Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Ο κύριος άξονας της συγκοινωνίας είναι Καμάρες- Απολλωνία- Πλατύς Γιαλός κάθε μια ώρα. Από την Απολλωνία στο κέντρο μπορείς να πάρεις μετά λεωφορεία για Κάστρο ή Βαθύ ή Φάρο ή Χερόνησο. Ουσιαστικά η Απολλωνία είναι η "βάση" των συγκοινωνιών και τα δρομολόγια συνήθως συνδυάζονται. Αν και το δρομολόγιο του άξονα Καμάρες- Πλατύς Γιαλός είναι κάθε 1 ώρα, τα υπόλοιπα είναι ανά δύωρο. Να σημειώσω ότι στη φουλ καλοκαιρινή περίοδο τα λεωφορεία Καμάρες- Πλατύς Γιαλό είναι ως τα μεσάνυχτα αλλά και ότι βρίσκεις ταξί με πολύ μεγάλη ευκολία αν θες να ξενυχτήσεις. Αυτά για μετά τις 20 Ιουλίου. Πιο πριν και το Καμάρες- Πλατύς Γιαλός είναι ανά δύωρο και τα άλλα λιγότερο τακτικά, πράγμα που δυσκολεύει αρκετά τους συνδυασμούς των λεωφορείων αν μένεις εκτός Απολλωνίας.
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Άρα καλύτερα να είναι η βάση (διαμονή) κάποιου η Απολλωνία, σωστά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Όχι, αν μένεις στον άξονα Καμάρες- Απολλωνία- Πλατύς Γιαλός είναι μια χαρά βολικό. Έχεις συγκοινωνία για Απολλωνία κάθε ώρα και στο καπάκι για όποια παραλία θες. Το πρόβλημα είναι αν μένεις Κάστρο ή Φάρο ή Βαθύ, που είναι σπανιότερα τα λεωφορεία και σταματάνε το απόγευμα.
Σίγουρα είναι πιο εύκολο αν μένεις Απολλωνία, αλλά σιγά, μια χαρά συνδυάζουν όλοι τις μετακινήσεις τους μέσω Απολλωνίας.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι η αφετηρία από Καμάρες σημαίνει ότι στα δρομολόγια που παραλαμβάνουν κόσμο από το λιμάνι είναι φουλ όταν έρχεται καράβι, οπότε μπορεί να παστωθείς ή και να μη χωρέσεις. Το ανάποδο από Πλατύ Γιαλό, που πάω εγώ. Ξεκινάνε άδεια.
 
  • Like
Reactions: mac

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ!! Πολύ ενημερωμένη σε βρίσκω...μήπως γνωρίζεις και κάποιο οικονομικό κατάλυμα να μου προτείνεις για Απολλωνία ή Καμάρες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Πάω αρκετά καλοκαίρια τώρα Σίφνο. Πήγαινα και πιο παλιά και έμενα Απολλωνία ώς χαρούμενη κορασίς, αλλώ τα τελευταία χρόνια προτιμώ Πλατύ Γιαλό για την εγγύτητα στην παραλία και τα καλούτσικα εστιατόρια και γιατί πάω με το γιόκα μου που θέλει παραλία κοντα.
Δεν έχω πληροφορίες για Καμαρες γιατί δεν έμεινα ποτε και για Απολλωνία δε μένω εδώ και χρόνια. Θες για Πλατύ Γιαλό;
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Σε ευχαριστώ για το προσωπικό μήνυμα, δε μπορώ να σου στείλω όμως γιατί δεν έχω πολλές δημοσιεύσεις ακόμα. Θα λάβω υπόψη μου αυτό που μου προτείνεις!
 

niki1

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα Μήλο! Έχει όλα όσα ζητάς και θα περάσεις τέλεια...Είναι το απόλυτο ζευγαρονήσι, έχει καταπληκτικές παραλίες που δεν τις χορταίνεις (και σε 2-3 να πηγαίνεις τη μέρα δεν θα τις προλάβεις όλες)...Η Μήλος είναι σχετικά ήσυχο νησί με κάποια μπαράκια το βράδυ για ποτάκι, έχει όμως ζωή, κυρίως ζευγάρια στην ηλικία μας! Το φαγητό είναι φανταστικό και ποιοτικό και έχω να σου προτείνω πολλά μέρη να πας. Επισκέφτηκα το νησί πέρσι με το αγόρι μου τέλη Ιουλίου και περάσαμε υπέροχα. Αν σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να σε βοηθήσω... :cool:

Το μόνο που πιστεύω δύσκολα θα αποφύγεις είναι η μεταφορά του αυτοκινήτου σας ή η ενοικίαση εκεί γιατί το νησί για να το ευχαριστηθείτε πρέπει να το γυρίσετε!

καλημερα!επειδη φετος θα παω Μηλο μπορεις να μου πεις τα μερη για φαγητο χαλαρο ποτακι η οτι αλλο χρησιμο μπορει να φανει?ευχαριστω!
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Επειδή η Σίφνος δεν είναι και πολύ οικονομικό νησί, ούτε έχει ιδιαίτερα καλές συγκοινωνίες, εγώ θα σου πρότεινα την Σκύρο.

Πας μέσω Κύμης (φτηνά ακτοπλοϊκά και σύντομο ταξίδι), γραφική Χώρα και ανερχόμενος προορισμός. Νυχτερινή ζωή έντονη δεν έχει, αλλά υπάρχουν μπαράκια στην Χώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Επειδή η Σίφνος δεν είναι και πολύ οικονομικό νησί, ούτε έχει ιδιαίτερα καλές συγκοινωνίες, εγώ θα σου πρότεινα την Σκύρο.
Για το πρώτο θα συμφωνήσω, αλλά για το δεύτερο, πού το είδες ότι δεν έχει καλές συγκοινωνίες η Σίφνος; Από τις πιο οργανωμένες στις Κυκλάδες, κάθε μια-δυο ώρες και μέχρι αργά το βράδυ. Τί άλλο ήθελες και απογοητεύτηκες;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επιβεβαιωνω ...μαλιστα θυμαμαι οτι την ιδια βδομαδα ειχαμε παει Σιφνο και Μηλο ....μετα τη Σιφνο μου ειχε κακοφανει που τα λεωφορεια της Μηλου σταματουσαν τα δρομολογια στις 6 το απογευμα κ μετα αναλαμβαναν τα ταξι (σημειωση=ταξι+ λεωφορεια τα ειχαν οι ιδιοι)
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Για το πρώτο θα συμφωνήσω, αλλά για το δεύτερο, πού το είδες ότι δεν έχει καλές συγκοινωνίες η Σίφνος; Από τις πιο οργανωμένες στις Κυκλάδες, κάθε μια-δυο ώρες και μέχρι αργά το βράδυ. Τί άλλο ήθελες και απογοητεύτηκες;
Και βλέπαμε τον κόσμο που περίμενε πολύ αλλά άκουσα και παιδιά να το λένε ότι δεν είχε καλές συγκοινωνίες. Τώρα τι να σου πω, μπορεί να υπερέβαλαν...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Και βλέπαμε τον κόσμο που περίμενε πολύ αλλά άκουσα και παιδιά να το λένε ότι δεν είχε καλές συγκοινωνίες. Τώρα τι να σου πω, μπορεί να υπερέβαλαν...
Κι εγώ έχω ακούσει πράγματα για νησιά, αλλά αν δεν έχω προσωπική εμπειρία δεν δίνω συμβουλές βγάζοντας συμπεράσματα από εκτιμήσεις τρίτων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom