Γενικά Οδικώς στην Ευρώπη με παρέα μόνο τον εαυτό μου

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Χαιρετώ τα μέλη,

Θέλω οδικός να ξεκινήσω τον Αύγουστο (μέσω Ηγουμενίτσας - Βενετίας) ταξίδι στην Ευρώπη (Ελβετία, Γερμανία, Ολλανδία κλπ) και προβληματίζομαι όσον αφορά τη διαμονή. Δεν θέλω να κλείσω ξενοδοχεία από τώρα γιατί θέλω να είμαι αρκετά ελεύθερος στις διανυκτέρευσεις μου. Πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ να βρω όταν θα είμαι εκεί ξενοδοχεία σε καλές τιμές;

Επειδή είναι το πρώτο μου μεγάλο, μη οργανωμένο από ταξιδιωτικό γραφείο ταξίδι, έχετε κάτι να μου προτείνετε να προσέξω; Πόση προετοιμασία πρέπει να κάνω από τώρα;

Τα πλοία της Minoan είδα στο site ότι είναι έχουν wireless internet. Ξέρετε χρεώσεις;

Σας ευχαριστώ!!!!;)
 

xarma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Χιλη
Ταξίδι-Όνειρο
Τουβαλου
Καταπληκτικοοοοο!!!!!!
Το εκανα πριν μερικα χρονια.Να εχεις εμημερωτικους οδηγους και μη κλεισεις ξενοδοχεια,δεν ειναι αναγκη να μενεις σε μεγαλες πολεις,υπαρχουν μικρες πολεις και χωριουδακια πενεμορφα πεντακαθαρα και φθηνα.

Καλο ταξιδι και να περασεις ονειρεμενα!!!:clap:
 

cecile

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα, ioannisp! Το αυτό ταξίδι, εννοώ από Πάτρα - Βενετία και οδικώς μετά Αυστρία, με σκοπό το γύρο της Βαυαρίας, πρόκειται να κάνω μέσα στον Αύγουστο με την οικογένειά μου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πόσα προλαβαίνει να δει κανείς μέσα σε 15 ημέρες. Πόσες ημέρες έχεις στην διάθεσή σου εσύ? όσο για τα ξενοδοχεία, νομίζω πως είναι εύκολο να βρει κανείς μέσω των tourist information ofiices, όπου και να πας. Το έχω κάνει επανειλημμένως και δεν έπεσα έξω. Με το ψάξιμο μέσα από site κατά τη διαδρομή έχω πέσει έξω 3 φορές.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Φίλε cecile αυτή την περίοδο είμαι χωρίς επαγγελματικές ή άλλου είδους υποχρεώσεις οπότε ξεκινάω χωρίς να βάζω ημερομηνία επιστροφής. Αυτό ισχύει και για μένα αλλά και για τον εαυτό μου που θα με συνοδεύει :)

Πάντως θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για πόλεις που θα πρέπει να επισκευθώ, τι να δω κλπ. Καθώς και ένα γενικότερο σκεπτικό που θα έπρεπε να ακολουθήσω. Όπως και το κόστος.

Προς το παρόν αυτό που έχω κάνει με επιμονή είναι να βρω χάρτες της Ευρώπη για το IGO.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Φίλε cecile αυτή την περίοδο είμαι χωρίς επαγγελματικές ή άλλου είδους υποχρεώσεις οπότε ξεκινάω χωρίς να βάζω ημερομηνία επιστροφής. Αυτό ισχύει και για μένα αλλά και για τον εαυτό μου που θα με συνοδεύει :)

Πάντως θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για πόλεις που θα πρέπει να επισκευθώ, τι να δω κλπ. Καθώς και ένα γενικότερο σκεπτικό που θα έπρεπε να ακολουθήσω. Όπως και το κόστος.

Προς το παρόν αυτό που έχω κάνει με επιμονή είναι να βρω χάρτες της Ευρώπη για το IGO.
δεν ξερω αν εχεις χρησιμοποιησει το igo στην ευρωπη αλλα
θα σου προτεινα tomtom χαρτες ευρωπης ή destinator χαρτες (προτιμω tomtom)
το εχω κανει και θα το ξανακανω φετος και με το tomtom ημουν μια χαρα
καλο ταξιδι
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Όχι δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης στο εξωτερικό. Ήθελα να δοκιμάσω το TomTom αλλά δεν τα κατάφερα να το εγκαταστήσω στο PDA μου. Θα έχω και το Destinator 7 μαζί μου αν και οι χάρτες που έχω γι' αυτό δεν είναι του 2008.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Όχι δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης στο εξωτερικό. Ήθελα να δοκιμάσω το TomTom αλλά δεν τα κατάφερα να το εγκαταστήσω στο PDA μου. Θα έχω και το Destinator 7 μαζί μου αν και οι χάρτες που έχω γι' αυτό δεν είναι του 2008.
οι τελευταιοι χαρτες που υπαρχουν για το destinator ειναι 4(τριμηνο)/2006 για δυτικη και 1/2007 για ανατολικη ευρωπη αλλα δουλευουν μια χαρα (οι αλλαγες στους δρομους δεν ειναι οπως στην ελλαδα)
σου προτεινω παντως να αγορασεις (σε πολυ καλη τιμη) στο εξωτερικο ενα pna
κοιτα εδω

http://compraonline.mediaworld.it/w...Id=20000&categoryId=11601&relpage=1&iscache=1
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Χαιρετώ τα μέλη,

Θέλω οδικός να ξεκινήσω τον Αύγουστο (μέσω Ηγουμενίτσας - Βενετίας) ταξίδι στην Ευρώπη (Ελβετία, Γερμανία, Ολλανδία κλπ) και προβληματίζομαι όσον αφορά τη διαμονή. Δεν θέλω να κλείσω ξενοδοχεία από τώρα γιατί θέλω να είμαι αρκετά ελεύθερος στις διανυκτέρευσεις μου. Πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ να βρω όταν θα είμαι εκεί ξενοδοχεία σε καλές τιμές;

Επειδή είναι το πρώτο μου μεγάλο, μη οργανωμένο από ταξιδιωτικό γραφείο ταξίδι, έχετε κάτι να μου προτείνετε να προσέξω; Πόση προετοιμασία πρέπει να κάνω από τώρα;

Τα πλοία της Minoan είδα στο site ότι είναι έχουν wireless internet. Ξέρετε χρεώσεις;

Σας ευχαριστώ!!!!;)
πιστεύω ότι είναι πολύ καλή φάση να κανεις ένα τέτοιο tour με το αυτοκίνητο. θέλω και εγώ να το κάνω αλλα δυστυχώς δεν με ακολουθεί κανεις... μάλλον θα το κάνω και εγώ μονος μου... καλο ταξίδι
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Leon00: Αυτούς τους χάρτες έχω του Destinator οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.

Jose: "Απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα" λένε.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Jose: "Απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα" λένε.
σύμφωνω απόλυτα,

για τους χάρτες μπορείς να μπεις εδώ http://www.navimania.gr/ και να βρείς τους τελευταίους χάρτες για οποιοδήποτε PDA και PNA
πήγε ο father μου , amsterdam, paris, βέλγιο, και ντόρτμουντ και τον βοηθησε παρα πολύ to GPS με χάρτες του destiantor 7
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Πάντως όταν ξεκινήσεις να προγραμματίζεις το που ακριβώς θα πας και από που θα περάσεις, διαπιστώνεις ότι ο αριθμός αυτών που πρέπει να δεις είναι ατελείωτος. Η Βαβαρία και μόνο από αυτά που έχω διαβάσει με έχει ξετρελάνει. Άντε να δούμε.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Και μια ερώτηση σχετικά με φαγητό. Μου είπε γνωστός μου ότι στην Ισπανία που πήγε, το γέυμα σε "μπουφέ" στο ξενοδοχείο κόστιζε 10? και η ποικιλία ήταν ατελείωτη. Γνωρίζετε αν στα καλά ξενοδοχεία της Ευρώπη το γεύμα σε "μπουφέ" κυμαίνεται σε τόσο χαμηλό κόστος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom