Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μια φορα μονο επεσα στην αναγκη του 1 και μπορειτε να μαντεψετε που ηταν :Νεα Υορκη
Συνηθως ειμαι στο 2(ειπαμε ..ειμαι οικονομα)
Να, στα λόγια μου έρχεσαι!
2 συνταξιδιώτες μου ζήτησαν και πού ήμασταν...; Στη Ν.Υόρκη!! :rolleyes:
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Γενικα εσεις παιδια πως τα πατε οικονομικα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου?
1.Χανετε τη μπαλα και καταληγετε να δανειζεστε κιαλλα απο τους συνταξιδιωτες σας?
2.Εχετε καλο κουμαντο και επιστρεφετε και λεφτα πισω?
3.Τα ξοδευετε ακριβως και τσιμα τσιμα οσα ειχατε παρει μαζι?
Αυτα.
Πάντα το 3. Δεν ξεμένω μεν, αλλά αν μείνει κάτι κάπου θα βρω να το ξοδέψω!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πέρα απ'τη πλάκα, νομίζω θα υιοθετήσω κάποιοες ιδέες της mfish, ειδικά ρε παιδιά φωτοτυπίες ποτέ δεν κουβαλούσα, πιάνουν χώρο! Θα κρατάω απο δω και πέρα...ΚΑΙ στη βαλίτσα του συνταξιδιώτη εννοείται!
Εγώ εκτός από τη φωτοτυπία του διαβατηρίου που έχω πάντα μέσα στη βαλίτσα μου, έχω σκανάρει το διαβατήριο και το έχω στείλει στο μέιλ μου. Το έχω πάντα εκεί, μόνιμα. Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ, αλλά έτσι νιώθω πιο σίγουρη.

Σε μαγαζια με ειδη ορειβασιας η ταξιδιου εχω συναντησει 2 ειδη...Κρεμμαστο που το φορας χιαστι μεσα απο τη μπλουζα, πιο βολικο για αντρες, για τα κοριτσακια που εχουμε στηθος λιγο αβολο και υπαρχει ενα αλλο σαν μικρο τσαντακι μπανανα, πολυ λεπτο που φοριεται στη μεση
Οποιοδήποτε τσαντάκι διαγράφεται μέσα από τα περισσότερα καλοκαιρινά ρούχα, πόσο λεπτό να είναι πια; :roll:
Το θέμα με αυτού του είδους τα τσαντάκια το έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει σε ένα τσαντάκι της Samsonite, στο χρώμα του πάγου που κρεμιέται από το λαιμό και το στερεώνω/ακινητοποιώ μέσα στο παντελόνι, χαμηλά στην κοιλιά. Το συγκεκριμένο τσαντάκι με έχει βολέψει αφάνταστα γιατί έχει θήκες για κάρτες, διαβατήριο, χρήματα, είναι πολύ λεπτό και με μαλακό ύφασμα στο σημείο που ακουμπάει στο σώμα και το κορδόνι που περνιέται στο λαιμό είναι πολύ ασφαλές. Και αυτό το τονίζω γιατί ψάχνοντας να βρω αυτό που θα μου ταίριαζε καλύτερα, είδα τσαντάκια που είχαν ένα κορδόνι που έδενε με κόμπο στο λαιμό και κατά συνέπεια ήταν πολύ εύκολο να λυθεί. Το συγκεκριμένο τσαντάκι της Samsonite έχει ένα "πραγματάκι" με το οποίο ρυθμίζεις το ύψος στο οποίο θέλεις να το έχεις. Αν δε φοράς μπλουζάκι πάνω από τον αφαλό, το τσαντάκι είναι σχεδόν "αόρατο" (εννοείται βέβαια ότι δεν έχεις μέσα σε αυτό 2000 ευρώ!)

Αυτά...:haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
3.Τα ξοδευετε ακριβως και τσιμα τσιμα οσα ειχατε παρει μαζι?
Αυτα.
Θυμάμαι στο πρώτο μου ταξίδι άλλαξα και δραχμές στην επιστροφή στο Ιταλικό αεροδρόμιο και κατέληξα να προσγειωθώ εδώ με ένα πενηντάρικο!Ούτε για τσίχλες τότε.

Ωραίες εποχές.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αγορά εισιτηρίου από ιντερνετ, καιρό πριν, οπότε οπως προαναφέρθηκε, έχει ήδη εξωφληθεί μέχρι την μεγάλη μέρα της αναχώρησης, λίγα μετρητά μαζί από Ελλάδα για μικροέξοδα, και πιστωτική της οποίας το όριο, κατόπιν αιτήσεως μου. είναι το ελάχιστο δυνατό. Οτι και να γίνει, ε, δεν θα καταστραφώ κιόλας...
Και το κυριώτερο, επειδή δεν είμαι μεγαλοεργολάβος η μεγαλοπρομηθευτής του Δημοσίου, τώρα τελευταία δεν <μπουκάρω σε τράπεζες> και κατόπιν επιταγών της τρόικας, :( φροντίζω από πριν να κάνω έναν πρόχειρο προυπολογισμό, με πόσα χρήματα δηλαδή αν χαλάσω θα είμαι άνετος, και φροντίζω να είμαι μέσα σε αυτό το πλαίσιο...
αυτά...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γενικα εσεις παιδια πως τα πατε οικονομικα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου?
1.Χανετε τη μπαλα και καταληγετε να δανειζεστε κιαλλα απο τους συνταξιδιωτες σας?
2.Εχετε καλο κουμαντο και επιστρεφετε και λεφτα πισω?
3.Τα ξοδευετε ακριβως και τσιμα τσιμα οσα ειχατε παρει μαζι?
Αυτα.
Πάντα στην περίπτωση 2 παίζουμε.


Το θέμα με αυτού του είδους τα τσαντάκια το έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει σε ένα τσαντάκι της Samsonite, στο χρώμα του πάγου που κρεμιέται από το λαιμό και το στερεώνω/ακινητοποιώ μέσα στο παντελόνι, χαμηλά στην κοιλιά. Το συγκεκριμένο τσαντάκι με έχει βολέψει αφάνταστα γιατί έχει θήκες για κάρτες, διαβατήριο, χρήματα, είναι πολύ λεπτό και με μαλακό ύφασμα στο σημείο που ακουμπάει στο σώμα και το κορδόνι που περνιέται στο λαιμό είναι πολύ ασφαλές. Και αυτό το τονίζω γιατί ψάχνοντας να βρω αυτό που θα μου ταίριαζε καλύτερα, είδα τσαντάκια που είχαν ένα κορδόνι που έδενε με κόμπο στο λαιμό και κατά συνέπεια ήταν πολύ εύκολο να λυθεί. Το συγκεκριμένο τσαντάκι της Samsonite έχει ένα "πραγματάκι" με το οποίο ρυθμίζεις το ύψος στο οποίο θέλεις να το έχεις. Αν δε φοράς μπλουζάκι πάνω από τον αφαλό, το τσαντάκι είναι σχεδόν "αόρατο" (εννοείται βέβαια ότι δεν έχεις μέσα σε αυτό 2000 ευρώ!)

Αυτά...:haha:
Έχω και εγώ ένα παρόμοιο της Travel Blue, επίσης πολύ βολικό, αλλά το χρησιμοποιώ σπάνια. Η μοναδική φορά που το χρησιμοποίησα πλήρως, ήταν ....στη Βαρκελώνη.:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει παιδια το χω πιασει το υπονοουμενο.
Βαρκελωνη θα παω μονο με πανοπλια.
Το μοναδικο μερος που ακουσα να εχουν κλεψει γνωστο μου ..ηταν εκει.
Αυτα ..λοιπον.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ενταξει παιδια το χω πιασει το υπονοουμενο.
Βαρκελωνη θα παω μονο με πανοπλια.
Το μοναδικο μερος που ακουσα να εχουν κλεψει γνωστο μου ..ηταν εκει.
Αυτα ..λοιπον.
Πραγματικά για τη Βαρκελώνη εδώ μέσα έχουμε ακούσει πολλά! Εγω θα πάω με στολή βατραχανθρώπου! :haha::haha:

Αυτά!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αραγε η αστυνομια τους κανει κατι γιαυτο?Οπως και να χει ειναι τουριστικη δυσφημηση.
Αυτα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.898
Likes
27.023
Αραγε η αστυνομια τους κανει κατι γιαυτο?Οπως και να χει ειναι τουριστικη δυσφημηση.
Αυτα.
αν συλληφθει καποιος επαυτοφωρο να κλεβει πορτοφολι συλλαμβανετε
οδηγητε στο τμημα και συνηθως πληρωνει ενα προστιμο 300 ευρω και
αφηνετε ελευθερος

αυτα
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.933
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αν συλληφθει καποιος επαυτοφωρο να κλεβει πορτοφολι συλλαμβανετε
οδηγητε στο τμημα και συνηθως πληρωνει ενα προστιμο 300 ευρω και
αφηνετε ελευθερος

αυτα
η διαδικασία αυτή ακολουθειται και αν ο πορτοφολάς συλληφθεί επανειλλημένως;:roll:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.898
Likes
27.023
η διαδικασία αυτή ακολουθειται και αν ο πορτοφολάς συλληφθεί επανειλλημένως;:roll:
δυστυχως ναι.
ο νομος ειναι πολυ ελαστικος οταν δεν υπαρχει βια.
Αν χρησιμοποιησει βιαιο τροπο για να σου παρει το πορτοφολι η την
τσαντα τοτε παει φυλακη.
Γι αυτο τα φαινομενα βιας εδω ειναι λιγα και περνουν ντοκτορα στις κλοπες:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom