Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποιο αεροδρομιο;Φανταζομαι το Heathrow. Αν το θες μονο για το αεροδρομιο δεν αξιζει.
 

travellgirl

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Μπράβο travelgirl! Χαίρομαι που πέρασες ωραία και που το ξενοδοχείο ήταν μια χαρά! Και γω είχα κλείσει και θα μέναμε εκεί αν δεν έβρισκα λίγους μήνες μετά σε προσφορά ένα άλλο ελαφρώς φθηνότερα και πιο κεντρικά. Αυτό που μείνατε έχει και δωμάτια με δικό τους μπάνιο με λίγο ακριβότερη τιμή. Και αφού λες πως η τοποθεσία είναι βολική θα το έχω σίγουρα στα υπόψην για επόμενη επίσκεψη στο Λονδίνο (αν δε πετύχω πάλι προσφορά στα travelodge). Σε καταλαβαίνω που δεν ήθελες να φύγεις, και εμείς μια από τα ίδια, 6 μέρες δεν έφτασαν ούτε για τα βασικά..
travelgirl καλώς όρισες στα πάτρια εδάφη...πάντα όμορφα ταξίδια γεμάτα ενθουσιασμό και χαρά όπως αυτό, σου εύχομαι! :)
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, εύχομαι να ξαναεπισκεφθείτε σύντομα το πανέμορφο Λονδίνο! Καλά ταξίδια...
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Καλησπερα! Παω λονδινο για 4 βραδια. Θα μεινω μαλλον προς earls court, shepherd bush. Φτανω heathrow και επιστρεφω απο gatwick. Επειδη δεν εχω καταλαβει, τι με συμφερει, oyster ή χαρτινη travelcard 7ημερων; Η χαρτινη travelcard απο natioanl rail ισχυει και για tube, underground; Επισης με την χαρτινη μπορω να εκμεταλευτω το 2for1, αγοραζεις το voucher και στην τιμη του ενος μπαινουν δυο;; Η travelcard καλυπτει την διαδρομη απο χιθροου;

Ευχαριστω!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
στο Earl's Court. (όσο για την άλλη ερώτηση, ναι τον ξέρω)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπερα! Παω λονδινο για 4 βραδια. Θα μεινω μαλλον προς earls court, shepherd bush. Φτανω heathrow και επιστρεφω απο gatwick. Επειδη δεν εχω καταλαβει, τι με συμφερει, oyster ή χαρτινη travelcard 7ημερων; Η χαρτινη travelcard απο natioanl rail ισχυει και για tube, underground; Επισης με την χαρτινη μπορω να εκμεταλευτω το 2for1, αγοραζεις το voucher και στην τιμη του ενος μπαινουν δυο;; Η travelcard καλυπτει την διαδρομη απο χιθροου;

Ευχαριστω!

Ναι κάνει και για tube και ισχύει για το 2for1
αλλά για να σε καλύπτει για χιθροου πρέπει να βγάλεις για ζώνες 1-6 και δε συμφέρει γιατί είναι ακριβή.βγαλε μόνο για ζώνες 1-2 και για τις άλλες διαδρομές αν είναι αρκετές βγαλε και μια ουστερ για ναχεις έκπτωση αλλιώς μεμονωμένα εισιτήρια για να πας εκτός ζωνών 1-2.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Επειδη ψαχνομαι και εγω για τι παιζει με τα ΜΜΜ στο λονδινο (παω απο 10-14 απριλιου) εχω να κανω μια βαρυσήμαντη δηλωση.

Οι ανθρωποι ειναι ΤΡΕΛΟΙ.

Εχω ξοδεψει το διπλασιο χρονο για να "μελετησω" το πως θα κινηθω στο λονδινο σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη πολη εχω επισκευτει και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.

Ποσα κιλα μλκς ηταν αυτος που το σκεφτηκε?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα! Παω λονδινο για 4 βραδια. Θα μεινω μαλλον προς earls court, shepherd bush. Φτανω heathrow και επιστρεφω απο gatwick. Επειδη δεν εχω καταλαβει, τι με συμφερει, oyster ή χαρτινη travelcard 7ημερων;
Εφοσον θελεις να δεις καποια αξιοθεατα και ειστε δυο ατομα σε συμφερει να βγαλεις αρχικα μια Oyster για τη διαδρομη απο το αεροδρομιο προς το κεντρο και τις ημερες που θα ηθελες να πατε σε καποια απο τα αξιοθεατα που συμμετεχουν στο 2 for 1 βγαζεις μια χαρτινη.
Αν θελετε να πατε μονο σε μια ημερα σε καποια απο αυτα μπορεις να βγαλεις την Day Off-peak που ισχυει απο τις 09.30 και μετα και κανει 7.30 λιρες και τις επομενες μερες να χρησιμοποιειτε την oyster.


Η χαρτινη travelcard απο natioanl rail ισχυει και για tube, underground;
Tube και underground ειναι το ιδιο και ναι η χαρτινη travelcard ισχυει για ολους τους τροπους μεταφορας.Ακομα και για μεταφορα με βαρκα,ακομα και με το emirates air line.

Επισης με την χαρτινη μπορω να εκμεταλευτω το 2for1, αγοραζεις το voucher και στην τιμη του ενος μπαινουν δυο;;
Ναι με αυτην μπορεις.Οταν πας να την παρεις ζητησε ή μπορει και να σου δωσουν ενα φυλλαδιο που εχει ολα οσα συμμετεχουν στο 2 for 1 ειτε ειναι αξιοθεατα ειτε ειναι μαγαζια με φαγητο.


Η travelcard καλυπτει την διαδρομη απο χιθροου;
Οπως απαντησανε και νωριτερα καλυπτει αλλα θα πρεπει να παρεις για τις ζωνες 1-6 η οποια ειναι ακριβη.
Οποτε καλυτερα αν θες τη γνωμη μου βγαλε μια oyster για να πας και να ερθεις απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και για να μπορεις να κινηθεις τις ημερες που δεν θα εχεις την ''χαρτινη''.Οσα λεφτα(ΑΝ) σου περισσεψουν ''μεσα'' στην καρτα θα σου τα γυρισουν πισω,καθως και τις 5 λιρες που κανει.


Παρακαλω;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom