Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε 11 μέρες ταξιδεύω και εγώ στην Αγγλία και θα χρησιμοποιήσω την μισθοδοτική μου κάρτα που είναι maestro. Και πέρυσι πάλι την είχα χρησιμοποιήσει και σε εστιατόρια στο Λονδίνο και για να βγάλω εισιτήρια τρένου για άλλες πόλεις και σε μαγαζιά. Πιθανόν σε κάποια μέρη να μην τη δέχονται (δεν μου έχει συμβεί) οπότε κουβαλάω κάποιες λίρες μαζί μου (περίπου 50) για ασφάλεια, τις οποίες τραβάω από A.T.M εκεί. Όπως θα έχεις ξαναδιαβάσει και σε άλλα ποστ συμφέρει πολύ περισσότερο η πιστωτική/ανάληψης κάρτα παρά το συνάλλαγμα. Και φυσικά αν τραβήξεις λεφτά να φροντίσεις να είναι μια και καλή. Και όταν σου φέρνουν το μηχανηματάκι να πληκτρολογήσεις τον κωδικό να τον κρύβεις :bleh:
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ναι, το διάβασα αυτό με το συνάλλαγμα. Απλά πολλές φορές με αυτή την κάρτα δεν μπορώ να κάνω κάποιες συναλλαγές μέσω ίντερνετ, αγχωνόμουν μήπως και δεν μπορώ να την πολυχρησιμοποιήσω εκεί και αναγκαστώ να κυκλοφορώ με 500ευρώ πάνω μου. Με ηρέμησες όμως. Thanx a lot!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Βγαζε βρε παιδι μου απο ατμ 200 ευρω για αρχη και βλεπεις τα εξοδα σου και στη συνεχεια βγαζεις και αλλα. Ή βγαλε περισσοτερα και ασε μερικα στο σπιτι.

Δεν ειναι ταινια η αναληψη μετρητων απο το εξωτερικο.Απλα ειναι τα πραγματα.
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ναι,μωρέ, το κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Απλά είμαι ψυχαναγκαστική και θα ταξιδέψω και μόνη μου και με έχει φάει λίγο το άγχος. Αλλά οκ, το 'χω πια το θέμα με την κάρτα...Αν μου 'λεγε και κάποιος τι να κάνω με τις συγκοινωνίες θα ήταν σούπερ. Το 'χω ποστάρει σε άλλο θρεντ.Μήπως να το μεταφέρω εδώ που κινείται?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Λιγο παραπανω σε ποστ του ο tripakias εξηγει και λεει τι παιζει με την oyster απο και προς το αεροδρομιο.

Γενικα παντως σε βλεπω για 7 day travelcard αλλα δεν ξερω τη ζωνη στην οποια ανηκει το Welwyn.

Κοιτα εδω Home | Transport for London ,βρες τη ζωνη που ανηκει,αν και πιθανως θα θες εισιτηρια με Through fares, δηλαδη και για τρενο και για μετρο κτλ κτλ.

Αφου θα πας να μεινεις σε φιλους γιατι δεν τους ρωτας να σου πουνε τι κανουν αυτοι και μετα κοιτα και εδω αν θες για να δεις τιμες National Rail | Transport for London
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γιατί, όσο αστείο κι αν σου ακουστεί, πήγαν εκεί ιδιαίτερα πρόσφατα και από συζητήσεις μας έως τώρα πιο πολλά έχω μάθει εγώ από εσάς, παρά εκείνοι εκεί...Θα το ψάξω πάντως αυτό που μου είπες κι ελπίζω να βγάλω άκρη!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(Nα και μια ερωτηση που αξιζει να απαντηθει. Εχω βγαλει φλουμπες πλεον με το 2&1 κλπ.)
welwyn. απο τη συντομη επαφη μαζι του, δε μου εκανε ουδεμια εντυπωση. Πηγαινε ομως μια βολτα st alban ειναι συμπαθητικο. Επισης εκει κοντα βρισκεται το hatfield house. Οπως εισαι, googlαρε το κι αποφασισε αν σε ενδιαφερει. Καθως το welwyn, πλεον, μαλλον προαστιο το λες, ψαξε στο national rail για κλειστο εβδομαδιαιο εισιτηριο welwyn κεντρο (λογικα η kings cross θα κατεβαινει ή moorgate αν διαλεξεις την cult σακαρακα) . οχι, ειναι εκτος ζωνης αρα δεν υπαρχει τετοιο ζητημα. Εβδομαδιαια oyster/travelcard/(whatever, αυτα με τον jimp και τον tripakia) και ψαξου για το εισιτηριο που σου ειπα. Τα southeastern σε τετοιες περιπτωσεις ζητανε φωτο αρα κρατα μια ευκαιρη γιατι αγνοω τα καπριτσια της fcc (σιδ/κες εταιριες)
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και για το Surrey το ίδιο ισχύει? Θεωρείται δλδ προάστιο και άρα εξυπηρετείται κι αυτό από national rail? Κατά τ' άλλα θα βγάλω μια όυστερ, θα δω και το σενάριο του tripakia περί του να της φορτώσω μια εβδομαδιαία κάρτα,κτλ και θα δω αν υπάρχει και κάτι του στυλ απεριόριστες διαδρομές (ή έστω πιο οικονομικές) από τις 2 περιοχές προς το Λονδίνο. Επειδή όλοι λένε ότι το Λονδίνο είναι ακριβή πόλη για να ζεις (και ειδικά μια κοπέλα μόνη), σκέφτομαι να κοιτάξω στα προάστια για διαμονή κ εργασία (νοσοκομείο). Έχετε κάποια άλλη περιοχή υπόψιν σας να τσεκάρω τώρα που θα 'μαι εκεί? Θέλω να δω αν θα μ' αρέσει η ζωή γύρω από το Λονδίνο. Γι' αυτό πάω, για να πάρω μια γεύση. Αν όχι, θα κοιτάξω για δουλειά στα ενδότερά του.

P.S. kalspiros μόλις με σκλάβωσες!!
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Χαχαχαχα!Τι να κάνουμε!?Κάπως πρέπει να την παλέψουμε κι εμείς οι αγχώδεις σπασ*#$ήδες τύποι
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το surrey ειναι νομος, σαν την Αργολιδα ενα πραμα. Ο συγκεκριμενος απλωνεται και εντος ζωνων 1-6 αρα μαθε που θα μενεις. Εφ οσων ο χρονος μετακινησης σου απο το κεντρο περιοριζεται στα 30 something λεπτα, δεν παιζει τοση σημασια το αν θα εισαι εντος ή εκτος ζωνων. Το welwyn μπορει και να εχει τα ιδια περιπου ενοικια με το leyton πχ. Υπαρχουν ομως δεκαδες αλλοι παραγοντες που θα σχετιστουν με την επιλογη σου και θα τους δεις οταν ερθεις. Νοσοκομεια; εχω να σου πω διαφορα αλλα μεσω πμ καθως δεν αφορουν το φορουμ
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αυτό θα είναι πολύ ευχάριστο! Θα επικοινωνήσω μαζί σου ιδιαιτέρως μόλις γυρίσω αό τη δουλειά. Εξακολουθείς να με σκλαβώνεις με μεγάλη επιτυχία:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.683
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom