Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Το ίδιο λέμε ...το πρώτο δεν μετραγε ηταν κατα λάθος :haha:.

Ενω αυτό είναι κανονικό ευχαριστώ :shock::shock:.

ΥΓ.τελικά εχω την αίσθηση οτι οι συνεδρίες καθε δευτέρα βράδυ με όλους τους ακατάνόμαστους του κάνουν καλό :D




Το πρωτο ήταν αυτογκόλ σαν να λέμε..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για γλυκό στο εστιατόριο



awww.athinorama.gr_lmnts_editorschoice_1804_gliko.jpg

Τα τελευταία χρόνια το προχωρημένο επιδόρπιο ισχυροποιεί όλο και περισσότερο τη θέση του στην εστίαση. Στο Σαν Φρανσίσκο και στη Νέα Υόρκη, αρχικά, άνοιξαν μαγαζιά μεταξύ εστιατορίου και premium ζαχαροπλαστείου κι έγιναν πολύ δημοφιλή. Τώρα τη σκυτάλη παίρνει το Λονδίνο. Στο ολοκαίνουργιο «Pollen Street Social» του φιλέλληνα σεφ Jason Atherton συντελείται μια μικρή επανάσταση. Στο κέντρο του εστιατορίου υπάρχει ένα μπαρ επιδορπίων με 10 στουλ, όπου το ζαχαροπλαστικό team δημιουργεί μπροστά στα μάτια μας τα γλυκά που θα μας σερβίρει στη συνέχεια. Ο γνωστός σεφ –και άσπονδος φίλος του Gordon Ramsay– Marcus Wareing (μάθετε γι’ αυτόν στο αθηνόραμαUmami.gr) ετοιμάζει με τη σειρά του μια ανοιχτή κουζίνα γλυκών στην μπρασερί «The Gilbert Scott» την οποία έχει αναλάβει. Τα γλυκά με άποψη παίζουν πλέον δυνατά στα εστιατόρια και είναι καιρός να μπουν και στην αθηναϊκή ζωή. Θα μας άρεσε να μπορούμε να πάμε μόνο για γλυκό στη «Σπονδή», την «Εδωδή», στο «Βαρούλκο» ή το νέο project του Χρύσανθου Καραμολέγκου (όποιο κι αν είναι αυτό). Αυτό βέβαια προϋποθέτει, πρώτον, να δηλώσουν τα εστιατόρια ότι μας καλοδέχονται και, δεύτερον, να το σκεφτούμε κι εμείς σοβαρά βάζοντάς το στο πρόγραμμα για after cinema ή theatre εξόδους.



Πηγή: αθηνόραμα.gr
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για το λονδινο.
1)ξερει καποιος ξενοδοχειο φτηνο που να εχει 3κλινα δωματια κοντα σε καποια σταση μετρο
2)ποια μεσα μεταφορας μπορω να παρω να παω απο το λονδινο στο εδιμβουργο εκτος απο αεροπλανο (τιμες και χρονικη διαρκεια ταξιδιου) και
3)ποια μεσα μεταφορας μπορω να παρω για Αμστερνταμ η Βρυξελες εκτος απο αεροπλανο (τιμες και χρονικη διαρκεια ταξιδιου).
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Συγνωμη επειδη εχω μπερδευτει τι καρτα μπορω να παρω για τα μ.μ.μ. μεχρι 3 η 4 ζωνη για μια εβδομαδα και τι τιμη εχει΄μπορω να την παραλαβω κι απο το City London airport;Τέλος θα ηθελα να μαθω αν ισχυει μεχρι το χιθροου.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
London Travelcard - Public Transport Pass With Attractive Discounts For The Visitor
Και βέβαια μπορείς να βγάλεις την κάρτα στο Σίτυ. Το Χήθροου είναι στη ζώνη 6. Η θα βγάλεις εξ αρχής την εβδομαδιαία για την 1-6 ζώνες ή θα βγάλεις ξεχωριστό εισιτήριο όταν είναι να πας Χήθροου. Ότι σε συμφέρει.
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
ευχαριστω πολυ.ξερεις ποσο ειναι το εισητηριο για χιθροου;αυτη που μου ειπες ειναι η travelcard η ouster card και κατι τελευταιο μπορω να την χρησημοποιησω και σε λεοφορεια και σε μετρο και σε τρενα εντος των ζονών αυτών΄΄
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.619
Likes
9.951
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καιρου και ηφαιστειου επιτρεποντος αυριο πεταω για Λονδινακι με Lufthansa .. μου εχουνε βγει τα ματακια σε αυτο το τοπικ με τις 83 σελιδες .. ευχαριστω για ολες τις συμβουλες εδω μεσα,θα ακολουθησω αρκετα απο οσα γραφονται(ειπαμε αν τα καταφερω να ταξιδεψω)
αλλο θελω να ρωτησω που δεν το εχω δει καθολου μεσα σε αυτο το τοπικ. τυχαινει το 6μερο που θα ειμαι Λονδινο να συμπεφτει με τον τελικο του CL στο Γουεμπλει .. για εισιτηρια του αγωνα ουτε λογος φυσικα και δεν εχω και καμια διαθεση να ψαξω στην μαυρη αγορα .. απλα θελω να ρωτησω αν μπορω να κανω καποιο tour μεσα στο webley τις προηγουμενες μερες(δηλαδη την παρασκευη) και επισης αν ξερει καποιος τι ισχυει αντιστοιχα και για τα αλλα γηπεδα του λονδινου (chelsea,arsenal,tottenham)? Επισης σε περιπτωση που τελικα δεν πεταξω λογω του ηφαιστειου,δικαιουμαι τα χρηματα μου πισω;;αυτα ηθελα να ρωτησω για τα υπολοιπα με εχετε καλυψει σε πολυ μεγαλο βαθμο ..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.435
Likes
14.430
Καιρου και ηφαιστειου επιτρεποντος αυριο πεταω για Λονδινακι με Lufthansa .. μου εχουνε βγει τα ματακια σε αυτο το τοπικ με τις 83 σελιδες .. ευχαριστω για ολες τις συμβουλες εδω μεσα,θα ακολουθησω αρκετα απο οσα γραφονται(ειπαμε αν τα καταφερω να ταξιδεψω)
αλλο θελω να ρωτησω που δεν το εχω δει καθολου μεσα σε αυτο το τοπικ. τυχαινει το 6μερο που θα ειμαι Λονδινο να συμπεφτει με τον τελικο του CL στο Γουεμπλει .. για εισιτηρια του αγωνα ουτε λογος φυσικα και δεν εχω και καμια διαθεση να ψαξω στην μαυρη αγορα .. απλα θελω να ρωτησω αν μπορω να κανω καποιο tour μεσα στο webley τις προηγουμενες μερες(δηλαδη την παρασκευη) και επισης αν ξερει καποιος τι ισχυει αντιστοιχα και για τα αλλα γηπεδα του λονδινου (chelsea,arsenal,tottenham)? Επισης σε περιπτωση που τελικα δεν πεταξω λογω του ηφαιστειου,δικαιουμαι τα χρηματα μου πισω;;αυτα ηθελα να ρωτησω για τα υπολοιπα με εχετε καλυψει σε πολυ μεγαλο βαθμο ..
Tour στα γήπεδα τους έχουν όλες οι ομάδες.Κάποτε το είχα ψάξει αλλά τελικά δεν το έκανα.Κάνε μια έρυενα στις σελίδετ τους.Για webley δεν ξέρω άν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Για την πτήση αφού πετάς με LH φθάνεις Heathrow.Παρακολούθησε το site του αεροδρομίου για λεπτομέρεις(αν κλείσει κτλ-δεν το εύχομαι).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.435
Likes
14.430
Ξέχασα να πω οτι τα τουρ ειναι σε διάφορα πακέτα με τις ανάλογες τιμές.Διαλέγεις και παίρνεις,π.χ ορισμένα έχουν και φαγητό στο εστιατόριο του γηπέδου.
 

Lebowski2112

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία-Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Αψογες πληροφοριες...cheers
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.619
Likes
9.951
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Tour στα γήπεδα τους έχουν όλες οι ομάδες.Κάποτε το είχα ψάξει αλλά τελικά δεν το έκανα.Κάνε μια έρυενα στις σελίδετ τους.Για webley δεν ξέρω άν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Για την πτήση αφού πετάς με LH φθάνεις Heathrow.Παρακολούθησε το site του αεροδρομίου για λεπτομέρεις(αν κλείσει κτλ-δεν το εύχομαι).
ναι το ξερω οτι παω heathrow,δεν ξερω βεβαια σε ποιο τερμιναλ θα κατεβω,αυτο δεν το κοιταξα οταν εκλεισα το εισιτηριο .. τελοσπαντων θα το παρακολουθησω ;) η βλακεια ειναι οτι τελειωσε το πρωταθλημα το προηγουμενο σκ και στα ατομα που θα μεινω εχουνε διαρκειας για τοτεναμ,οποτε ανετα εβλεπα ματσακι πρεμιερ λιγκ .. δεν πειραζει την επομενη φορα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.244
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom