Γενικά Οδικώς στην Κεντρική Ευρώπη

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Πραγματοποίησα πριν λίγες ημέρες ένα όνειρο που είχα τα τελευταία χρόνια να κάνω οδικώς μια μεγάλη διαδρομή στην κεντρική Ευρώπη. Έμεινα στην Φλωρεντία,Oberammergau (Βαυαρικές Άλπεις),Σαλτζμπουργκ,Βιέννη και Μέστρε (δίπλα στην Βενετία) ένα επισκέφτηκα ακόμα την Πίζα το Λιβόρνο την Σιένα το Μόναχο, το Ίνκσμπουργκ, το Linz και το Graz και την Μπρατισλάβα καθώς και άλλα μικρότερα χωριά και μέρη ενδιαφέροντος.

Πήγα με πλοίο μέσω Πάτρας -Ancona και τα ξενοδοχεία τα έκλεισα μέσω internet από το site www.booking.com. Οι δρόμοι σε γενικές γραμμές ήτανε υπέροχοι αν και αρκετά τσουχτερά τα διόδια στην Ιταλία και στον μόνο δρόμο που δεν ένιωσα άνετα ήτανε στον Κόρινθο - Πάτρα.

Από τιμές τώρα η Γερμανία είναι αρκετά ακριβή (αρκετά περισσότερο από Ελλάδα) αλλά πολύ οργανωμένη χώρα, η Ιταλία λίγο πιο ακριβή από Ελλάδα με εξαίρεση την βενζίνη και την Βενετία. Ειδικά στην Βενετία το έχουνε παραξεφτιλίσει, το να φας σε ταβέρνα ξέχασέ το ενώ ο καφές στην πλατεία του Αγίου Μάρκου (καπουτσίνο) κόστιζε 9,8 euro!!!! και επίσης άμα ήθελες να πας τουαλέτα σε μια από της δημόσιες που υπήρχανε κόστιζε 1 euro!!!!!!!! Τέλος στην Αυστρία οι τιμές ήτανε πάρα πολύ καλές ίσως μάλιστα και λίγο φτηνότερες από Ελλάδα αν εξαιρέσεις την βενζίνη που και αυτή ήτανε κοντά στα Ελληνικά επίπεδα. Όταν μιλάω για τιμές δεν εννοώ την διαμονή γιατί εκεί βρήκα πολύ καλές τιμές και άλλωστε αυτός ήτανε ένας λόγος που προτίμησα να ξοδεύσω τα λεφτά μου φέτος στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα γιατί το έχουνε παρακάνει εδώ πέρα.

Γενικά ήτανε υπέροχα και το προτείνω στον καθένα να κάνει κάτι ανάλογο. Είναι ιδιαίτερα εύκολο και απλό (αρκεί να έχεις gps) και είναι μοναδική εμπειρία. Αν θέλετε να δείτε φωτογραφίες από το ταξίδι σας δίνω το παρακάτω link http://travel.webshots.com/album/565603888fztKEO
 

mikrosgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
μπραβο φιλε που τα καταφερες , εγω σκεφτομαι το δεκεμβριο να παω για 7-8 μερες πατρα - ανκονα - μοντβλανκγ - παριση , και επιστροφη .....
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Φίλε Stebas πήγα οδικός στη Γερμανία μέσα στον Αύγουστο (Φύσεν, Μόναχο, Βερολίνο και Δρέσδη) αλλά δεν διαπίστωσα ότι είναι ακριβότερη από την Ελλάδα. Εκτός από την βενζίνη που όντως είχε σημαντική διαφορά, φαγητό και ξενοδοχεία ήταν σε καλύτερες τιμές.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φίλε Stebas πήγα οδικός στη Γερμανία μέσα στον Αύγουστο (Φύσεν, Μόναχο, Βερολίνο και Δρέσδη) αλλά δεν διαπίστωσα ότι είναι ακριβότερη από την Ελλάδα. Εκτός από την βενζίνη που όντως είχε σημαντική διαφορά, φαγητό και ξενοδοχεία ήταν σε καλύτερες τιμές.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήμουν με το αυτοκίνητό μου Γερμανία από 16-26 Ιουλίου 2008 (μετά Τσεχία και Αυστρία όπου ισχύουν όσα γράφει ο φίλος stebas) και οι τιμές ήταν πολύ χαμηλότερες από Ελλάδα εκτός από Βενζίνη που ήταν από 1,48-1,52 ΕΥΡΩ το λίτρο. Σε καλό παραδοσιακό εστιατόριο στη Νυρεμβέργη 8 άτομα (φαΐ, σαλάτες, μπύρες) 98 ΕΥΡΩ! Σε Βαυαρέζικο στο Sony Center στο Βερολίνο 4 άτομα (φαΐ, σαλάτες, 6 μπύρες, 3 παγωτά, 3 καφέδες) 85 ΕΥΡΩ. Στο Σούπερ μάρκετ το γάλα 0,60 το λίτρο. Αυτό λέγεται ακρίβεια;
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Φίλε Stebas πήγα οδικός στη Γερμανία μέσα στον Αύγουστο (Φύσεν, Μόναχο, Βερολίνο και Δρέσδη) αλλά δεν διαπίστωσα ότι είναι ακριβότερη από την Ελλάδα. Εκτός από την βενζίνη που όντως είχε σημαντική διαφορά, φαγητό και ξενοδοχεία ήταν σε καλύτερες τιμές.

Εμένα για να πω την αλήθεια μου φάνηκε λίγο ακριβότερη από εδώ αλλά τα μόνα έξοδα που έκανα ήτανε φαϊ, καφέδες, βενζίνη,μουσεία,parking. Ίσως να είχα αυτήν την εντύπωση γιατί ειδικά στην Γερμανία τίποτα δεν ήτανε τσάμπα, να φανταστείτε ότι υπήρχανε παρκόμετρα ακόμα και στα χωριά και ελεύθερο πάρκινγκ ανύπαρκτο. Επίσης επειδή καθημερινά ήμουνα και Αυστρία και Γερμανία (έμενα 30-40 χιλιόμετρα από τα σύνορα) οι διαφορές στο φαγητό ήτανε 40% φτηνότερες (η σύγκριση ήτανε άμεση!).

Όμως μην ξεχνάτε ότι στην Γερμανία οι μισθοί είναι κατά μέσω όρο διπλάσιοι από εδώ και οι παροχές και υπηρεσίες (δρόμοι,σιδηρόδρομοι,ποδηλατόδρομοι,ανθρώπινες πόλεις, πράσινο,κ.α.) άριστες!

Όσο για τα ξενοδοχεία όπως είπα και στο προηγούμενο post ήτανε σε πάρα πολύ καλή τιμή ίσως επειδή το έκλεισα από το booking.com
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Όσον αφορά το θέμα του parking μου έκανε εντύπωση στην Σλοβενία. Είχα πάει στην ευρύτερη περιοχή του Μπλεντ και με έκπληξη διαπίστωσα ότι απαγορευόταν να παρκάρεις οπουδήποτε, σε ολόκληρο το επαρχιακό οδικό δίκτυο. Έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τους ειδικούς χώρους στους οποίους πλήρωνες. Κάποιοι που είχαν παρκάρει σε ένα πλάτωμα του δρόμου - και όχι πάνω σε αυτόν - για να θαυμάσουν από πιο κοντά τη λίμνη Bohinj, είχαν εισπράξει κλήση 40?. Το κόστος του parking δεν ήταν μεγάλο, απλά μου φάνηκε λίγο παράξενο να μην μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο χωρίς να πληρώσεις ούτε έξω στη φύση.

Για το θέμα του Booking.com διαπίστωσα ότι τις ίδιες τιμές δίνουν και απευθείας τα ξενοδοχεία. Ίσως να έτυχε βέβαια.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
εμείς πήγαμε οδικώς Ανκόνα - Νϊκαια (Κυανή Ακτή) και γυρίσαμε από Βενετία. Να πω την αλήθεια δεν εντυπωσιάστηκα από τους δρόμους της Ιταλίας. Στη Γαλλία αντιθέτως είχε τόσο καλή άσφαλτο... Την ίδια άσφαλτο που έχει η πίστα του Μονακό έχει και το τελευταίο χωριό. Για Γερμανία δεν ξέρω γιατί δεν πήγαμε αλλά απο τιμές δε νομίζω ότι είχε μεγάλη διαφορά από την Ελλάδα.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Πριν από 1,5 χρόνο έκανα ένα ανάλογο roadtrip (Ανκόνα, Ούντινε, Σάλτζμπουργκ, Πράγα, Φρανκφούρτη, Στρασβούργο, Φύσεν, Μαρανέλο) και πρέπει να ομολογήσω ότι οι τιμές ήταν παντού χαμηλότερες από εδώ, εκτός από τη βενζίνη και το μπουκάλι νερό (!!). Τα διόδια της Ιταλίας ήταν στις ίδιες τιμές με εδώ, αλλά εκεί υπάρχει χρέωση με τα χιλιόμετρα. Φαγητό - διαμονή αρκετά φθηνότερα από εδώ, χωρίς να αναφέρω ποιότητα υπηρεσιών που απλώς δεν συγκρίνονται με τις ελληνικές.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τα διόδια της Ιταλίας ήταν στις ίδιες τιμές με εδώ, αλλά εκεί υπάρχει χρέωση με τα χιλιόμετρα.
ε όχι και ίδιες τιμές με εδώ τα διόδια της Ιταλίας..
θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβότερα..
ενδεικτικά:
Ρώμη-Μπάρι: 430χλμ:24,40€
Ρώμη-Φλωρεντία: 253χλμ:13,80€
Ρώμη-Μιλάνο: 546χλμ: 31,30€

δεν νομίζω ότι οι παραπάνω τιμές έχουν καμμιά σχέση με τα διόδια της Ελλάδας(ούτε οι δρόμοι έχουν σχέση αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία)
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Η γνώμη μου είναι ότι η Ελλάδα είναι από τις πιο ακριβές χώρες της Ευρώπης. Έχοντας κι εγώ ταξιδέψει με αυτοκίνητο σ΄αυτές τις περιοχές είδα ότι εκτός από τη βενζίνη και τα διόδια όλα τα άλλα είναι πιο φθηνά. Διαμονή , φαγητό , διασκέδαση....
Εδώ όλα έχουν καταντήσει ..φωτιά. Φαναταστείτε ότι οι μισθοί μας είναι πολύ χαμηλότεροι αυτών του εξωτερικού. Έχετε πάει σε ένα γερμανικό super market να δείτε τιμές? Υπάρχει στην Ελλάδα σε ορεινό χωριό κατάλυμα γραφικό και γουστόζικο που για τις ημέρες των Χριστουγέννων να έχει 80€ το δίκλινο με πρωινό πλήρες και απογευματινό (καφέ και γλυκά)? Το βρήκα ψάχνοντας για φετος τα Χριστούγεννα στη νότια Βαυαρία . Εδώ ψάχνω για Ζαγοροχώρια και ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους αν τύχει και είναι μέσα στις γιορτές η διαμονή.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Και Πηνελόπη εκτός από το ότι στην Ελλάδα ζητούν περισσότερα χρήματα δεν προσφέρουν και το ίδιο υψηλό επίπεδο υπηρεσιών.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
ε όχι και ίδιες τιμές με εδώ τα διόδια της Ιταλίας..
θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβότερα..
ενδεικτικά:
Ρώμη-Μπάρι: 430χλμ:24,40?
Ρώμη-Φλωρεντία: 253χλμ:13,80?
Ρώμη-Μιλάνο: 546χλμ: 31,30?

δεν νομίζω ότι οι παραπάνω τιμές έχουν καμμιά σχέση με τα διόδια της Ελλάδας(ούτε οι δρόμοι έχουν σχέση αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία)
Από τις τιμές που ανέβασες βλέπω ότι δεν πάνε και εντελώς αναλογικά οι χρεώσεις, μπορεί να πέσαμε σε "φθηνό" κομμάτι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για την απόσταση Ανκόνα - Βενετία (περίπου 360 χλμ) πληρώσαμε λίγο πάνω από 10?, και όπως λες οι δρόμοι απλούστατα ΔΕΝ συγκρίνονται. Πολύ απλά, ούτε μια στιγμή δε φοβήθηκα ότι θα εμπλακώ σε κάποιο ατύχημα. Η ασφάλεια που σου παρέχουν αυτοί οι αυτοκινητόδρομοι είναι ανεκτίμητη.
Για τις τιμές των διοδίων ίσως με απατάει η μνήμη μου, πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν είχα ποτέ την εντύπωση ότι με κλέβουν, ενώ εδώ έχω την εντύπωση ότι πάω εθελοντικά στον κλέφτη, του δίνω τα λεφτά μου και του λέω και να με σκοτώσει στο δρόμο...:evil:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.458
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom