Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομίζω πως εννοείται πως κανείς δεν κουβαλάει όλο του το βιός μαζί όταν βγαίνει στο δρόμο.
Εγώ ακολουθώ πάντα και τη συμβουλή "διαβατήρια στο ξενοδοχείο και μαζί μου φωτοτυπία".
Τη φωτοτυπια γιατι την κουβαλας μαζι σου, αμα παθεις αμνησια να ξερουν ποιος εισαι;

αυτα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αλήθεια είναι ότι πάντα έχω μαζί μου ταυτότητα κλπ, μάλλον θα πρέπει να εφαρμόσω κι εγώ αυτό με τις φωτοτυπίες!

Αυτά.
Και φωτοτυπίες απ' ό,τι κάρτες κουβαλάτε μαζί σας, μπρος-πίσω.

Αυτό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν ελεγχθώ ή μου συμβεί κάτι μπορεί κάποιος να εξακριβώσει ποιός είμαι.Αν πάλι δεν με πιστεύει μπορεί να με συνοδεύσει ως το ξενοδοχείο μου να δει το πρωτότυπο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εμεις ισως το παρακανουμε, αλλα καρτες και διαβατηρια τα εχουμε παντα σε εσωτερικο πολυ μικρο τσαντακι, μεσα απο τα ρουχα....Ετσι γλιτωσαμε καρτες και διαβατηρια οταν μας εκλεψαν στην Ινδια...

Σε τσαντες μονο τα απαραιτητα για την επομενη μερα, αντε 2 μερες, μετρητα....Δε σηκωνουμε χρηματα ταυτοχρονα με το συνταξιδιωτη ωστε να γινομαστε στοχοι.......Στη καρτα δεν εχουμε παραπανω απο οσα μπορει να χρειαστουμε στο ταξιδι, συν ενα ποσο για ωρα αναγκης...

Φωτοτυπιες καρτων, διαβατηριων κ.τλ στη βαλιτσα μας αλλα και δευτερο αντιγραφο σε βαλιτσα του συνταξιδιωτη! Λιγα μετρητα στη βαλιτσα για ωρα αναγκης.

Αυτα
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εμεις ισως το παρακανουμε, αλλα καρτες και διαβατηρια τα εχουμε παντα σε εσωτερικο πολυ μικρο τσαντακι, μεσα απο τα ρουχα....Ετσι γλιτωσαμε καρτες και διαβατηρια οταν μας εκλεψαν στην Ινδια...

Σε τσαντες μονο τα απαραιτητα για την επομενη μερα, αντε 2 μερες, μετρητα....Δε σηκωνουμε χρηματα ταυτοχρονα με το συνταξιδιωτη ωστε να γινομαστε στοχοι.......Στη καρτα δεν εχουμε παραπανω απο οσα μπορει να χρειαστουμε στο ταξιδι, συν ενα ποσο για ωρα αναγκης...

Φωτοτυπιες καρτων, διαβατηριων κ.τλ στη βαλιτσα μας αλλα και δευτερο αντιγραφο σε βαλιτσα του συνταξιδιωτη! Λιγα μετρητα στη βαλιτσα για ωρα αναγκης.

Αυτα

Να φανταστώ ότι ταξιδεύετε και με μια μέρα διαφορά:haha::haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να φανταστώ ότι ταξιδεύετε και με μια μέρα διαφορά:haha::haha:
Για να μή γίνονται στόχος.....Πολύ καλό!

Πέρα απ'τη πλάκα, νομίζω θα υιοθετήσω κάποιοες ιδέες της mfish, ειδικά ρε παιδιά φωτοτυπίες ποτέ δεν κουβαλούσα, πιάνουν χώρο! Θα κρατάω απο δω και πέρα...ΚΑΙ στη βαλίτσα του συνταξιδιώτη εννοείται!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για να μή γίνονται στόχος.....Πολύ καλό!

Πέρα απ'τη πλάκα, νομίζω θα υιοθετήσω κάποιοες ιδέες της mfish, ειδικά ρε παιδιά φωτοτυπίες ποτέ δεν κουβαλούσα, πιάνουν χώρο! Θα κρατάω απο δω και πέρα...ΚΑΙ στη βαλίτσα του συνταξιδιώτη εννοείται!
Ναι εντάξει κάνουμε και λίγη πλάκα, αλλά σίγουρα κι εγώ βρήκα χρηστικές συμβουλές.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Να φανταστώ ότι ταξιδεύετε και με μια μέρα διαφορά:haha::haha:
Ενταξει, ειμαστε κοινωνικοι ανθρωποι....Δεν μπορω τη μοναξια!!!!!:bleh::bleh:

Απλα γενικα, ως τωρα ημουν φοιτητρια και τωρα ανεργη....Τα χρηματα που εδωσα π.χ για Ινδια τα μαζεψα με κοπο...Σε καθε στραβη θα μου χαλαγε πραγματικα το ταξιδι...και τα εκατο ευρω που μας κλεψαν, ηταν απωλεια... Και σε χωρες π.χ οπως Ινδια ο τουριστας , ακομα και ο λετσος με το σακο οπως εμενα παραμενει πολυ πλουσιος.... Οποτε προνοω για να εχω...:D:D:D
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
εμεις ισως το παρακανουμε, αλλα καρτες και διαβατηρια τα εχουμε παντα σε εσωτερικο πολυ μικρο τσαντακι, μεσα απο τα ρουχα....Ετσι γλιτωσαμε καρτες και διαβατηρια οταν μας εκλεψαν στην Ινδια...
Κρεμαστό στο λαιμό μέσα απ' το μπλουζάκι ή τι;
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Έχουμε στο μυαλό μας τους προορισμούς που θέλουμε να πάμε και κοιτάμε πάντα τις προσφορές που βγαίνουν από τις αεροπορικές εταιρίες και εφόσον βρεθεί κάτι ξεκινάμε την αποταμίευση & τον καλό οικονομικό προγραμματισμό πριν το ταξίδι. Διότι είμαστε πάντα 3 (ο μεγάλος ο γιος) και μια φορά και 4 (η μικρή κόρη) οπότε τα έξοδα είναι πολλά.
Όταν είμαστε στο εξωτερικό παίρνουμε πάντα μετρητά από πριν ,ανάληψη από τοπικά ΑΤΜ & μια πιστωτική που μέχρι τώρα δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ.
Αυτά!!
ΥΣ Αυτο με τις φωτοτυπίες νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα την επόμενη φορά θα το εφαρμόσουμε.
Αυτά!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom