Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδιά μόλις επιστρέψαμε απο πρωτοχρονιά Λονδίνο....
Όλα ήταν τέλεια... και οι πληροφορίες που άντλησα απο το φόρουμ παιδιά πραγματικά μου έλεισαν τα χέρια παρά τις περιπετειούλες που τραβήξαμε!!!

Χρονια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε όλοι με υγειά και τύχη!!!!! :D:D:D
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά μόλις επιστρέψαμε απο πρωτοχρονιά Λονδίνο....
Όλα ήταν τέλεια... και οι πληροφορίες που άντλησα απο το φόρουμ παιδιά πραγματικά μου έλεισαν τα χέρια παρά τις περιπετειούλες που τραβήξαμε!!!

Χρονια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε όλοι με υγειά και τύχη!!!!! :D:D:D
στη little venice που εδωσε ο traveller πηγατε?
εγω εσκασα που δεν πηγα γιατι το ειχα προγραματισει για προχτες δευτερα που εριξε το χιονι.φοβηθηκα για τα παιδια γιατι τοχα συνδυασει με ζωολογικο κηπο στο regent park.
toy xronoy....;)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
στη little venice που εδωσε ο traveller πηγατε?
εγω εσκασα που δεν πηγα γιατι το ειχα προγραματισει για προχτες δευτερα που εριξε το χιονι.φοβηθηκα για τα παιδια γιατι τοχα συνδυασει με ζωολογικο κηπο στο regent park.
toy xronoy....;)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ
Φιλαράκι τις περισσότερες ώρες-μέρες μας τις φάγαμε στα μαγαζιά!!! (με τέτοιες τιμές που είχαν) :D

Ωστόσο για την μικρή Βενετία δεν πολυψηνόμασταν γιατι πέρισυ είχαμε πάει στην original Βενετία!!!! :D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
επιστροφή στήν βάση και για εμάς .
πολυ πολύ κρύο σε ένα καταπληκτικό λονδίνο με πολύ κόσμο και καθόλου βροχή.

ένα μεγόλο ευχαριστώ στόν απίστευτο Κο travveller με τήν travel -pedia του και σε όλα τα παιδιά του forum( mio-gps ,dik-7 , και τόσα άλλα παιδιά ) για τίς πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσαν όλο τόν καιρό τής προετοιμασίας του ταξιδιού μου.

καλή χρονιά με υγεία σε όλους μάς και ότι καλύτερο για τόν καθένα ξεχωριστά.

συμφωνώ με τήν ginita για το cumberland
εκεί έμεινα 5 βράδυα με 426 λίρες μόνο!
κεντρικότατο πεντακάθαρο σε super τιμή
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλώς σας βρήκα και εγώ από το όμορφο και καθόλου βροχερό Λονδίνο. Το κρύο ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Εγώ έμεινα πέντε ημέρες στο Thistle Marble Arch, το οποίο ήταν κεντρικότατο, πεντακάθαρο, με άνετα δωμάτια και καλό service. To συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τοπ εμπειρία η παρακολούθηση της παράστασης Το Φάντασμα της Όπερας. Απλά ΜΑΓΕΙΑ. Τοπ φαγητό στο gaucho (πάλι έγραψε ο Τraveller). Τα υπόλοιπα όταν βρω τον κατάλληλο χρόνο να γράψω την ιστορία μου. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά ταξίδια!!!:clap::clap::clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δεν ειχα σκοπο να το αναφερω ,αλλα αφου το εθιξε ο φιλος κιρμις.......
οι τιμες ηταν απιστευτες!!!
στην επιστροφη στο βενιζελο δεν χωρουσαν οι βαλιτσες στο αμαξι.επιστρατευτηκε η συζυγος που ...αντεχει!!
περιστατικο που μου συνεβει...
αγοραζω στο καταστημα της Gant sth Bond street ενα μπουφαν καλο και ακριβο.
συνεχιζουμε τα ψωνια και μπαινουμε στο John Lewis.καποια στιγμη λεω της γυναικας μου που ειναι η τσαντα.....παει η τσαντα με το μπουφαν!!πεθανα απο τη στεναχωρια.παω σε ενα ταμειο και αναφερω το περιστατικο.μου λεει ενας υπαλληλος να περιμενω και μετα απο 20'ερχεται μια κυρια με μια κορδελα κοκικινη χιαστη που εγραφε customer service. μου λλει να την ακολουθησω στο τελευταιο οροφο.εγω να βριζω..σε απταιστα γαλλικα μεσα μου.μας βαζει σε ενα καναπε και μας ρωταει που τη χασαμε και τι περιειχε η τσαντα.αφου της δινω μια λεπτομερη περιγραφη,πηγαινει και μου φερνει τη τσαντα.πρωτη φορα στη ζωη μου φιλησα...μαυρη γυναικα.γελια αυτη...θα της αρεσε.αφου υπεγραψα καποιο χαρτι μου ειπε οτι αυτη ειναι η δουλεια της μεταξυ αλλων.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΥΡΙΟΙ.
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι τελικά οι Λονδρέζοι πολύ οργανωμένοι, επαγγελματίες, ευγενείς και πρόθυμοι. Αυτό δεν το περίμενα, καθώς έχουμε μια προκατάληψη με αυτόν τον λαό. Έτσι το Λονδίνο γίνεται πολύ απολαυστικό, ειδικά μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Να φανταστείται ότι προσφέρονταν άγνωστοι να μας βοηθήσουν με τις βαλίτσες στις σκάλες του μετρό!!! Σε πιο μεσογειακές χώρες δεν το έχω δει αυτό.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έτσι παιδιά ήταν ακριβώς...
Χιλιάδες... μα χιλιάδες κόσμου στους δρόμους κάθε ώρα της ημέρας και όλοι με τσάντες να τρέχουν πανικόβλητοι απο μαγαζί σε μαγαζί...
Άλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε βέβαια...

Εκεί πράγματι η αγορά είναι πολύ πιο έξυπνη! Με τισ εκπτώσεις που έχει ο κόσμος αγοράζει σαν τρελός!!! Απορώ η Ελλάδα μας αυτά δεν τα βλέπει?? ???
Και μετά κάθονται οι επαγγελματίες μας και κλαίγονται....

Κι εμείς με 3 τσάντες + επιστρέψαμε Ελλάδα!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι τελικά οι Λονδρέζοι πολύ οργανωμένοι, επαγγελματίες, ευγενείς και πρόθυμοι. Αυτό δεν το περίμενα, καθώς έχουμε μια προκατάληψη με αυτόν τον λαό. Έτσι το Λονδίνο γίνεται πολύ απολαυστικό, ειδικά μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Να φανταστείται ότι προσφέρονταν άγνωστοι να μας βοηθήσουν με τις βαλίτσες στις σκάλες του μετρό!!! Σε πιο μεσογειακές χώρες δεν το έχω δει αυτό.
ναι μου εχει τυχει και εμενα να θελουν να με βοηθησουν στις σκαλες του μετρό με τις βαλιτσες..δεν το πιστευα..πριν 4 χρονια όταν ειχα παει να επισκεφτώ την κορη μου που εργαζοταν τοτε εκεί...
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Να τα βλέπουμε εμείς οι Μεσογειακοί, για να μην πω Έλληνες, που είμαστε υποτίθεται θερμοί και φιλόξενοι!!! :rolleyes: Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Βρετανία, αλλά αν είναι όπως το Λονδίνο αξίζει να την επισκεπτεί κανείς.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
και το Γκρηνουιτς πολυ ομορφο,δεν ειχα παει ποτε.νομιζα οτι ειναι χωριο αλλα απεδειχθη πολυ μεγαλο.πανεμορφο, με τα παραδοσιακα μαγαζια,τους κηπους, τις παραδοσιακες καφετεριες.το μονο αρνητικο, οι εργασιες στο cutty shark που δε σου επετρεπαν, με αυτο το καραβοπανο που τοχαν τυλιξει, να το φωτογραφησεις.
πολυ επισης μου αρεσε η εθνικη πινακοθηκη.ολοι οι αναγγενησιακοι ζωγραφοι ηταν εκει.εξαιρετικο θεαμα.
δεν πηγα στο συγχρονης τεχνης ΤΑΤΕ που μνημονευε ο traveller στο αφιερωμα του,γιατι ο ταξιδιωτικος οδηγος μου εδινε αλλη τοποθεσια απο του traveller.η jubillee htan εκτος οποτε λεω το ακυρωνω.του χρονου...

Υ.Γ η λιρα μολις φυγαμε πηρε την ανιουσα...τυχεροι ειμασταν!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ATH-LON A3-604 FRI 9/1 17.10 - 19.10 SX-DVS

Στο Λονδίνο , προορισμό φετίχ για την αφεντιά μου, έλαχε ο κλήρος να εγκαινιάσω την νέα ταξιδιωτική μου χρονιά... Ο ζωογόνος αέρας της πρωτεύουσας του Ηνωμένου Βασιλείου μου έλειπε και το δάχτυλό μου φλερτάριζε επικίνδυνα με το κλικ του ποντικιού όταν είδε το 175? με επιστροφή στην ιστοσελίδα της Aegean... Είναι γνωστό ότι είμαι επιρρεπής στους πειρασμούς και.... ενέδωσα...

Παρασκευή μεσημεράκι λοιπόν και μετά τον πανικό της δουλειάς χαλαρώνω επιτέλους στην Α7 αίθουσα αναμονής του υπερhub Ελευθέριος Βενιζέλος... Το check in είχε γίνει πέντε ώρες νωρίτερα, ηλεκτρονικά, από τον υπολογιστή του γραφείου κι έτσι ούτε καν ασχολήθηκα με ουρές και εντάσεις στο check in... Το μόνο που με απασχολούσε ήταν αν θα υπήρχε το after shave της Ιssey Μiyake στο free shop... και ω ναι , υπήρχε...

Το SX-DVS, μου χαμογελούσε από την φυσούνα κι εγώ το καμάρωνα... το νεώτερο Α320 της Αιγαίου, προστέθηκε στο στόλο της στις 4/12/08... ενός μήνα αεροπλάνο!! 110 άτομα και επιβίβαση με γρήγορους ρυθμούς... Σταθερά προσηλωμένος στις αρχές μου, παράθυρο και μπροστά, από την 5F έβλεπα το Ελ.Βενιζελ. να ξεμακρένει...Στις 17.13 άρχισε η ανάληψη προς τον Αττικό ουρανό και ο πιλότος μας πληροφορούσε ότι θα απολαμβάναμε μια άνετη χωρίς αναταράξεις πτήση και θα φτάναμε στο Stansted δεκαπέντε ολόκληρα λεπτά νωρίτερα από το καθορισμένο...

Αλήθεια, τι συνήθως ζητάμε από μια αεροπορική εταιρία; Αξιοπιστία, συνέπεια, άνεση κανένα καλό φαί και άντε καμιά ωραία αεροσυνοδό να ανοίξει το μάτι μας... Εγώ μάλλον μίλησα με την τύχη μου την Παρασκευή το απόγευμα...

- Τι θα θέλατε να πιείτε κύριε; Mια εντυπωσιακή ξανθιά με ιδανικές αναλογίες με έβγαλε από την νιρβάνα μου...
- Εσάς στο ποτήρι, είπα αυθόρμητα, αλλά επειδή αυτό μάλλον είναι αδύνατον θα αρκεστώ σε μια πορτοκαλάδα και ένα ποτήρι λευκό κρασί...
Κολακεύτηκε, μου χάρισε ένα αστραφτερό χαμόγελο και ρώτησε με νόημα αν θα χρειαστώ παγάκια... τι έξυπνο κορίτσι...

Το φαγητό ήταν καλούτσικο, γιουβετσάκι, greek salad, καρυδόπιτα... αξιοπρεπέστατο... πεινούσα, το έφαγα, είχα μετά καούρες... συνηθισμένα πράγματα, αυτή την λαιμαργία μου πληρώνω πάντα... το στομάχι μου και τα φαγητά των αεροπλάνων χρόνια τώρα έχουν πάρει διαζύγιο... αλλά εγώ εκεί, προσπαθώ να σώσω αυτή την σχέση αλλά... πληρώνω το τίμημα...

Όταν ταξιδεύεις με ένα ολοκαίνουργιο αεροπλάνο απολαμβάνεις σχεδόν τα πάντα... την μυρουδιά της καινουργίλας, την άνεση του καθίσματος, το Mama Mia στις οθόνες... ναι το Mama Mia στις οθόνες... Μόλις τελειώσαμε το φαγητό μας μοίρασαν ακουστικά και αφέθηκα στην μουσική μαγεία των ABBA και το πηγαίο ταλέντο της Μερυλ Στριπ... Χαζοχαρούμενο εργάκι, ιδανικό όμως για να περάσεις δυό ώρες ευχάριστα μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου...

Τα κορίτσια ξαναπέρασαν, ρωτώντας για ποτό, καφέ, τσάι, free shop, εισιτήρια για το stansted express και μας χάριζαν υπέροχα χαμόγελα... εύγε στα κορίτσια...

Στις οθόνες τώρα πια, σε τρισδιάστατα γραφικά, βλέπαμε το flight show που μας πληροφορούσε για την ακριβή θέση του airbus μας στους ουρανούς της Ευρώπης... ωραία πράγματα... κάπου εκεί ο πιλότος μάς πληροφόρησε ότι σε 30 λεπτά θα αγγίζαμε την ένδοξη Βρετανική γη... Ζώνες , όρθια θέση του καθίσματος, απενεργοποίηση των ηλεκτρονικών συσκευών και London i am coming... ένα ολόκληρο τέταρτο μάλιστα νωρίτερα από το προγραμματισμένο...

Γρήγορη προσέγγιση στο satelite του Stansted , φυσούνα, τρενάκι προς το κυρίως terminal, αλλαγή 50? για pocket money με ληστρική ισοτιμία (αποφύγετέ το με κάθε τίμημα) και γραμμή προς το Stansted Express το τρένο που σε 45 λεπτά σε οδηγεί στο Αν.Λονδίνο... Κάπου εδώ τα καλά νέα σταματάνε...

Έχω ταξιδέψει με την Αιγαίου τρεις φορές στο Stansted και τις δύο από τις τρεις είχα πρόβλημα με το τρένο... Την πρώτη φορά ήταν απεργία , τώρα ήταν έργα... επί της ουσίας θα ζούσα την οδύσσεια ενός ξεριζωμένου και τον πρωταγωνιστικό ρόλο θα τον έπαιζα εγώ... Λεωφορείο για Βικτώρια και αναμονή 20 λεπτών... μετά από 75 λεπτά ηρωικής διαδρομής στους δρόμους του Λονδίνου έφτανα κατάκοπος στον προορισμό μου και μετά από ένα γρήγορο μπάνιο απολάμβανα ένα γεύμα κλάσης στο mango tree ( The Mango Tree :: Thai Restaurant Belgravia South West London ) Κάτι τέτοια μου κάνει το άτιμο και δεν το αλλάζω με τίποτε...

Η ώρα της ετυμηγορίας:

ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΣ 7/10

Συνήθως η Aegean σε αυτό το δρομολόγιο χρησιμοποιεί την ναυαρχίδα της το Α321, το οποίο είναι λίγο μεγαλύτερο, λίγο ανετότερο , λίγο καλύτερο. Δεν με χάλασε καθόλου το SX-DVS αλλά αν το συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό κάπου χωλαίνει... Ας μην είμαστε αχάριστοι όμως κάποιοι χρησιμοποιούν υπέργηρα 734 και κάποιοι άλλοι στριμόκωλα 319...


ΓΕΥΜΑ 8/10

Το γεύμα σύμφωνα με τα standards που επικρατούν την αεροπορική "πιάτσα" ήταν πολύ καλό και πρωτότυπο... Γιουβετσάκι , χωριάτικη και καρυδόπιτα είναι μιας πρώτης τάξεως εισαγωγή στα γευστικά δρώμενα της πατρίδας μας... απευθύνετε κυρίως στους αλλοδαπούς... Άφθονα ποτά, καφέδες και τσαί...


ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΙ 9/10

Εδώ τώρα τι να πούμε... Η συντριπτική πλειοψηφία των κοριτσιών εκτός από πολύ εμφανίσημες είναι και ευγενέστατες... Ένα μεγάλο μπράβο...

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ 8/10 - ΞΑΝΑΠΕΤΑΣ;;

Αναμφισβήτητα η γενική εικόνα της Aegean στις πτήσεις της για Λονδίνο είναι θετικότατη.
Τα καινούργια , άνετα αεροπλάνα, το πολύ καλό service, ο πλουραλισμός δρομολογίων (3 πτήσεις την ημέρα) και οι μηδαμινές καθυστερήσεις σε συνδιασμό με τις ελκυστικές τιμές την καθιστούν σαν μια εξαιρετική λύση μετάβασης στην Βρετανική πρωτεύουσα... Μοναδικό αλλά σημαντικό μείον το αεροδρόμιο του Stansted... Στην άκρη του πουθενά, με προβληματική και πανάκριβη σύνδεση με το κέντρο της πόλης, αποτελεί το μοναδικό ντεζαβαντάζ για να προτιμίσω να ξαναπετάξω στο Λονδίνο με την Aegean...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.908
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom