Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.217
Εντάξει μην δαγκώνετε....:xmas_biggrin: το "ερωτεύομαι" είναι μεταφορικό...οκ, μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτή η πόλη έχει αγαπηθεί από πολλούς εδώ μέσα... αλλά σαν παλιός κάτι θα γνωρίζετε παραπάνω...δεν επιμένω
Σωστή εντύπωση έχεις.Ρίξε μια ματιά στα war όπου συμμετέχει το Λονδίνο,να δεις πόσοι το υποστηρίζουν.Λονδινάρα ολε.:xmas_cool:
 

stavroula_lk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας εχω κ εγω το ιδιο προβλημα και ταξιδευω τον αλλο μηνα αλλα φτανω heathrow. και θα μεινω κ εγω 6 ημερες. ξερετε τελικα ποσο μπορει να κοστισει η oyster card? αν συμφερει να παρω την oyster visitor card που ισχυει για 4 ημερες? και αν την μπορω να την χρησιμοποιω μεμονομενες ημερες?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
γεια σας εχω κ εγω το ιδιο προβλημα και ταξιδευω τον αλλο μηνα αλλα φτανω heathrow. και θα μεινω κ εγω 6 ημερες. ξερετε τελικα ποσο μπορει να κοστισει η oyster card? αν συμφερει να παρω την oyster visitor card που ισχυει για 4 ημερες? και αν την μπορω να την χρησιμοποιω μεμονομενες ημερες?
Θα βγαλεις μια oyster στο αεροδρομιο και θα περασεις μεσα μια εβδομαδιαια travelcard (zones 1-2) και 5£ για καθε διαδρομη απο ή προς αεροδρομιο αν ειναι μεταξυ 6:30-9:30 και 16:00 με 19:00 απο Δευτερα - Παρασκευη (εκτος αργιων) ή 3£ για καθε διαδρομη ολες τις αλλες ωρες και μερες.
Δηλαδη 5£ για την oyster + 30.40£ για την travelcard + 6 εως 10£ για τα εισιτηρια απο και προς το αεροδρομιο = 41.40 εως 45.40£

Αυτο αν μετακινηθεις στις ζωνες 1-2 κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου και για τις διαδρομες σου απο και προς το αεροδρομιο με tube. Αν βγεις καποια μερα παραεξω ή χρησιμοποιησειςαλλο μεσο για το αεροδρομιο, τα πραγματα αλλαζουν.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο....
Τελικά πάμε Λονδίνο μια παρέα 4 ατόμων αρχές Μάρτη...
Διάβασα αρκετά πράγματα δω μεσα και θαχω τον χρόνο να διαβάσω κιάλλα...
Διάβασα για εβδομαδιαία κάρτα..λέω να τη παραγγείλω από δω...
Δεν ξέρω ποια ζώνη να διαλέξω 1-?
Πάω με EasyJet και επιστρέφω με Aegean απόγευμα...
Απόοοοολα όσα έψαξα κατάληξα να νοικοιάσω διαμέρισμα..
Φαντάζομαι όποια περιοχή και να νοικιάσω θαχω καλη πρόσβαση με συγκοινωνία...Υπάρχει κάποιο site για μουσεία Κρατικά και Δωρεάν?
Για δώστε κανα φως στον νεοφώτιστο....
Ευχαριστώ.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο....
Τελικά πάμε Λονδίνο μια παρέα 4 ατόμων αρχές Μάρτη...
Διάβασα αρκετά πράγματα δω μεσα και θαχω τον χρόνο να διαβάσω κιάλλα...
Διάβασα για εβδομαδιαία κάρτα..λέω να τη παραγγείλω από δω...
Δεν ξέρω ποια ζώνη να διαλέξω 1-?
Πάω με EasyJet και επιστρέφω με Aegean απόγευμα...
Απόοοοολα όσα έψαξα κατάληξα να νοικοιάσω διαμέρισμα..
Φαντάζομαι όποια περιοχή και να νοικιάσω θαχω καλη πρόσβαση με συγκοινωνία...Υπάρχει κάποιο site για μουσεία Κρατικά και Δωρεάν?
Για δώστε κανα φως στον νεοφώτιστο....
Ευχαριστώ.
Καλώς όρισες! Εννοείς να την παραγγείλεις και να σου τη στείλουν Ελλάδα? Λογικά, θα χρεωθείς και κάποια έξοδα αποστολής, έτσι δεν είναι? Καλύτερα να την πάρεις από'κει όταν φτάσεις. Και' γω το σκεφτόμουν να την παραγγείλω,(πιο πολύ για να μου φύγει το άγχος) αλλά άλλαξα γνώμη και την έβγαλα από το Λονδίνο.
Όσο για τις συγκοινωνίες, εξαρτάται από την περιοχή που θα είναι το διαμέρισμα όπου θα μένεις...Τώρα για μουσεία κλπ θα στα πουν οι πιο έμπειροι. Άντε παιδιά δώστε τα φώτα σας!:xmas_smile:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο....
Τελικά πάμε Λονδίνο μια παρέα 4 ατόμων αρχές Μάρτη...
Διάβασα αρκετά πράγματα δω μεσα και θαχω τον χρόνο να διαβάσω κιάλλα...
Διάβασα για εβδομαδιαία κάρτα..λέω να τη παραγγείλω από δω...
Δεν ξέρω ποια ζώνη να διαλέξω 1-?
Πάω με EasyJet και επιστρέφω με Aegean απόγευμα...
Απόοοοολα όσα έψαξα κατάληξα να νοικοιάσω διαμέρισμα..
Φαντάζομαι όποια περιοχή και να νοικιάσω θαχω καλη πρόσβαση με συγκοινωνία...Υπάρχει κάποιο site για μουσεία Κρατικά και Δωρεάν?
Για δώστε κανα φως στον νεοφώτιστο....
Ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει λόγος να παραγγείλεις την κάρτα(άσε που δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο).Είναι πανεύκολο να τη βγάλετε από κει.Αφού πετάτε με easy άρα φτάνετε Γκάτγουικ απ όπου θα πάρετε αναγκαστικά τραίνο για να πάτε κέντρο,ούτως η άλλως λοιπόν η πρώτη αυτή μετακίνηση δεν έχει να κάνει με την travelcard,
φτάνοντας στον πρώτο σταθμό μετρό από κει βγάζεις την εβδομαδιαία travelcard για ζώνες 1 και 2 που σε καλύπτουν στο μεγαλύτερο μέρος του Λονδίνου που σε αφορά για πρώτη φορά που πας,από κει και πέρα αν θελήσεις μιά μέρα να πάς σε άλλη ζώνη προσθέτεις εκείνη τη μέρα το επιπλέον κόμιστρο.Οπότε εξ αρχής πές τους το ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο να μετακινηθείς και σε άλλη ζώνη κάποια στιγμή οπότε θα σου δώσουν εβδομαδιαία σε oyster.
Tα δωρεάν που αξίζουν είναι το Βρεττανικό μουσείο και ότι αφορά πινακοθήκες...tate modern,tate britain,εθνική πινακοθήκη,
το μουσείο φυσικής ιστορίας επίσης δωρεάν.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα σας και πάλι....
Για κάρτα λέω αυτή...έχει καμμιά διαφορά με την κανονική;
Από site μίσθωσης σπιτιών για δώστε κανα σύνδεσμο παρακαλώ...
Ευχαριστώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Καλημέρα σας και πάλι....
Για κάρτα λέω αυτή...έχει καμμιά διαφορά με την κανονική;
Από site μίσθωσης σπιτιών για δώστε κανα σύνδεσμο παρακαλώ...
Ευχαριστώ.
Οτι θελεις κοιταξε το εδω για εισιτηριο κοιταξε το εδω:

Tube, DLR and London Overground | Transport for London

Για διαμονη σε διαμερισμα τσεκαρε αυτο:
https://www.airbnb.gr/s/London--United-Kingdom
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Θέλω να ρωτήσω τους φίλους που έχουν παρακολουθήσει την αλλαγή φρουράς στο Μπακιγχαμ: αξίζει το στριμωξίδι ?

Πριν αρχίσετε να κράζετε, τα περισσότερα τουριστικά δεν τα έχω κάνει ποτέ και στο μπακιγχαμ έχω περάσει μια φορά μόνο απέξω. Όμως, έχω ένα φίλο που ανεβαίνει να με δει και θέλει σώνει και ντε να δει τους φρουρούς. Εγώ, που ο μισανθρωπισμός μου τελευταία είναι στα κόκκινα, διστάζω να πάω να ανακατευτώ με πλήθη. Συν του ότι, περίδο χριστουγέννων έχει μια αλλαγή μόνο στις 27 και μετά πάλι νομίζω στις 30, μέρες που είναι ανοιχτά μουσεία κ άλλα ενδιαφέρονται πράγματα. Αξίζει τόσο πολύ που να κάνω την καρδιά μου πέτρα? Βλέπεις τπτ πάνω από τα κεφάλια? Η να τον πάω απλά μια βόλτα έξω απ το παλάτι να τους δει να στέκονται να τελειώνουμε?

Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το απολυτο χασιμο χρονου, μην κανειςτο λαθος και φατε το χρονο εκει. Κοσμο εχει αλλα ειναι απλωμενος και δεν σου δημιουργει ιδιαιτερο προβλημα στο να δεις. Το θεμα ειναι πως και πρωτο τραπεζι πιστα να εχεις δεν βλεπεις κατι που να αξιζει. Ειναι υποθεση μολις μερικων λεπτων κι επειτα κλεινονται παλι μεσα απο τα καγκελα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενα δωρο για τον φιλο μου τον maltakias που γιορταζει σημερα!

awww.thedailywitter.co.uk_wp_content_uploads_2012_11_Finishingb76c824ece672a2af7e3130d67dd7269.jpg


Αυτο ειναι το Jack Daniel's Barrel Tree στο Λονδινο. Οσοι βρεθηκατε στο Covent Garden απο τα τελη Νοεμβρη και μετα θα το εχετε δει. Οσοι θα ειστε στο Λονδινο τις γιορτες θα το δειτε και θα εχετε την ευκαιρια να αγορασετε μια φιαλη Jack Daniel's Holiday Select 2012 γεμισμενη απο τα βαρελια που σχηματιζουν το δεντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom