Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλημέρα.
Έχω κάνει και εγώ κράτηση με την Ryanair. έχω πετάξει 2 φορές με την αερογραμμή και εκλείσα για ακόμα 2 ταξίδια. Ένα για Πολωνία και ένα για Θεσσαλονίκη.
Το κομμάτι απο κάτω το έστειλε η ryanair. Μπορείς να κάνεις check in 30 μέρες πριν την πτήση σου. Έτσι εγω πάντα κάνω check in 2-3 μέρες πριν το ταξίδι μου και για για την πτηση ΠΡΟΣ αλλα και την ΑΠΟ και τα έχω μαζί μου.
"You must check-in online and print your boarding pass on an individual A4 page for presentation at both airport security and at the boarding gate. You can check-in online from 30 days up to 2 hours prior to your scheduled flight departure."
Μπαίνεις στο site της Ryanair και το κάνεις είναι πολύ εύκολο.

Κάτι που θέλω να ρωτήσω τώρα ... αν ξέρει κάποιος είναι ότι έχω ακούσει ότι όταν πρόκειται για οικογένειες (ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..) σε αφήνουν ΔΩΡΕΑΝ Priority Boarding πριν απο τους άλλους επιβάτες. ΙΣΧΥΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Παιδια ταξιδευω για πρωτη φορα με την εν λογω εταιρεια (και μαλιστα χ2 το ιουνιο).Η πρωτη πτηση ειναι σε ενα μηνα απο τωρα.Καταρχας το σιτε του chec in ειναι αυτο?
https://www.bookryanair.com/SkySales/Booking.aspx?culture=el-gr&lc=el-gr#Security
Αν ναι βαζω τα στοιχεια στην τελευταια επιλογη και μου δινει τη δυνατοτητα για check in.Να υποθεσω οτι προκειται για τις επι πληρωμη θεσεις?
Αν ναι απο οτι ξερω μπορω να κανω δωρεαν check in με την ιδια διαδικασια 7 ημερς πριν την πτηση?
oi "τζαμπα' θεσεις δινονται τις τελευταιες 7 μερες, μεχρι τοτε σου επιτρεπει να προχωρησεις μονο αν πληρωσεις.

Κανοντας τσεκ ιν προσφατα για δυο πτησεις παρατηρησα οτι ξεκινανε πρωτα απο τη μεση του αεροπλανου (σειρα 15), προχωρανε μερικες σειρες προς τα πισω και μετα αρχιζουν να γεμιζουν τις μπροστα.

Κοινως εγω που βιαστηκα και εκλεισα πρωτος πηρα τις θεσεις πανω απο τα φτερα ενω αν εκανα τσεκιν τωρα θα βρισκομουνα μπροστα.

http://i.imgur.com/miJ0pPx.png

Δεν πειραζει, οσο περναει ο καιρος μαθαινουμε ;)
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
oi "τζαμπα' θεσεις δινονται τις τελευταιες 7 μερες, μεχρι τοτε σου επιτρεπει να προχωρησεις μονο αν πληρωσεις.

Κανοντας τσεκ ιν προσφατα για δυο πτησεις παρατηρησα οτι ξεκινανε πρωτα απο τη μεση του αεροπλανου (σειρα 15), προχωρανε μερικες σειρες προς τα πισω και μετα αρχιζουν να γεμιζουν τις μπροστα.
νΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ... ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ..? Μπαίνεις μέσα να κάνειςτσεκ ιν και τις επιλέγεις? και αν δεν σε χρεώσει σημαίνει είναι δωρεάν? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω για το priority boarding.... αν ξέρεις....
Ευχαρίστώ :shock:
 

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αν και εγω εχω καταλαβει καλα οι κατ επιλογην θεσεις ειναι επι πληρωμη με κοστος αναλογο της πτησης.Ξεκινανε 30 ημερες πριν την πτηση.
Απο τις 7 ημερες και εντευθεν ειναι οι δωρεαν θεσεις που ειναι συγκεκριμενες.

oi "τζαμπα' θεσεις δινονται τις τελευταιες 7 μερες, μεχρι τοτε σου επιτρεπει να προχωρησεις μονο αν πληρωσεις.

Κανοντας τσεκ ιν προσφατα για δυο πτησεις παρατηρησα οτι ξεκινανε πρωτα απο τη μεση του αεροπλανου (σειρα 15), προχωρανε μερικες σειρες προς τα πισω και μετα αρχιζουν να γεμιζουν τις μπροστα.

Κοινως εγω που βιαστηκα και εκλεισα πρωτος πηρα τις θεσεις πανω απο τα φτερα ενω αν εκανα τσεκιν τωρα θα βρισκομουνα μπροστα.

http://i.imgur.com/miJ0pPx.png

Δεν πειραζει, οσο περναει ο καιρος μαθαινουμε ;)
Δηλαδη προτεινεις να κανουμε check in 1-2 ημερες πριν την πτηση ωστε να παρεις τις μπροστινες?
 
Last edited by a moderator:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
νΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ... ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ..? Μπαίνεις μέσα να κάνειςτσεκ ιν και τις επιλέγεις? και αν δεν σε χρεώσει σημαίνει είναι δωρεάν? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω για το priority boarding.... αν ξέρεις....
Ευχαρίστώ :shock:
τις δωρεαν θεσεις δεν τις επιλεγεις, στι δινει το συστημα.
Απλα εκανα μια εικονικη κρατηση ανα τακτα χρονικα διαστηματα και εβλεπα πως "προχωρουσαν" οι θεσεις.

για το priority boarding δεν γνωριζω, οταν παω σε λιγες μερες με τα 3 παιδια θα μαθω :cool:

Δηλαδη προτεινεις να κανουμε check in 1-2 ημερες πριν την πτηση ωστε να παρεις τις μπροστινες?
αυτο εξαρταται απο την πληροτητα της πτησης, οπως εγραψα πιο πανω, κανεις μια εικονικη κρατηση στην πτηση που εχεις κλεισει και βλεπεις ποσες θεσεις ειναι πιασμενες.
Οταν οι "κοκκινες" φτασουν εκει περιπου που θελεις κανεις το τσεκ ιν σου. Εγω αυτο θα κανω την επομενη φορα.
Το συστημα τους "γεμιζει" το αεροπλανο απο το κεντρο (φτερα) προς τα ακρα (μπροστα και πισω).
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
τις δωρεαν θεσεις δεν τις επιλεγεις, στι δινει το συστημα.
Απλα εκανα μια εικονικη κρατηση ανα τακτα χρονικα διαστηματα και εβλεπα πως "προχωρουσαν" οι θεσεις.

για το priority boarding δεν γνωριζω, οταν παω σε λιγες μερες με τα 3 παιδια θα μαθω :cool:
Δεν ισχυει priority "τσαμπα " για παιδια..περιμενεις κανονικα στη σειρα..αν πληρωσεις μπορεις να πας priority

Καλημέρα.
Έχω κάνει και εγώ κράτηση με την Ryanair. έχω πετάξει 2 φορές με την αερογραμμή και εκλείσα για ακόμα 2 ταξίδια. Ένα για Πολωνία και ένα για Θεσσαλονίκη.
Το κομμάτι απο κάτω το έστειλε η ryanair. Μπορείς να κάνεις check in 30 μέρες πριν την πτήση σου. Έτσι εγω πάντα κάνω check in 2-3 μέρες πριν το ταξίδι μου και για για την πτηση ΠΡΟΣ αλλα και την ΑΠΟ και τα έχω μαζί μου.
"You must check-in online and print your boarding pass on an individual A4 page for presentation at both airport security and at the boarding gate. You can check-in online from 30 days up to 2 hours prior to your scheduled flight departure."
Μπαίνεις στο site της Ryanair και το κάνεις είναι πολύ εύκολο.

Κάτι που θέλω να ρωτήσω τώρα ... αν ξέρει κάποιος είναι ότι έχω ακούσει ότι όταν πρόκειται για οικογένειες (ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..) σε αφήνουν ΔΩΡΕΑΝ Priority Boarding πριν απο τους άλλους επιβάτες. ΙΣΧΥΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Δεν υπάρχει δωρεαν priority ακομη και αν εχεις βρεφος...πρεπει να πληρωσεις αν θες να πας πρωτη αλλιώς πήγαινε τελευταία να εχεις και την ανεση σου !! τις θεσεις ετσι κ αλλίως τις εχεις τωρα... γιατι να μπεις πρωτη με τα παιδια και να στριμωχτητε στο αεροπλανο?? Τελευταία!! και χαλαρα!!! σιγα-σιγα!
 
Last edited by a moderator:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
απο τη στιγμη που οι θεσεις ειναι πλεον αριθμημενες δεν καταλαβαινω σε τι θα μπορουσε να χρησιμευσει το priority


edit: τωρα ειδα το παραπανω ποστ και συμφωνω απολυτως
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
απο τη στιγμη που οι θεσεις ειναι πλεον αριθμημενες δεν καταλαβαινω σε τι θα μπορουσε να χρησιμευσει το priority
Πολυ σωστα!! γαιτι να μπεις πρωτος στο αεροπλανο και να στριμωχτεις???:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν ισχυει priority "τσαμπα " για παιδια..περιμενεις κανονικα στη σειρα..αν πληρωσεις μπορεις να πας priority
Μου έτυχε 1 φορά με παιδί στη Ryanair και 2 στην Easyjet. Δηλαδή κάθε φορά που πέταξα με παιδί μικρό. Στην easyjet το ανακοίνωσαν αμέσως και αν θυμάμαι καλά ισχύει για παιδί μέχρι 4 ετών. Στη Ryanair μετά από λίγη ώρα αναμονής μας έβγαλε ο υπάλληλος από την ουρά και μας πέρασε μέσα χωριστά. Αν είχα 3 παιδιά μαζί μπορεί και να το ζητούσα. Από την εμπειρία μου οι πιθανότητες να πάρεις προτεραιότητα με μικρο παιδί είναι πολύ μεγάλες, δεν θα το πλήρωνα τζάμπα.

Πολυ σωστα!! γαιτι να μπεις πρωτος στο αεροπλανο και να στριμωχτεις???:D
E, χμ, το θέμα είναι ότι δεν στριμώχνεσαι καθόλου. Επίσης τακτοποιείς άνετα τα πράγματά σου. Αν μπορείς να μπεις πρώτος με μαιδί, να μπεις. Και δεν χάνεις τίποτα να το ζητήσεις- το πολύ πολύ να πουν όχι.
 
Last edited by a moderator:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
να ρωτησω και κατι ακομα μιας και δεν ταξιδεψα ποτε μονο με χειραποσκευή.

Απο τη στιγμη που καναμε το τσεκ ιν κι εχουμε στο χερι τις καρτες επιβιβασης, λογικα δεν περναμε καθολου απο το γκισε της ryan, σωτα;

Περναμε τον ελεγχο ασφαλειας και κατευθειαν παμε στην πυλη εξοδου για να μπουμε στο αεροπλανο;
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
να ρωτησω και κατι ακομα μιας και δεν ταξιδεψα ποτε μονο με χειραποσκευή.

Απο τη στιγμη που καναμε το τσεκ ιν κι εχουμε στο χερι τις καρτες επιβιβασης, λογικα δεν περναμε καθολου απο το γκισε της ryan, σωτα;

Περναμε τον ελεγχο ασφαλειας και κατευθειαν παμε στην πυλη εξοδου για να μπουμε στο αεροπλανο;
Καλημέρα ... !! ναί πάς στην πύλη εξόδου κατευθείαν. Αλλα εμένα ρε παιδιά μου έτυχε κάτι τον Φεβρουάριο όταν πέταξα με Ryanair και είμαστε μια παρέα 10 άτομα για θεσσαλονίκη. Εγώ τους έκλεισα όλους τα εισητήρια και τους τύπωσα και όλους τα boarding pass τους. Όταν πήγαμε εκεί στεκόμασταν σειρά στην πύλη εξόδου για να φύγουμε. είχε 2 σειρές μιά για priority boarding και αλλή μια κανονική. Εμείς μια και δεν πληρώσαμε για priority περιμέναμε στην κανονική. Φώναζε η αεροσυνοδός αν έχει κάποιον με priority να περάσει μπροστά. Βλέπω μετά το boarding pass μου και βλέπω ότι είναι PRIORITY!!!!!!! και όχι μόνο το δικό μου αλλά και ακόμα 5-6 άτομα από την παρέα μου. Μας έβαλαν μπροστά μπήκαμε πρώτη στο αεροπλάνο. πάνω στο boarding pass ¨ηταν γραμμένες και οι θέσεις μας.... και οι υπόλοιποι ήρθαν μετά. ελεγξα τις χρεώσεις και δεν χρεώθηκα παραπάνω ούτε και έκαμα την διαδικασία για priority boarding. όμως όταν μπήκα στο αεροπλάνο της Ryanair διάβασα στο βιβλιαράκι που σου δίνουν ότι δίνουν free PRIORITY σε κάποιες περιπτώσεις τώρα!!!. ΔΕΝ ΞΕΡΩ NA ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΓΧΥΣΤΗΚΑ !!! :confused:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom