Ιταλία Οδικό ταξίδι σε Β/Α Ιταλία

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
779
Fairydust said:
Η Βενετία το χειμώνα με τραβάει για ένα περίεργο λόγο, αλλά επίσης δεν ξέρω αν ενδείκνυται...Φαντάζομαι θα είναι τελείως διαφορετική πόλη από αυτήν που είχα δει μέσα στον Αύγουστο με ζέστη και πολλούυυυυυυυυυς τουρίστες...
Η χειμωνιατικη Βενετια προσωπικα μου αρεσει πολυ! Ειναι λιγο spooky!!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχεις πάει χειμώνα?Λες να την τιμήσω λοιπόν???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Italitsa σκέφτομαι τόσο καιρό να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι!! Απλά λατρεύω Ιταλία αλλά δεν έχω επισκεφθεί το βόρειο τμήμα της καθόλου(εκτός από Βενετία)...Εντάξει το πρόγραμμα του Traveller απλά υιοθετείται, εγώ θα το κρατούσα έτσι όπως είναι..!Το φλέγον θέμα μου όμως είναι το εξης:θα είναι εφικτό να γίνει το ταξίδι Δεκέμβριο(!)???Θα είναι χάλια οι δρόμοι λόγω χιονιού, θα είναι τα πάντα έρημα,όσον αφορά τα χωριουδάκια σε lago di Garda και Como?? Γενικότερα θα προτείνατε το ταξίδι αυτό για χειμώνα??Θέλω τόσο πολύ να πάω βόρεια Ιταλία με κρύο και χιόνι αλλά φοβάμαι μήπως την πατήσω..! Καμία συμβουλή??
ΟΧΙ, ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΧΕΙΜΩΝΑ! (Προς mods: Ναι, φωνάζω).
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:shock: taver με τρομάζεις!!Μόλις διάβασα το μήνυμα σου ήρθε υποσυνείδητα στο μυαλό μου μια εικόνα μου στις άλπεις, να τουρτουρίζω έξω από το μπλοκαρισμένο από χιόνι αυτοκίνητο μου κοιτάζοντας μια χιονοστιβάδα να έρχεται καταπάνω μου...!!:haha: Οκ, δεν θα το κάνω χειμώνα...Αλλά τι μόνο Βενετία?Κάποια άλλη εκδρομούλα?..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
:shock: taver με τρομάζεις!!Μόλις διάβασα το μήνυμα σου ήρθε υποσυνείδητα στο μυαλό μου μια εικόνα μου στις άλπεις, να τουρτουρίζω έξω από το μπλοκαρισμένο από χιόνι αυτοκίνητο μου κοιτάζοντας μια χιονοστιβάδα να έρχεται καταπάνω μου...!!:haha: Οκ, δεν θα το κάνω χειμώνα...Αλλά τι μόνο Βενετία?Κάποια άλλη εκδρομούλα?..
Τορινο θα πας και θα μεινεις 2 μερες. Μπορεις να πας και λουγκανο ημερησια.
Η βενετια εχει παντα πολλους τουριστες.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Θα το ψάξω και για Τορίνο, δεν έχω πάει και ακούω καλές κριτικές! :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τορινο θα πας και θα μεινεις 2 μερες. Μπορεις να πας και λουγκανο ημερησια.
Η βενετια εχει παντα πολλους τουριστες.
Κόβει αρκετά η κίνηση τους χειμερινούς μήνες. Όποιος πάει χειμερινούς μήνες να προνοήσει να συμπεριλάβει γαλότσες στις αποσκευές (πουλάνε βέβαια κι εκεί σε διάφορα ύψη και σε νορμάλ τιμές).
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αλλά το ξανασκέφτηκα και μάλλον κατέληξα στην Βαυαρία-Αυστρία για Δεκέμβριο...Θα το αφήσω το συγκεκριμένο ταξίδι για Μάιο ή Σεπτέμβριο ώστε να το κάνω σωστό και ολοκληρωμένο!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάθομαι και φτιάχνω λιγο πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα του ταξιδιού που δε βλέπω την ώρα να γίνει!! Εχω ανοίξει 15 καρτέλες, ψάχνω, συνδυαζω, τυπώνω...Αν με εβλεπε κάποιος θα έλεγε ότι έχω παλαβώσει.... Η πραγματικότητα είναι ότι αισθάνομαι τόσο γεμάτη με αυτή την τρελή αναζήτηση!! Κάθε κλικ με πάει πιο κοντά στη χώρα που τόσο λατρεύω!! Αισθάνομαι πάλι ότι σεργιανίζω σε γνώριμα αλλά και σε άγνωστα μέρη...Σε δρόμους που έχω χιλιοπερπατήσει και σε γη που θα πατήσω για πρωτη φορά στη ζωή μου.... Είναι τόσο δυνατά τα συναισθήματα μου μόνο στη σκέψη ότι μετά από εναμιση περιπου χρόνο θα βρεθώ πάλι εκεί, που θέλησα να κάνω μια παύση για να σας τα περιγράψω...αλλά δε μπορώ!! Δε βρίσκω λόγια... Το μόνο "απτό" πράγμα που έχω να σας καταθέσω είναι οι χτύποι της καρδιάς μου, που αν είσασταν δίπλα μου θα τους ακούγατε και εσείς..... Σας φαίνεται πολύ παιδικό όλο αυτό;;; Ισως είναι.... Πολύ ρομαντικό;; Ισως.... Είναι όμως λόγια από καρδιάς.... Μπερδεμένες σκέψεις, ακόμη πιο μπερδεμένα συναισθήματα που όλα όμως έχουν την ίδια κατάληξη...την ανάγκη μου να βρίσκομαι εκεί ή έστω να μην χάνω την επαφή για τόσο μεγαλο διαστημα, μέχρι να βρεθώ για πάντα εκεί....γιατί αν και το όνειρο άλλοτε φανταζει μακρινο και άλλοτε τόσο κοντά, ζω με τη βεβαιότητα ότι μια μέρα ο δρόμος μου θα με βγάλει εκεί....per sempre!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.989
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom