Γενικά Οδικώς στην Ευρώπη με παρέα μόνο τον εαυτό μου

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Καμία απάντηση; Δεν έχει φάει κανένας δείπνο σε μπουφέ ξενοδοχείου;
 

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς
πιστεύω ότι είναι πολύ καλή φάση να κανεις ένα τέτοιο tour με το αυτοκίνητο. θέλω και εγώ να το κάνω αλλα δυστυχώς δεν με ακολουθεί κανεις... μάλλον θα το κάνω και εγώ μονος μου... καλο ταξίδι
Αγαπητέ φίλε καλησπέρα, ότι πληροφορίες χρειαστείς για την περιοχή που θα ταξιδεψεις ειμαι στην διάθεσή σου (βλ. προσωπικό mail). Απο το 1998 εχω πάει 7 φορές οδικώς (εγώ και μοτοσικλέτα μου). Θα ειμαι Ελλάδα μεχρι 12/8. Επιστροφή απο αρχές Σεπτεμβρίου.
Εν αναμονή ... Αναβοσβήνοντας τα φώτα.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Χαιρετώ τα μέλη,

Εδώ και μερικές ώρες είμαι στο σπίτι μετά από ένα ταξίδι 5.500χλμ, 21 ημερών και 11 χωρών. Τα πέρασα πολύ ωραία και ξεκίνησα ήδη να σκέφτομαι το πότε και που για το επόμενο ταξίδι μου.

Καλά μας ταξίδια!!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Χαιρετώ τα μέλη,

Εδώ και μερικές ώρες είμαι στο σπίτι μετά από ένα ταξίδι 5.500χλμ, 21 ημερών και 11 χωρών. Τα πέρασα πολύ ωραία και ξεκίνησα ήδη να σκέφτομαι το πότε και που για το επόμενο ταξίδι μου.

Καλά μας ταξίδια!!!!

Απαιτούμε travelstory από το ταξίδι σου!!!! :clap::lol::cool:
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Για την επιλογή των προορισμών βασίστηκα στο ταξίδι του dk οπότε πολλές λεπτομέρειες θα τις διαβάσετε εκεί, γιατί δυστυχώς δεν είμαι αρκετά παραστατικός στα γράψιμο. οπότε θα περιοριστώ σε βασικά πράγματα. Η βασική διαφορά είναι ότι το ταξίδι του dk κράτησε λιγότερο και είχε περισσότερες στάσεις.

Αναλυτικά πήγα:
1.Ιταλία/Βενετία (1 διανυκτέρευση).
2.Αυστρία/Βάτενς.
3.Γερμανία/Φίσεν (2 διανυκτερεύσεις).
4.Γερμανία/Μόναχο (3 διανυκτερεύσεις).
5.Λιχτενστάιν/Βαντούζ.
6.Ελβετία/Ζυρίχη (1 διανυκτέρευση).
7.Ελβετία/Σαφχαουζεν.
8.Λουξεμβούργο.
9.Γαλλία/Στρασβούργο (1 διανυκτέρευση).
10.Βέλγιο/Βρυξέλες (1 διανυκτέρευση).
11.Βέλγιο/Μπριγκέζ.
12.Βέλγιο/Αμβέρσα (1 διανυκτέρευση).
13.Ολλανδία/Άμστερνταμ (1 διανυκτέρευση).
14.Γερμανία/Βερολίνο (2 διανυκτερεύσεις).
15.Γερμανία/Δρέσδη (1 διανυκτέρευση).
16.Τσεχία/Πράγα (1 διανυκτέρευση).
17.Αυστρία/Βιέννη (1 διανυκτέρευση).
18.Σλοβενία/Μπλεντ (2 διανυκτερεύσεις).

Έμεινα έκθαμβος από τις ομορφιές των Άλπεων και σε ένα από τα επόμενα ταξίδια μου θα περιοριστώ μόνο σε αυτές. Κατά «λάθος» από Βενετία για Βάτενς δεν πήγα μέσω της εθνικής οδού αλλά πέρασα μέσα από δεκάδες ονειρικά χωριουδάκια στις Ιταλικές Άλπεις.

Δεν μου άρεσαν καθόλου η Βρυξέλες. Μου φάνηκε πολύ καταθλιπτική πόλη αν και ο καιρός ήταν καλός. Επίσης απογοητεύτηκα από το Άμστερνταμ, μου φάνηκαν πολύ εμπορευματοποιημένα όλα και αδικαιολόγητα ακριβά. Το υπαίθριο παρκινγκ κοντά στο κέντρο κόστιζε 144?/μέρα.


Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι λεπτομερές τις επόμενες μέρες.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το υπαίθριο παρκινγκ κοντά στο κέντρο κόστιζε 144?/μέρα.


!!!!! πόσα ???!!?!?!?!

φαντάζομαι η τιμή που λές είναι για να παρκάρεις τη νταλίκα, το τρένο ή το πλοίο σου ε?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ioanni ,πήγες με μοτό ,ή τουτού ???
ήταν χαλάρά ,ή κουράστηκες πολύ ??? υπήρχε συνοδηγός ??? εισαι πάνω ,ή κατω απο 25 χρονών ???? δεν ρωτάω για πλάκα ....
περιμένομε και τα υπόλοιπα .γράψε οπως μπορείς με δικά σου λόγια ..δεν λογοτεχνοκρίνομε εδώ ..
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Στη Βενετία το πολυόροφο πάρκινγκ 28?/μέρα. Στο Άμστερνταμ 144?/μέρα (6?/ώρα). Απίστευτο εεεεε;

Βασικά έβαλα το αυτοκίνητο εκεί για μερικές ώρες χωρίς καν να κοιτάξω τον τιμοκατάλογο. Σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να είναι ακριβότερο από της Βενετίας. Όταν πήγα να πάρω το αυτοκίνητο διαπίστωσα με έκπληξη ότι είχα χάσει το εισιτήριο που μου έδωσαν στην είσοδο. Πήγα στο ταμείο και μου είπε ότι θα έπρεπε να πληρώσω μια ολόκληρη μέρα. Σιγά τα πράγματα λέω και εγώ και ρωτάω το κόστος. Μου λέει 144? αλλά νομίζω ότι δεν άκουσα καλά και μου δείχνει τον τιμοκατάλογο. Στη συνέχεια έκανε κάτι αλχημίες στον υπολογιστή για να μου βγάλει χαρτάκι αλλά δεν τα κατάφερνε. Οπότε τελικά άνοιξε το πορτοφόλι του μου έδωσε τα ρέστα και έβαλε αυτά που του έδωσα στην τσεπούλα του. Φυσικά ούτε απόδειξη ούτε τίποτα. Δεν είχα χρόνο ούτε για φασαρίες ούτε ήθελα να εκνευριστώ οπότε και έφυγα.

Επίσης σε όποιο hotel information και αν ρώτησα μου έδειχναν κάτι δωμάτια με 100?/μέρα μονόκλινο. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο με διαβεβαίωναν ούτε μέσα ούτε έξω από την πόλη. Ευτυχώς πριν δυο μέρες είχα κάνει μια αναζήτηση στο Internet και είχα βρει ένα ξενοδοχείο έξω από την πόλη με 49? συμπεριλαμβανομένου πρωινού. Το ξενοδοχείο ήταν μικρό αλλά πολύ καλό.

Ένα VW Golf έχω δεν είναι και μεγάλο. Για τα λεωφορεία οι τιμές ήταν .... αν θυμάμαι καλά έλεγε 700?/μέρα η κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Είμαι 32 ετών και πήγα μόνος. Δεν κουράστηκα διότι το πρόγραμμα μου δεν ήταν απόλυτο και δεν έκανα μεγάλες διαδρομές. Η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα σε μια μέρα ήταν 650χλμ Άμστερνταμ - Βερολίνο, όλες οι άλλες από 170 - 450χλμ. Δεν είμαι κανένας τρελαμένος με την οδήγηση οπότε θεωρώ ότι ο κάθένας μπορεί να το κάνει το ίδιο εύκολα. Είχα κλείσει δωμάτιο μόνο για τις 2 πρώτες μέρες οπότε στη συνέχεια το πρόγραμμα το καθόριζα ελέυθερα ανάλογα με το πόσο μου άρεσε το μέρος. Στο Φίσεν πχ μου άρεσε και έμεινα άλλη μια βραδιά. Η πανσιόν χρέωνε 32?/μέρα με πρωινό και ήταν πολύ όμορφη.

Για όποιον ενδιαφέρεται το συνολικό κόστος του ταξιδιού ήταν 2.600?. Έχω γράψει αναλυτικά τι έχω πληρώσει και κάποια στιγμή, από περιέργεια και μόνο θα δω πόσα σε βενζίνη, διόδια κλπ.

Το μόνο που θα ήθελα να είχα κάνει πριν ξεκινήσω, είναι να είχα ετοιμάσει μια λίστα με ξενοδοχεία για κάθε πόλη που ήθελα να μείνω για να μην ψάχνω εκεί. Για κάποιες που το είχα κάνει ήταν πολύ βολικό.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Στη Βενετία το πολυόροφο πάρκινγκ 28?/μέρα. Στο Άμστερνταμ 144?/μέρα (6?/ώρα). Απίστευτο εεεεε;

Και εγώ που νόμιζα ότι στο κολωνάκι ήταν ακριβά... με 144? συμφέρει να σε γράψουν και να σου πάρουν και πινακίδες
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν μου άρεσαν καθόλου η Βρυξέλες. Μου φάνηκε πολύ καταθλιπτική πόλη αν και ο καιρός ήταν καλός. Επίσης απογοητεύτηκα από το Άμστερνταμ, μου φάνηκαν πολύ εμπορευματοποιημένα όλα και αδικαιολόγητα ακριβά. Το υπαίθριο παρκινγκ κοντά στο κέντρο κόστιζε 144?/μέρα.
Ξόδεψες μόνο μια μέρα για τις Βρυξέλλες και άλλη μια για το Άμστερνταμ και αυτές μισές... και λες πως απογοητεύτηκες... Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?? Τι πρόλαβες να δεις μέσα σε λίγες ώρες?? Καλό θα ήταν να τους δώσεις άλλη μια ευκαιρία...
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ξόδεψες μόνο μια μέρα για τις Βρυξέλλες και άλλη μια για το Άμστερνταμ και αυτές μισές... και λες πως απογοητεύτηκες... Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?? Τι πρόλαβες να δεις μέσα σε λίγες ώρες?? Καλό θα ήταν να τους δώσεις άλλη μια ευκαιρία...

Σε μια πόλη δεν αξιολογώ μόνο τα κτίρια αλλά και πολλά άλλα. Το Άμστερνταμ για παράδειγμα έχει ωραία κτίρια αλλά το κλίμα που επικρατούσε (δεν αναφέρομαι στον καιρό ;)) δεν μου άρεσε. Οι λίγες ώρες που έμεινα στη Βιέννη αρκούσαν για να εντυπωσιαστώ και να σχηματίσω εξαιρετικά καλή άποψη για αυτή. Στη Βιέννη ήθελα να αφιερώσω περισσότερες μέρες αλλά δεν είχα πλέον άλλες διαθέσιμες. Είχα μεταθέσει ήδη την ημερομηνία επιστροφής από Βενετία κατά πέντε μέρες. Είναι πολύ υποκειμενικά όλα αυτά βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom