Ξεσηκώθηκαν οι Χιώτες- Μποϊκοτάρουν την Olympic Air και προτιμούν τούρκικη εταιρεία λόγω κόστους

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Συγγνωμη για το παραλληρημα και για τον εκτροχιασμο της συζητησης αλλα περισσοτερο εξοργιστικο απο το να κανεις μπουρδελο τις ζωες των ανθρωπων ειναι το να παραδεχεσαι πως τα πραγματα ειναι σκατα και να δινεις αλλοθι σ' αυτους που τα κανουν ετσι.
Aς αρχίσουμε από τα θετικά... χωρίς καμιά αμφιβολία είναι θετικό που έχεις αυτογνωσία και αναγνωρίζεις το παραληρηματικό και εκτός θέματος του ποστ σου... εδώ μιλάμε για αεροπορικά θέματα και συγκεκριμένα για την γραφική αντίδραση ορισμένων κατοίκων της Χίου να "εκβιάσουν" το κράτος χρησιμοποιώντας το εξυπνακίστικο τρυκ του καλούμε μια Τουρκική εταιρία να κάνει το δρομολόγιο Αθήνα-Χίος, γιατί θεωρούμε ότι το τίμημα είναι πανάκριβο και όχι για τις χωματερές, τις Σκουριές και τις υποχρεώσεις του Ελληνικού κράτους προς τους πολίτες τους... είναι η κλασσική αντίδραση ανθρώπου που βλέπει ότι δεν έχει γνώσεις για το συγκεκριμένο θέμα και το ρίχνει στην παλαβή... δεν έχω καμιά αντίρρηση να μιλήσουμε για ότι θέλετε, αλλά το να κάνουμε κώλο ένα θέμα έτσι από γινάτι επειδή δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στην κουβέντα, καταντά σαχλαμάρα...

Συνεπώς δεν θα σχολιάσω όσα έγραψες για τις χωματερές, γιατί είναι εντελώς εκτός θέματος, αλλά θα περιοριστώ στα των αεροπορικών... είναι εκπληκτικό το πόσο ζεστά υποστηρίζεις τους ιμπεριαλιστές Γάλλους μιλώντας με τόσο θερμά λόγια για την σκόπιμα "ανθρωπιστική" συμπεριφορά τους προς τις κτήσεις τους... ω μα ασφαλώς και δεν εξαρτάται η υγεία, η εκπαίδευση και το επάγγελμα των δουλοπαρείκων των αποικιών τους από την μητροπολιτική Γαλλία... πως θα μπορούσε άλλωστε... οι συγκεκριμένοι αυτόχθονες αντιμετωπίζονται πάντα σαν πολίτες τρίτης κατηγορίες... αν εννοείς τους ορίτζιναλ Γάλλους κατακτητές, αυτοί ασφαλώς και έχουν τα δικά τους νοσοκομεία, σχολεία, δουλειές... όταν μια χώρα ακολουθεί αποικιοκρατική πολιτική φροντίζει κατάλληλα το μακρύ χέρι της εξουσίας της γιατί φυσικά είναι αδύνατον να εξαρτάται η υγεία και η παιδεία από μια χώρα που βρίσκεται χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά... αλλίμονο να μην είχαν νοσοκομεία της προκοπής στις κτήσεις τους οι Γάλλοι...

Για τους κατοίκους των Ελληνικών νησιών τώρα, η ομοιότητα με τις υπερπόντιες Γαλλικές κτήσεις σταματά στο ότι οι περισσότερες από αυτές είναι νησιά... είναι εντελώς αστείο να κρίνουμε με τα ίδια μέτρα και σταθμά ένα νησί σαν την Χίο που απέχει μισή ώρα από την Αθήνα με την Γουαδελούπη η οποία απέχει οκτώ ώρες από το Παρίσι... σωστά βέβαια λες ότι η Ελληνική πολιτεία δεν κάνει καμιά χάρη στους κατοίκους των ακριτικών νησιών μας, αλλά φροντίζεις να το ακυρώσεις και αυτό με μια δόση κομπλεξισμού προς τους κατοίκους του λεκανοπεδίου... είναι φυσιολογικότατο ξέρεις το κράτος να δίνει μεγαλύτερο βάρος σε περιοχές με μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη... δεν θα ήταν λογικό νομίζω να ξοδεύονται ίδια χρήματα για τις υλικοτεχνικές υποδομές της Αθήνας και ίδια για τις αντίστοιχες της Χίου... είναι δεδομένο ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι εκτός ορίου και καθήκον όλων μας είναι να προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε... όσο χάλια είναι τα πράγματα στην Χίο τόσο είναι και στην Αθήνα... η φτωχοποίηση της Ελλάδας δεν γνωρίζει γεωγραφικούς περιορισμούς, αλλά εδώ μιλάμε διάολε για συγκεκριμένα θέματα και κρίνουμε συγκεκριμένες καταστάσεις... οι Χιώτες προσπαθούν να μας πείσουν ότι 100€ για ένα αεροπορικό με επιστροφή στην Αθήνα είναι ακριβό... ε δεν είναι και αυτό δεν αλλάζει ότι κι αν λέτε και όσο κι αν σπεκουλάρετε πολιτικά την κουβέντα, προσπαθώντας να με βγάλετε μεγαλοκαπιταλιστή...

Η ΥΠΑ δηλαδη η κυβερνηση αποφασισε πως τους Ελληνες δεν τους συμφερει δευτερη καθημερινη πτηση των Τουρκων για Θεσσαλονικη. Γιατι προφανως θεωρουν πως οι Ελληνες ειναι μετοχοι στην Α3.
Η ΥΠΑ απλά αποφάσισε ότι δεν θα γίνει ουρά της Τουρκικής αεροπορικής επεκτατικής πολιτικής και θέλει να τηρούνται τα συμφωνημένα... δεν μπορεί ετσιθελικά να εκβιάζει το Ελληνικό κράτος η ΤΚ... οι κανόνες και οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται... αν είστε εθισμένοι στο μπάχαλο και στην ανομία είναι πρόβλημά σας...

Και μετα απ' ολα αυτα θελετε να με πεισετε να πιστεψω πως η κυβερνηση δεν δινει δεκαρα τσακιστει για τους κατοικους των νησιων, για μενα, για σας θα δωσει αδεια να πεταξει η οποιαδηποτε αεροπορικη οπουδηποτε. Θα προτιμησει δηλαδη να ερθει σε κοντρα με τα συμφεροντα της Α3 απο το να πληρωνει προστιμα στην ΕΕ. Μονο μια αεροπορικη που ξερει απο καλο λαδωμα μπορει να πεταξει οπου θελει.
Αυτό το τελευταίο όσο κι αν προσπαθώ, αδυνατώ να το μεταφράσω... ζητώ την βοήθεια του panpan και του maltakias που το εμπέδωσαν πλήρως, μια που έβαλαν κι ευχαριστώ... αγόρια μου σας παρακαλώ βοηθήστε με... εσείς που το κατανοήσατε πες τε μου τι θέλει να πει ο ποιητής...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.045
Traveller said:
χωρίς καμιά αμφιβολία είναι θετικό που έχεις αυτογνωσία και αναγνωρίζεις το παραληρηματικό
Αυτή η προσπάθεια σου να μειώσεις τους άλλους σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα;
εδώ μιλάμε για αεροπορικά θέματα και συγκεκριμένα για την γραφική αντίδραση ορισμένων κατοίκων της Χίου
Αυτό που εσύ αποκαλείς γραφική αντίδραση κάποιοι το λένε αγώνα για καλυτέρευση
συνθηκών ζωής.
Αν εσύ παρακολουθείς τα γεγονότα από τον καναπέ σου και ασκείς κριτική στα λόγια,
κάποιοι (αυτούς που αποκαλείς εμμέσως γραφικούς) αγωνίζονται (έστω και λάθος κατά την
άποψη σου).
Και μόνο που συζητάμε το θέμα των Χιωτών είναι μια μικρή νίκη στον αγώνα τους.
Σαν 'αριστερός' που λες ότι είσαι ξέρεις πολύ καλά οι νίκες στις διεκδικήσεις είναι δύσκολες
και αν σήμερα η φωνή τους ακούστηκε,αύριο μπορεί να συζητηθεί και ίσως να αλλάξουν
κάποια πράγματα.
Το να λες έτσι είναι και δεν αλλάζουν τα πράγματα χαίρω πολύ,κάτσε στον καναπέ σου
και άλλαζε τα κανάλια μπας και βρεις τον Τράγκα.
είναι δεδομένο ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι εκτός ορίου και καθήκον όλων μας είναι να προσπαθήσουμε να την βελτιώσουμε...
Το δικό σου καθήκον πιο είναι;Να λες κάποιους γραφικούς;
Η ΥΠΑ απλά αποφάσισε ότι δεν θα γίνει ουρά της Τουρκικής αεροπορικής επεκτατικής πολιτικής και θέλει να τηρούνται τα συμφωνημένα... δεν μπορεί ετσιθελικά να εκβιάζει το Ελληνικό κράτος η ΤΚ... οι κανόνες και οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται... αν είστε εθισμένοι στο μπάχαλο και στην ανομία είναι πρόβλημά σας...
Σαν να διαβάζω την συνέντευξη του Βασιλάκη
ζητώ την βοήθεια του panpan και του maltakias
αγόρια μου σας παρακαλώ βοηθήστε με...
Δεν είναι της ειδικότητας μου,λυπάμαι.
Εν κατακλείδι μπορώ να βάζω 'like' σε όποιο κείμενο νομίζω σωστό και στην περίπτωση
του tripakias το θεωρώ σωστό,εσύ βάλε like στην συνέντευξη του Βασιλάκη η του Τράγκα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Traveller said:

Αυτή η προσπάθεια σου να μειώσεις τους άλλους σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα;
Μπα... απλά μου αρέσει ιδιαίτερα να διαβάζω τις αυτοκριτικές των άλλων... ο αυτοεξευτελισμός είναι που με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, μην τα μπερδεύεις...

Αυτό που εσύ αποκαλείς γραφική αντίδραση κάποιοι το λένε αγώνα για καλυτέρευση
συνθηκών ζωής.
Δεν νομίζω... γνώμες είναι αυτές βέβαια... προφανώς το να βγαίνει κάποιος στα ξεφτυλισμένα ΜΜΕ και να λέει αρλούμπες απλά για να κάνει ντόρο, για σένα είναι ταξικός αγώνας... για μένα είναι γραφικότητες... ο καθένας με το μυαλό του...

Αν εσύ παρακολουθείς τα γεγονότα από τον καναπέ σου και ασκείς κριτική στα λόγια,
κάποιοι (αυτούς που αποκαλείς εμμέσως γραφικούς) αγωνίζονται (έστω και λάθος κατά την
άποψη σου).
Και μόνο που συζητάμε το θέμα των Χιωτών είναι μια μικρή νίκη στον αγώνα τους.
Ειλικρινά με συνέτριψες panpan αγωνιστή των αδικημένων... το να βγαίνει ο κάθε πικραμένος και να πετάει μια μπούρδα δεν είναι πολιτικός αγώνας, αλλά παπαρολογία... υποθέτω ότι επόμενη κίνηση των "αγωνιστών" θα είναι να δώσουν βαρυσήμαντη συνέντευξη στην Τατιάνα... εκεί, είμαι σίγουρος ότι ο αγώνας τους θα δικαιωθεί...

Σαν 'αριστερός' που λες ότι είσαι ξέρεις πολύ καλά οι νίκες στις διεκδικήσεις είναι δύσκολες
και αν σήμερα η φωνή τους ακούστηκε,αύριο μπορεί να συζητηθεί και ίσως να αλλάξουν
κάποια πράγματα.
Το να λες έτσι είναι και δεν αλλάζουν τα πράγματα χαίρω πολύ,κάτσε στον καναπέ σου
και άλλαζε τα κανάλια μπας και βρεις τον Τράγκα.
Σαν ¨αριστερός" με ή χωρίς εισαγωγικά, ανάλογα το μυαλό και το επίπεδο αυτού με χαρακτηρίζει, γνωρίζω ότι για να πετύχει κάτι χρειάζονται επίπονοι συλλογικοί αγώνες και όχι αντιδράσεις των οπισθίων από παρτάκηδες νησιώτες... αν για σας είναι σοβαρή πολιτική αντίδραση το να διαδίδονται σαχλαμάρες, μπας και τσιμπίσει, κυρίως λόγω ονόματος, κανένας Χίος και κερδηθούν πέντε λεπτά δημοσιότητας για τον "δίκαιο αγώνα", τότε πραγματικά μας χωρίζει άβυσσος για το τι σημαίνουν αγώνες και διεκδικήσεις... συνεχίζετε ελεύθερα να σπεκουλάρετε πολιτικά την κουβέντα γιατί φυσικά πρέπει κάτι να πείτε... για την ταμπακιέρα όμως δεν ακούω τίποτε... υπάρχει ή δεν υπάρχει περίπτωση σύμφωνα με τον νόμο να γίνει αεροπορική σύνδεση Χίου Αθηνών με Τουρκική αεροπορική εταιρία? αν δεν υπάρχει οι "αγώνες" των "αγωνιστών" είναι μια σαχλαμάρα και μισή, αν υπάρχει το ξανασυζητάμε...

Και κάτι τελευταίο σχετικά με τον Βασιλάκη... τις διακρατικές συμφωνίες τις ρυθμίζουν από κοινού οι ΥΠΑ των δύο χωρών και αυτές οι συμφωνίες υπογράφονται για να τηρούνται... αλλά ξέχασα, εγώ είμαι χειροκροτητής του Βασιλάκη, ενώ εσείς κόπτεστε για τα συμφέροντα του Ελληνικού λαού που εκφράζουν απόλυτα οι Τουρκικές Αερογραμμές!!! Η επιτομή της υποκρισίας, τίποτε άλλο "αγωνιστές" μου...

Δεν είναι της ειδικότητας μου,λυπάμαι.
Εν κατακλείδι μπορώ να βάζω 'like' σε όποιο κείμενο νομίζω σωστό και στην περίπτωση
του tripakias το θεωρώ σωστό,εσύ βάλε like στην συνέντευξη του Βασιλάκη η του Τράγκα.
Αλίμονο, είπε κανένας ότι δεν μπορείς να βάζεις like σε ότι παραδοξότητα διαβάζεις... είπαμε ο καθένας με το μυαλό του... απλά το ότι ούτε κι εσύ μπορείς να με διαφωτίσεις για το τι θέλει να πει ο ποιητής, σημαίνει ότι δεν είναι στραβά ο γιαλός αλλά ότι στραβά αρμενίζετε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.339
Μέλη
38.972
Νεότερο μέλος
matgal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom