρο το διήμερο!!
Μια καλή πρόταση είναι το Δημητσάνα hotel το οποίο βρίσκεται στην έξοδο του χωριού προς Στεμνίτσα. Σε αυτό έμεινε κοντινό μου πρόσωπο σε περίοδο γιορτών (Χριστούγεννα) και το βρήκε βολικό διότι είχε ευρύχωρο πάρκινγκ και μπορούσες να πας με τα πόδια στο χωριό- περίπου στα 10 λεπτά.
Το Εν Δημητσάνη απότι βλέπω έχει και αυτό ιδιωτικό πάρκινγκ, και υπολογίζω έχει την ίδια απόσταση από το χωριό όπως και το Δημητσάνα hotel. Φαίνεται ωραία επιλογή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ναι μεν υπάρχει αρκετή δυσκολία στο παρκάρισμα,αλλά και να μην βρεις θέση στο δημοτικό πάρκινγκ το παρκάρεις σε κάποιο σημείο 3-4 λεπτά έξω από το χωριό χωρίς πρόβλημα.Είναι καλύτερα από το να παρκάρεις κάπου που έχει απαγορευτικό γιατί η τροχαία γράφει πολλούς και συχνά.Καλύτερα λίγο περπάτημα και παρκάριμα λίγο έξω από το κέντρο της Δημητσάνας.Ξενώνες έχει αρκετούς καλούς αλλά εξαρτάται πόσα χρήματα διαθέτεις.Κατά τ'άλλα συγχαρητήρια για την επιλογή της Δημητσάνας.Την αγαπώ πολύ.Να περάσετε υπέροχα.:clap:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Λοιπόν εγώ είχα μείνει πριν δύο χρόνια στη Δημητσάνα στον ξενώνα Τσιάπα και είχα μείνει ευχαριστημένη.Είχα πάει καθαρά Δευτέρα και παρά τον πανικό που γινόταν απο τον κόσμο βρήκαμε να παρκάρουμε στο δημοτικό πάρκιν με λίγη δυσκολία,λίγη υπομονή χρειάζεται μόνο!!Είναι πραγματικά ένας πολύ όμορφος προορισμός,πολύ γραφικό χωριό!Αν το βρείτε ανοιχτό εκείνες τις μέρες να επισκευθείτε και το μουσείο υδροκίνησης,αξίζει!Καλά να περάσετε και αν θες να ρωτήσεις κατι άλλο ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ.
 

Arntin

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ορεινή Αρκαδιά ερχόμαστε.
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Είμαι σε καλό δρόμο...
Ο ξενώνας Εν Δημητσάνη βγήκε εκτός και τώρα έχουμε να αποφασίσουμε ανάμεσα στο προσέληνος και τους αμανίτες.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Είμαι σε καλό δρόμο...
Ο ξενώνας Εν Δημητσάνη βγήκε εκτός και τώρα έχουμε να αποφασίσουμε ανάμεσα στο προσέληνος και τους αμανίτες.
Έχω μείνει στους Αμανίτες κι είναι καταπληκτικό!!! Ο χώρος, η εξυπηρέτηση, όλα!!! Από ό,τι βλέπω όμως από το site του, και το Προσέληνος δείχνει πολύ παραδοσιακό κι ιδιαίτερο. (σε φώτισα τώρα,ε? :bleh:)

Όποιο και να διαλέξετε, πιστεύω ότι θα μείνετε πολύ ευχαριστημένοι!!!
 

Arntin

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ορεινή Αρκαδιά ερχόμαστε.
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Λοιπόν θα κλείσω στο προσέληνος λόγω του ότι θεωρώ πως θα κάνουμε καλύτερο ύπνο μιας και ο εξοπλισμός των στρωμάτων είναι της coco-mat και απο την άλλη είναι και 100 ευρώ φθηνότερος-για τις 5 διανυκτερεύσεις- από τους αμανίτες (και 150 ευρώ φθηνότερος απο το εν δημητσάνη) και έτσι που είναι τώρα τα πράγματα είναι να το σκέφτεσαι το πρασινάκι...
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Το Εν Δημητσανη να γνωρίζεις οτι απέχει μακράν των υπολοίπων και για την φοβερή τυο διακόσμιση και για το υπέροχο πρωινό που ομοιό του δεν υπάρχει πουθενα εγγυημένα.
Επόμενη επιλογή θα σου πρλότεινα κι εγώ το Προσέληνος είναι ατμοσφαιρικό και χαριτωμένο.
 

Arntin

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ορεινή Αρκαδιά ερχόμαστε.
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Κάτω απο άλλες συνθήκες σίγουρα εκεί θα έκλεινα δωμάτιο(ή μάλλον σχεδόν σίγουρα αφού στο "τραπέζι" είχε πέσει και το έναστρον που μου άρεσε καλύτερα απο όλους τους άλλους, και ήταν και μεγαλύτερο το δωμάτιο-μεζονέτα). Όμως επειδή τα πράγματα φέτος όπως όλοι γνωρίζετε είναι πολύ διαφορετικά από πέρσι -και μη νομίζετε πως μου αρέσει να κλαίγομαι ,απλά βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά- προτιμήσαμε τη διαφορά χρημάτων που προκύπτει από τη διαμονή να τα "φάμε" κάπου αλλού.
Πριν 2 χρόνια -γιορτές και πάλι-δώσαμε μόνο για διαμονή στα Άνω Πεδινά 1125 ευρώ (για 5 βράδια) και ήμασταν και ευχαριστημένοι!!!!! Δυστυχώς φέτος είπαμε να μη δώσουμε πάνω από 700 ευρώ για τις ίδιες μέρες.
Ελπίζω να μην απογοητευτούμε ......
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κάτω απο άλλες συνθήκες σίγουρα εκεί θα έκλεινα δωμάτιο(ή μάλλον σχεδόν σίγουρα αφού στο "τραπέζι" είχε πέσει και το έναστρον που μου άρεσε καλύτερα απο όλους τους άλλους, και ήταν και μεγαλύτερο το δωμάτιο-μεζονέτα). Όμως επειδή τα πράγματα φέτος όπως όλοι γνωρίζετε είναι πολύ διαφορετικά από πέρσι -και μη νομίζετε πως μου αρέσει να κλαίγομαι ,απλά βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά- προτιμήσαμε τη διαφορά χρημάτων που προκύπτει από τη διαμονή να τα "φάμε" κάπου αλλού.
Πριν 2 χρόνια -γιορτές και πάλι-δώσαμε μόνο για διαμονή στα Άνω Πεδινά 1125 ευρώ (για 5 βράδια) και ήμασταν και ευχαριστημένοι!!!!! Δυστυχώς φέτος είπαμε να μη δώσουμε πάνω από 700 ευρώ για τις ίδιες μέρες.
Ελπίζω να μην απογοητευτούμε ......
Ωχ μανουλα μου ωραιο ταξιδακι που θα πηγαινατε εξωτερικο με αυτα τα λεφτα!:(:(
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Και εγώ άρχισα να κοιτάζω για Δημητσάνα, όμως για 3 διανυκτερεύσεις μόνο καθώς δεν έχουμε πολύ άδεια...μα καλά όμως είναι τόσο ακριβά? 5 διανυκτερεύσεις 700 €???? Πάρα πολλά δεν είναι ή μου φαίνεται? Τέτοιες τιμές παίζουν στη Δημητσάνα?:roll::roll::roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θες να πεις τετοιες τιμες παιζουν εν μεσω κρισης ?Α καλααααα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom