Βουλγαρία Οδηγός: Bansko Bουλγαρίας

georgia_fotis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Πέρσι ήταν 30 ευρω 2 άτομα με τα σκι και όλα τα πράγματα μας. Είναι ένας οδηγός που ξέρει ελληνικά και τον λένε Βαλεντίνο ,αν θυμάμαι καλά , είχα κάπου και το τηλέφωνο του θα ψάξω να το βρω και θα το γράψω.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα στη παρεα!Εχω ηδη κλεισει ξενοδοχειο στο Μπανσκο για τη περιοδο των γιορτων,καθως ειναι η 1η εξορμηση προς Βουλγαρια θα ηθελα να μαθω 2-3 πραγματα για τη συνολικη εικονα της χωρας,οδικο δικτυο,ποιοτητα+ασφαλεια..εχω ακουσει πολλα για show με τις τοπικες αρχες.Υπαρχει λογος να ειμαι ανησυχος??
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
[FONT=Arial, sans-serif]Επειδή βλέπω μεγάλη κίνηση για Μπάνσκο, να σας θυμίσω ακόμη ένα χιονοδρομικό το Pamporovo το οποίο μου φαίνεται ότι είναι και το παλιότερο από όλα και στο οποίο δεν πρέπει να γίνεται ο κακός χαμός του Μπάνσκο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
[FONT=Arial, sans-serif]Επειδή βλέπω μεγάλη κίνηση για Μπάνσκο, να σας θυμίσω ακόμη ένα χιονοδρομικό το Pamporovo το οποίο μου φαίνεται ότι είναι και το παλιότερο από όλα και στο οποίο δεν πρέπει να γίνεται ο κακός χαμός του Μπάνσκο.
λογικό είναι μια και η σύγκριση είναι συντριπτική υπέρ του Μπάνσκο. 70χιλ πιστών έναντι 17,5..δεν αξίζει να πάει κανείς Παμπόροβο, τουλάχιστον για τους σκιέρ.
Pamporovo Ski Resort Bulgaria ( www.pamporovo.net )
banskoski.com
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λογικό είναι μια και η σύγκριση είναι συντριπτική υπέρ του Μπάνσκο. 70χιλ πιστών έναντι 17,5..δεν αξίζει να πάει κανείς Παμπόροβο, τουλάχιστον για τους σκιέρ.
Pamporovo Ski Resort Bulgaria ( www.pamporovo.net )
banskoski.com
Αξίζει όμως για τη γύρω περιοχή - Υπέροχη φύση, όμορφα χωριά, ίσως ότι πιο κλασσάτο έχει να παρουσιάσει η Βουλγαρία. Κι ας είναι μέτριο το χιονοδρομικό....
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Αξίζει όμως για τη γύρω περιοχή - Υπέροχη φύση, όμορφα χωριά, ίσως ότι πιο κλασσάτο έχει να παρουσιάσει η Βουλγαρία. Κι ας είναι μέτριο το χιονοδρομικό....
Στο Παμποροβο εμαθα σκι, πηγαινα καθε χρονο πολυ πριν υπαρξει σαν σκεψη ακομα να δημιουργηθει χιονοδρομικο στο Μπανσκο. Αλλες εποχες τοτε και τα ξενοδοχεια εχουν μεινει οπως ητανε, με λιγες μονο ανακαινισεις και φυσικα οπως παντου με μεγαλες ανατιμησεις στα κοστη... Ιδιαιτερο ενδιαφερον παρουσιαζε η Μαλινα θυμαμαι, ενα "χωριο" απο μικρα σαλέ δίπλα στα ξενοδοχεια οπου μπορουσες να νοικιασεις ενα για ολη την παρεα σου σε εξευτελιστικη (τοτε) τιμή...
Μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι η προσβαση απαιτει χρονο στη μεταβαση μια και κανεις μεγαλο κυκλο (Φιλιππούπολη και μετα νότια) για να το προσεγγισεις. Αν ανοιξουν τα συνορα στις νεες καθετους που ετοιμαζονται, τα πραγματα θα ειναι σαφως καλύτερα..
Κατα τα αλλα η μεγαλη διαφορα με το Μπανσκο ειναι οτι προκειται για χιονοδρομικο κεντρο που εχει δημιουργηθει επι τουτου χωρις να υπαρχει καποιο κοντινο χωριο για διαμονη, αλλα φτιαχτηκε ενας οικισμος απο ξενοδοχεια που εξυπηρετουν το χιονοδρομικο. Το Μπανσκο απο την αλλη ηταν ενα γραφικο χωριο που του εφτιαξαν κοντα χιονοδρομικο και σιγα σιγα αλλοιωνεται....
Καποτε ειχε διπλα στο Παμποροβο (στο Σμολιαν νομιζω) και μια βιομηχανια ειδων σκι (αν δεν κανω λαθος μαρκας Mladost) που ήταν πάρα πολύ οικονομικά και πολυς κοσμος πηγαινε για αγορες εξοπλισμου..
 

Argirw

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον μόναχο...!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλημέρα! Και εγώ είμαι μία από τις πολλές απ' ότι είδα που επέλεξε να πάει την περίοδο των χριστουγέννων στο μπανσκο...για 3 διανυκτερεύσεις...είμαι πολύ επιφυλακτική όμως..φοβάμαι μήπως έχει πάρα πολύ κόσμο και αυτό μας δυσκολέψει...γενικά ποια είναι η γνώμη σας..αξίζει για 3 μερούλες η επιλογή μας...Να σημειώσω πως η παραία μας δεν ξέρει σκι...αλλά σκοπεύει να κάνει κανένα μάθημα αν μπορέσει....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδιά σκεφτόμαστε, αν βεβαια βρούμε, να πάμε ένα τριήμερο στο μπάνσκο με τo αυτοκίνητο μας τα χριστούγεννα ή 1-3 ιανουαρίου...
βρίσκομαι θεσσαλονίκη, θέλω να ξέρω μετά τα σύνορα πως είναι ο δρόμος? δεν έχω πάει ποτε βουλγαρία αλλα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μπάνσκο...
είναι ασφαλείς η οδήγηση στους δρόμους της γείτονος χώρας? έχει πάντα χιονια η περιοχή η θα κολλήσω στα χιονια?

σας ευχάριστω
 

George66

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
παιδιά σκεφτόμαστε, αν βεβαια βρούμε, να πάμε ένα τριήμερο στο μπάνσκο με τo αυτοκίνητο μας τα χριστούγεννα ή 1-3 ιανουαρίου...
βρίσκομαι θεσσαλονίκη, θέλω να ξέρω μετά τα σύνορα πως είναι ο δρόμος? δεν έχω πάει ποτε βουλγαρία αλλα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μπάνσκο...
είναι ασφαλείς η οδήγηση στους δρόμους της γείτονος χώρας? έχει πάντα χιονια η περιοχή η θα κολλήσω στα χιονια?

σας ευχάριστω
Τα λόγια για το Bansko περιττεύουν .... Μπορείς να βρεις ατελείωτες πληροφορίες στα σχόλια που έχουν προαναφερθεί αλλά και στο άλλο θέμα "Πληροφορίες για Μπάνσκο".

Σε ότι αφορά το οδικό δίκτυο μετά τα σύνορα είναι σχετικά καλό. Μιλάμε βέβαια για εθνικό δρόμο αντίστοιχου ελληνικού επαρχιακού οδικού δικτύου.

Η περιοχή του Bansko έχει συνήθως πολύ χιόνι αλλά οι Βούλγαροι δεν αφήνουν τους δρόμους να κλείσουν. Εμείς πέρυσι την εποχή των Χριστουγέννων κυκλοφορούσαμε με ασφάλεια παρόλο το χιονισμένο τοπίο.
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια > Αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς Ευρώπη
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια > Αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς Ευρώπη
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
κυκλοφορούσατε με αλυσίδες η με τα απλά ελληνικά λάστιχα????
 

George66

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
κυκλοφορούσατε με αλυσίδες η με τα απλά ελληνικά λάστιχα????
Οι κεντρικοί δρόμοι του Bansko ήταν ανοιχτοί και τα αυτοκίνητα κυκλοφορούσαν με αλυσίδες χωρίς όμως δυσκολίες και με άνεση παρόλο που στους γύρω δρόμους υπήρχε πολύ χιόνι. Αν όμως είχες 4X4 (όπως τα περισσότερα ελληνικά αυτοκίνητα που συναντήσαμε) δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιήσεις αλυσίδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom