Πολωνία Οδικώς στην Κρακοβία (?)

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Ένα ταξίδι που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να κάνω, περιλαμβάνει την Κρακοβία, για την οποία πολλοί εδώ μέσα έχετε γράψει τα καλύτερα. Αρχικά λοιπόν, σκεφτόμουν να παω αεροπορικώς για λίγες μέρες και να επισκεφτώ και κάποια άλλη κοντινή πόλη που δεν έχω δει (π.χ. Μπρατισλάβα). Τις τελευταίες μέρες, προσπαθώ να δω αν μπορώ αυτό το ταξίδι να το κάνω οδικώς, περνώντας κι από κάποιες άλλες πόλεις που θα ήθελα να δω, χρησιμοποιώντας τις ως στάσεις.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το ταξίδι μας ξεκινάει από τα Τρίκαλα και μας ενδιαφέρει να δούμε το Βελιγράδι και τη Μπρατισλάβα. Αν υποθέσουμε οτι αυτές είναι οι δύο στάσεις στο ανέβασμα, ποιες θα προτείνατε για την επιστροφή; Για παράδειγμα έχω ακούσει και για το Νόβισαντ καλά λόγια. Μαζί με την Κρακοβία, βγαίνει αυτό το ταξίδι σε 7-8 μέρες; Τα φώτα σας παρακαλώ οι έμπειροι ;) Δεκτές οι όποιες αλλαγές στο πρόγραμμα!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μολις γυρισω σπιτι, θα σου δωσω ινφο μιας και ειμαι δουλεια τωρα ;)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ένα ταξίδι που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να κάνω, περιλαμβάνει την Κρακοβία, για την οποία πολλοί εδώ μέσα έχετε γράψει τα καλύτερα. Αρχικά λοιπόν, σκεφτόμουν να παω αεροπορικώς για λίγες μέρες και να επισκεφτώ και κάποια άλλη κοντινή πόλη που δεν έχω δει (π.χ. Μπρατισλάβα). Τις τελευταίες μέρες, προσπαθώ να δω αν μπορώ αυτό το ταξίδι να το κάνω οδικώς, περνώντας κι από κάποιες άλλες πόλεις που θα ήθελα να δω, χρησιμοποιώντας τις ως στάσεις.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το ταξίδι μας ξεκινάει από τα Τρίκαλα και μας ενδιαφέρει να δούμε το Βελιγράδι και τη Μπρατισλάβα. Αν υποθέσουμε οτι αυτές είναι οι δύο στάσεις στο ανέβασμα, ποιες θα προτείνατε για την επιστροφή; Για παράδειγμα έχω ακούσει και για το Νόβισαντ καλά λόγια. Μαζί με την Κρακοβία, βγαίνει αυτό το ταξίδι σε 7-8 μέρες; Τα φώτα σας παρακαλώ οι έμπειροι ;) Δεκτές οι όποιες αλλαγές στο πρόγραμμα!
πως ακριβως εχεις σκεφτει τις στασεις. τι θα σου αρεσε να δεις, την ζωη της πολης ή και αξιοθεατα, μουσεια. Παντως με την Μπρατισλαβα σε 2-4 ωρες ξεμπερδεψες οπως και το νοβισαντ.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Τη Βουδαπεστη που έχω δει, δεν τρελαίνομαι να τη δω πάλι. Στη Βιέννη θα έκανα ευχαρίστως μια στάση, έχω 5 χρόνια να τη δω. Για 2-3 ώρες θα περνούσα και απο το Brno. Δεν είμαι πολυ των μουσείων, μόνο τα basic. Είμαι πιο πολυ των αξιοθεατων, μνημεία, παλάτια κλπ.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια χαρα ειναι μπατισλαβα-αλλα αν θελεις να μοιράσεις τα χιλιόμετρα και κατι διαφορετικο και Balaton, ειναι καλα-βελιγραδι γυρω στις 9 ωρες περιπου και νοβισατ καλα ειναι αλλα οχι βελιγραδι
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Στο ανέβασμα Βελιγράδι έχω σκοπό να σταματήσω. Και 2 διανυκτερεύσεις μάλλον θα κάνω.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Μετά τις συμβουλές σας, εντοπίζω τις διανυκτερεύσεις Βελιγράδι, Κρακοβία, Βιέννη. Με τη σειρά που τις αναφέρω.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Υπολόγιζα χθες τα χιλιόμετρα και τις στάσεις που μπορώ να κάνω και η Βιέννη (όπως πολύ καλά παρατήρησες) δε με βολεύει σε καμία περίπτωση. Δεν έχω πολλά περιθώρια (max μια εβδομάδα), οπότε και τη βγάζω off. Αυτό θα με βοηθήσει στο να έχω χρόνο για μονές διανυκτερεύσεις σε άλλες πόλεις για να μοιράσω τα χιλιόμετρα...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια διανυχτερευση στο Βελιγράδι φτάνει. Καλύτερα να αυξήσεις στην Κρακοβία τις διανυχτεέυσεις ;)
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Λοιπόν, το πρόγραμμα μπορεί να είναι ως εξής:

Τρίκαλα - Βελιγράδι 818km διανυκτέρευση

Βελιγράδι - Μπρατισλάβα 560km διανυκτέρευση

Μπρατισλάβα - Κρακοβία 462km 3 διανυκτερεύσεις

Κρακοβία - Βουδαπέστη 661km διανυκτέρευση

Βουδαπέστη - Νις 610km διανυκτέρευση

Νις - Τρίκαλα 596km


Έτσι βλέπω και 2-3 πόλεις ενδιάμεσα που θα ήθελα να δω. Παρατηρήσεις-Συμβουλές πάντα δεκτές!
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Τι έγινε; Τόσο τέλειο το έβγαλα που έχετε μείνει άφωνοι; ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom