ΟΣΕ Νέες τιμές και περικοπές

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανώς ποντάρουν στα κλεισίματα της τελευταίας στιγμής...
Εμενα πιο πολυ μου μοιαζει οτι πονταρουν στο κλεισιμο το δικο τους. Αντε να δουμε που θα κατσει η μπιλια...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Δηλαδή τώρα που το ξαναβλέπω η διαδρομή Πόλη-Θεσ/νίκη θα εξυπηρετείται από το Τουρκικό τρένο μόνο;
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Ρε παιδια, Πλάκα μας κάνουν? τα διεθνή δρομολόγια ειναι τα πλέον κερδοφόρα, καθώς ο κόσμος ειδικά αυτη την δύσκολη περίοδο δέν μπορει να κινείται με αεροπλάνα ευκολα, οι ανθρωποι που πάνε στην Σόφια που είναι 17 ωρες περίπου, πως θα ταξιδεύουν με κτέλ? πλακα μας κανουν? Εγώ 6 ώρες ημουν σε κτελ, και κοντευα να λυποθυμήσω απο την μυρωδιά, χωρίς σταση ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ, με κατι τιμές της ταξεως των 4 ευρω και στριμογμένη στο παράθυρο που δέν ανοιγει, απο έναν τύπο ογκώδη... Για μένα ΚΤΕΛ = ασφυξία και κλειστοφοβία. Ειναι σοβαροι? Πηγαινουμε να αποκοπούμε τελειως...

Ουσιαστηκά με αυτή την απόφαση, ο δημόσιος οργανισμός, παροτρύνη την αντικατάσταση του φθηνού, ανετου τρένου. Σε ιδιωτικά μεσα μεταφοράς, Αεροπλάνα και ΚΤΕΛ. με τιμές εκτος προυπολογισμού ενος απλού μισθωτού..

Αποκόβει την δυτική μακεδονία απο την κεντρική, Το εξωτερικό απο την ελλάδα και την πελλοπόνησο απο την αθήνα.

Λυπαμαι πολύ, πραγματικα λυπαμαι. γιατι έτσι που παμε τα τρένα θα ειναι για τα παιδιά μας μονο σε Μουσείο..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
476
Likes
1.591
Όταν το Αθήνα -Θεσσαλονίκη πάει απο 1η Ιανουαρίου απο 36 ευρώ στα 55 ευρώ (OW) η δουλειά μυρίζει έντονα βενζίνη..

Μια παρόμοια κατάσταση δλδ που το μόνο που θα κάνει είναι να αναγκάσει το κόσμο να μειώσει αισθητά τις δαπάνες του για μεταφορές..

Και φυσικά ο ΟΣΕ θα είναι ο μεγάλος χαμένος της ιστορίας..Ότι ειναι δλδ τώρα οι βενζινοπώληδες οι οποίοι σε λίγους μηνες μονάχα έχουν δει ήδη 1000 συναδέλφους τους να κλείνουν τα πρατηριά τους..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Και φυσικά ο ΟΣΕ θα είναι ο μεγάλος χαμένος της ιστορίας..
Από το να είναι χαμένος ο φορολογούμενος, που είναι τώρα, προτιμότερο να είναι χαμένος ο ΟΣΕ...
Και στις δύο περιπτώσεις οι χαμένοι είμαστε εμείς, αγαπητοί μου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.519
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και στις δύο περιπτώσεις οι χαμένοι είμαστε εμείς, αγαπητοί μου...
Μόνο αν για τις μετακινήσεις μας χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά τρένα. Αλλιώς, εμείς είμαστε οι χαμένοι μόνο στη μία περίπτωση.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αναρωτιέμαι, τώρα που αυξήθηκαν οι τιμές των εισιτηρίων,
οι υπηρεσίες προς το επιβατικό κοινό θα βελτιωθούν καθόλου η θα παραμείνουν στα ίδια επίπεδα?:xmas_rolleyes:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μόνο αν για τις μετακινήσεις μας χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά τρένα. Αλλιώς, εμείς είμαστε οι χαμένοι μόνο στη μία περίπτωση.
Είναι νομίζω αντιληπτό πως μιλάμε για τον Έλληνα πολίτη κι όχι για μεμονωμένες περιπτώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.519
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι νομίζω αντιληπτό πως μιλάμε για τον Έλληνα πολίτη κι όχι για μεμονωμένες περιπτώσεις.
Ακριβώς. Οι Έλληνες πολίτες που ζουν π.χ. στα νησιά, τι χρωστάνε να πληρώνουν (ως φορολογούμενοι) τα χρέη του ΟΣΕ για να έχουμε καλά (τρόπος του λέγειν) τρένα? Δεν τα δίνουν καλύτερα για να έχουμε καλά πλοία, αεροπλάνα κλπ?

Στη μια περίπτωση, πληρώνουν ΟΛΟΙ. Και πληρώνουν χοντρά, και χωρίς να ξέρουν ούτε πόσα, ούτε για τί τα πληρώνουν. Αν πάψει η κρατική χρηματοδότηση και ο ΟΣΕ πρέπει να καλύψει τα έσοδα από μόνος του, τότε ίσως και να δούμε τα τρένα να βελτιώνονται, για να μην ταξιδεύουν άδεια.
Ή αν δε βελτιωθούν, ας τα πληρώνει μόνο όποιος του αρέσει να τα χρησιμοποιεί. Οι άλλοι θα πάνε με το ΚΤΕΛ...
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
96
Ακριβώς. Οι Έλληνες πολίτες που ζουν π.χ. στα νησιά, τι χρωστάνε να πληρώνουν (ως φορολογούμενοι) τα χρέη του ΟΣΕ για να έχουμε καλά (τρόπος του λέγειν) τρένα? Δεν τα δίνουν καλύτερα για να έχουμε καλά πλοία, αεροπλάνα κλπ?.
Πλάκα μας κάνεις ?????????
Με το ίδιο σκεπτικό, τι φταίει όλη η Ελλάδα που πλήρωσε και συνεχίζει να πληρώνει το λίφτινγκ της Αθήνας ??????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.579
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom