Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.334
Kαλησπερα σας! Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό νήμα. Ο περιορισμός για τα 100 ml στην backpack, είναι συνολικός? Πχ έχω πάρει καμία 15αρια χιονόμπαλες σουβενίρ . Παίζει να έχω θέμα? Καμία δεν ξεπερνάει τα 100 ml

https://el.aegeanair.com/travel-inf...34.687519645.1703095612-1826940431.1703095612
  • Υγρά μέσα σε δοχεία χωρητικότητας έως και 100ml, το κάθε δοχείο. Όλα τα ανάλογα δοχεία θα πρέπει να τοποθετούνται σε διάφανη, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, η οποία θα έχει μέγιστη χωρητικότητα, μέχρι και 1 λίτρο. Κάθε επιβάτης επιτρέπεται να έχει μαζί του μία μόνο κλειστή σακούλα, η οποία θα παραδίδεται ξεχωριστά για περαιτέρω εξέταση, κατά τη διάρκεια του Ελέγχου.
  • Παιδικές τροφές, άλλες τροφές και φάρμακα σε υγρή μορφή, απαραίτητα κατά τη διάρκεια της πτήσης, με το ενδεχόμενο να σας ζητηθεί να αποδείξετε ότι τα συγκεκριμένα είδη είναι απαραίτητα για το ταξίδι σας. Σε περίπτωση ασθένειας ή χρόνιας πάθησης, οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν τα φάρμακα που χρειάζονται, ενώ υποχρεούνται να έχουν μαζί τους σχετική ιατρική βεβαίωση, εφόσον βεβαίως αυτό κριθεί απαραίτητο.
  • Είδη τα οποία έχουν αγοραστεί από καταστήματα του αεροδρομίου (Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών), τα οποία θα πρέπει να τοποθετούνται μέσα σε ειδική σφραγισμένη σακούλα, που διατίθεται από τα αντίστοιχα μαγαζιά. Γίνεται γνωστό ότι δεν θα πρέπει να ανοίξετε την ανάλογη σακούλα πριν περάσετε από τον Έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, το περιεχόμενό της μπορεί να κατασχεθεί στο Σημείο Ελέγχου. Όλα αυτά τα υγρά υπολογίζονται επιπλέον των ποσοτήτων στην επανασφραγιζόμενη σακούλα (που έχουν αναφερθεί παραπάνω).
Σας πληροφορούμε, επίσης, ότι το αρμόδιο Προσωπικό Ασφαλείας υποχρεούται να σας ζητήσει να αποχωριστείτε οποιοδήποτε υγρό προϊόν δεν πληροί τους όρους του νέου Ευρωπαϊκού Κανονισμού. Στη συνέχεια, το αντίστοιχο προϊόν θα ανακυκλωθεί, ως άχρηστο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.435
Likes
4.424
Kαλησπερα σας! Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό νήμα. Ο περιορισμός για τα 100 ml στην backpack, είναι συνολικός? Πχ έχω πάρει καμία 15αρια χιονόμπαλες σουβενίρ . Παίζει να έχω θέμα? Καμία δεν ξεπερνάει τα 100 ml
100 ml max η κάθε συσκευασία υγρού και 1 λίτρο συνολικά
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Οχι δεν ειναι συνολικα. Ανα συσκευασια ειναι. Καποτε που τα βαζαμε σε σακουλακια ελεγαν μεχρι 3 σακουλακια ανα επιβατη αλλα δε νομιζω να εφαρμοστηκε ποτε. Πλεον δεν εχω πετυχει ουτε σακουλακια. Δεν πολυασχολουνται, μην ανησυχεις.
Στο 95% των ταξιδιών μου δεν έχουν ασχοληθει. Από Λονδίνο για Αθήνα ( βέβαια εκεί το είχαμε ξεφτιλισει, είχαμε μαζί τσάντες Δώρα σακούλες ) μας έδωσαν ένα σακουλάκι και είπαν ότι χωρέσει. Το δέχτηκα επειδή είχα πολλά πράγματα, αλλά δεν το έψαξα αν ισχύει. Όπως λένε οι υπόλοιποι βέβαια ισχύει, οπότε ο Θεός μαζί μου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια χαρά ισχύει αλλά τείνει να μην εφαρμόζεται τόσο αυστηρά πλέον σε πολλά αεροδρόμια και σιγά σιγά οδεύει προς μεγάλη αύξηση του ορίου. Στο Η.Β. μέχρι τον Ιούνιο όλα τα αεροδρόμια θα επιτρέπουν έως και 2 λίτρα ανά συσκευασία. Στην Ευρώπη συνήθως τη χιονόμπαλα θα πρέπει να τη χωρέσεις στο διάφανο σακουλάκι. Στις Η.Π.Α. περνάει και εκτός.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
εντωμεταξύ το μισογεμάτο μικρό μπουκαλάκι νερό γιατί μας υποχρεώνουν να το πετάξουμε? Αφού δικαιούμε 1 λίτρο και συνήθως δεν έχω τίποτα παρά μόνο νεράκι.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Update: δεν είχα κανένα πρόβλημα κατά τον έλεγχο!!! Επίσης να αναφέρω , μιας και συζηταμε σχετικά, ότι στο αεροδρόμιο του Αμπού Ντάμπι πέρασα μπουκάλι νερό γεμάτο που είχα σε σακουλα , και δεν το πήρα και εγώ χαμπάρι!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
8.080
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
εντωμεταξύ το μισογεμάτο μικρό μπουκαλάκι νερό γιατί μας υποχρεώνουν να το πετάξουμε? Αφού δικαιούμε 1 λίτρο και συνήθως δεν έχω τίποτα παρά μόνο νεράκι.
Maximum 100ml !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
εντωμεταξύ το μισογεμάτο μικρό μπουκαλάκι νερό γιατί μας υποχρεώνουν να το πετάξουμε? Αφού δικαιούμε 1 λίτρο και συνήθως δεν έχω τίποτα παρά μόνο νεράκι.
Το δοχείο πρέπει να έχει όγκο μέχρι 100ml. Δεν ενδιαφέρει αν είναι μισογεμάτο ή μισοαδειο.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
εντωμεταξύ το μισογεμάτο μικρό μπουκαλάκι νερό γιατί μας υποχρεώνουν να το πετάξουμε? Αφού δικαιούμε 1 λίτρο και συνήθως δεν έχω τίποτα παρά μόνο νεράκι.
Περνάω πάντα ένα παγούρι το οποίο αδειάζω πριν τον έλεγχο στην τουαλέτα.
Μετά τον έλεγχο το ξαναγεμίζετε στους ψύκτες στην πύλη.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.115
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Δυο φορές στον έλεγχο αποσκευών στο SCHIPHOL,μας επέτρεψαν να περάσουμε τα μικρά μπουκάλια νερού,τη δεύτερη φορά μάλιστα,όταν ο υπάλληλος είδε ότι πήγα να το πετάξω,μου είπε να μη το κάνω.Κάτι το οποίο δε μας έχει συμβεί σε άλλα αεροδρόμια.Φαντάζομαι και ελπίζω ότι οσωνούπω,τα πράγματα θα αρχίσουν να γίνονται πιο χαλαρά και αλλού..
 

fdara

Member
Μηνύματα
14
Likes
24
Επιστροφη απο το αεροδρομιο στο Ταλλιν με υποχρέωσαν να χωρέσω τα υγρά σε δικο τους μικρο σακουλακι και ας ηταν κατω απο 100ml... Αναγκάστηκα και πέταξα μερικά πράγματα. Πρώτη φορα μου συμβαίνει κατι αντιστοιχο και εχω ταξιδεψει σε παρα πολλες χωρες. Παντα ειχα την εντυπωση οτι ειναι μεχρι 1lt και αν ειναι καθε ενα ξεχωριστα κατω απο 100ml. Ισως θα επρεπε να υπαρχει μια λιστα με τα πιο προβληματικα αεροδρομια σε αυτου του ειδους τον ελεγχο
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Η σακούλα πρέπει να έχει χωρητικότητα ένα λίτρο όχι τα μπουκαλάκια όλα μαζί. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ούτε 5 μπουκαλάκια των 100ml δεν χωράνε σε μια τέτοια σακούλα.
Ανακάλυψα από τα jumbo κάτι πολύ μικρά βαζακια για κρέμες και μπουκαλάκια για αρώματα.Με αυτό τον τρόπο μπορείς να πάρεις αρκετές κρέμες και υγρά σε μια τέτοια σακούλα. Από το ένα το βαζακι βέβαια χύθηκε το jel το οποίο έπρεπε να μπει μάλλον στο μπουκαλάκι για το άρωμα 🙂

Τα έχω συνδέσει με links εδώ
βαζάκια βαζάκια μπουκαλάκια

Ενδιαφέρουσα η πληροφορία για τους ψύκτες μέσα στα αεροδρόμια που μπορείς να γεμίσεις το μπουκαλάκι νερού αλλά δεν έχω δεί ποτέ ψύκτη σε αεροδρόμιο μετά τον έλεγχο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom