Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Σκέφτηκα να τους τη δώσω στο τσεκ ιν... Αν μου την πάρουν δωρεάν... 2 φορές μας το είχαν προτείνει επειδή ήταν γεμάτη η πτήση
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκέφτηκα να τους τη δώσω στο τσεκ ιν... Αν μου την πάρουν δωρεάν... 2 φορές μας το είχαν προτείνει επειδή ήταν γεμάτη η πτήση
Αυτό που λες -αν συμβεί, που τελευταία σπανίως συμβαίνει- γίνεται αφού περάσεις τον έλεγχο, άρα και η συσκευασία που θα χεις μαζί σου θα έχει πάει ήδη στα απορρίμματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μοιράσεις σε δοχεία των 100ml.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
180
Likes
170
Εχεις κανεις εμπειρία στο αεροδρόμιο Barajas πόσο αυστηροί είναι με τα υγρά? Αγόρασα ένα after shave και μόλις συνηδειτοποίησα ότι ειναι 125mL και έχω μόνο χειραποσκευή!
 
D

Delmem38110

Guest
Εχεις κανεις εμπειρία στο αεροδρόμιο Barajas πόσο αυστηροί είναι με τα υγρά? Αγόρασα ένα after shave και μόλις συνηδειτοποίησα ότι ειναι 125mL και έχω μόνο χειραποσκευή!
αν δεν έχεις άλλη λύση παρτό μαζί σου. μπορεί και να περάσει. βάλτο στο διάφανο σακουλάκι μαζί με τα άλλα υγρά και παίξτο κωτσος.
μην το αφήσεις στη χειραποσκευή μόνο του.
αν το μπουκάλι ανοίγει (δεν είναι βαποριζατέρ) πάρε δυο μικρά πλαστικά μπουκαλάκια, άδειασε εκεί το περιεχόμενο με ένα χωνάκι που θα κάνεις επιτόπου με ένα κομμάτι πλαστικό η χοντρό χαρτί, κρατάς και το αυθεντικό μπουκάλι αφού θα είναι άδειο και το ξαναγεμίζεις μόλις επιστρέψεις.
άλλη λύση δεν βλέπω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.333

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αντε να γινει παντου, εχει κουρασει αυτη η ανοησια για να πουλανε μπουκαλακια νερου.
 

nicolex

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Εγγράφτηκα σήμερα για πρώτη φορά στο travelstories.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ποσότητα των υγρών φακών επαφής στις χειραποσκευές. Θέλω να περάσω (εντός Ελλάδος) σίγουρα υγρό φακών και σταγόνες, και ένα ζευγάρι μηνιαίων και 2 ζευγάρια ημερήσιων ιδανικά. Τώρα όμως σκέφτομαι: Οι σταγόνες που θα πάρω μετράνε το 1 φιαλίδιο ως 1/10 των υγρών στην χειραποσκευή και αν πάρω πχ 2 φιαλίδια είναι 2/10 ή δεν έχει σημασία; Κάπου διάβασα ότι μπορώ να τα πάρω χωριστά με ιατρική συνταγή. Ισχύει;
Το υγρό που έχει μέσα ο ημερήσιος στην συσκευασία του μετράει πάλι ως 1/10;
Επίσης σημαντική σημείωση: Θα ταξιδέψω μόνο με ένα backpack οπότε δεν έχω και πολλά περιθώρια για υγρά όπως καταλαβαίνετε.
Αυτά τα λίγαα
Safe travels και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά! Εγγράφτηκα σήμερα για πρώτη φορά στο travelstories.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ποσότητα των υγρών φακών επαφής στις χειραποσκευές. Θέλω να περάσω (εντός Ελλάδος) σίγουρα υγρό φακών και σταγόνες, και ένα ζευγάρι μηνιαίων και 2 ζευγάρια ημερήσιων ιδανικά. Τώρα όμως σκέφτομαι: Οι σταγόνες που θα πάρω μετράνε το 1 φιαλίδιο ως 1/10 των υγρών στην χειραποσκευή και αν πάρω πχ 2 φιαλίδια είναι 2/10 ή δεν έχει σημασία; Κάπου διάβασα ότι μπορώ να τα πάρω χωριστά με ιατρική συνταγή. Ισχύει;
Το υγρό που έχει μέσα ο ημερήσιος στην συσκευασία του μετράει πάλι ως 1/10;
Επίσης σημαντική σημείωση: Θα ταξιδέψω μόνο με ένα backpack οπότε δεν έχω και πολλά περιθώρια για υγρά όπως καταλαβαίνετε.
Αυτά τα λίγαα
Safe travels και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ. Πάρε όσες συσκευασίες με σταγόνες και φακούς χρειάζεσαι. Κάνεις δεν θα σου πει κάτι. Μην τις διαχωρησεις. Ρίξε και καμιά χύμα στο backpack.
 

nicolex

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ. Πάρε όσες συσκευασίες με σταγόνες και φακούς χρειάζεσαι. Κάνεις δεν θα σου πει κάτι. Μην τις διαχωρησεις. Ρίξε και καμιά χύμα στο backpack.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ωραία ευχαριστώ πολύ!
Εχε στο νου σου οτι υγρο φακων πρεπει να παρεις travel size το μικρο μεγεθος(πουλανε αρκετες μαρκες)...εκτος αν βαλεις σε μικροτερο μπουκαλακι απ αυτο που εχεις ηδη που δε στο προτεινω...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλησπερα σας! Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό νήμα. Ο περιορισμός για τα 100 ml στην backpack, είναι συνολικός? Πχ έχω πάρει καμία 15αρια χιονόμπαλες σουβενίρ . Παίζει να έχω θέμα? Καμία δεν ξεπερνάει τα 100 ml
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Kαλησπερα σας! Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό νήμα. Ο περιορισμός για τα 100 ml στην backpack, είναι συνολικός? Πχ έχω πάρει καμία 15αρια χιονόμπαλες σουβενίρ . Παίζει να έχω θέμα? Καμία δεν ξεπερνάει τα 100 ml
Οχι δεν ειναι συνολικα. Ανα συσκευασια ειναι. Καποτε που τα βαζαμε σε σακουλακια ελεγαν μεχρι 3 σακουλακια ανα επιβατη αλλα δε νομιζω να εφαρμοστηκε ποτε. Πλεον δεν εχω πετυχει ουτε σακουλακια. Δεν πολυασχολουνται, μην ανησυχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom