Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κρεμαστό στο λαιμό μέσα απ' το μπλουζάκι ή τι;
Σε μαγαζια με ειδη ορειβασιας η ταξιδιου εχω συναντησει 2 ειδη...Κρεμμαστο που το φορας χιαστι μεσα απο τη μπλουζα, πιο βολικο για αντρες, για τα κοριτσακια που εχουμε στηθος λιγο αβολο και υπαρχει ενα αλλο σαν μικρο τσαντακι μπανανα, πολυ λεπτο που φοριεται στη μεση...πιο βολικο για γυναικες...Αβολο για τα αγορακια, στο ταξιδι γκρινιαζαν.....
Στοιχιζουν ελαχιστα 6-8 ευρω συνηθως.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
ΥΣ Αυτο με τις φωτοτυπίες νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα την επόμενη φορά θα το εφαρμόσουμε.
Αυτά!!
Επειδή είπες ότι έχεις και μικρή κόρη, θυμάμαι όταν ήμασταν μικρά και ταξιδεύαμε με τους γονεις μας στο εξωτερικό, μας έβαζαν πάντα μια φωτοτυπία του διαβατηρίου μας στην τσέπη, καθώς και ένα χαρτί με τη διεύθυνση ή το ξενοδοχείο που μέναμε.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο μικρή είναι η κόρη σου, αν π.χ. είναι 15 μάλλον δε χρειάζεται!:bleh:
 
Last edited by a moderator:

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Σε μαγαζια με ειδη ορειβασιας η ταξιδιου εχω συναντησει 2 ειδη...Κρεμμαστο που το φορας χιαστι μεσα απο τη μπλουζα, πιο βολικο για αντρες, για τα κοριτσακια που εχουμε στηθος λιγο αβολο και υπαρχει ενα αλλο σαν μικρο τσαντακι μπανανα, πολυ λεπτο που φοριεται στη μεση...πιο βολικο για γυναικες...Αβολο για τα αγορακια, στο ταξιδι γκρινιαζαν.....
Στοιχιζουν ελαχιστα 6-8 ευρω συνηθως.
Κατ' αρχήν δεν παίρνω βέβαια δάνειο, αποταμιεύω χρήματα.
Μαζί μου, αν είναι για λίγες ημέρες παίρνω μετρητά. Αν είναι για περισσότερες, κατά περίπτωση: είτε μετρητά για τις μισές μέρες και όταν μου τελειώνουν σηκώνω χρήματα υπολογίζοντας πόσα θα χρειαστούν για τις υπόλοιπες είτε κάρτα για ορισμένα έξοδα σε μεγάλα καταστήματα ή στο ξενοδοχείο (ανάλογα με τον προορισμό επίσης).

Το χειμώνα με τα πιο χοντρά ρούχα μια χαρά, αλλά το καλοκαίρι είναι πρόβλημα καθώς μερικά γυναικεία ρούχα δεν έχουν καν τσέπες, οπότε μ' έχει προβληματίσει πολλές φορές το θέμα... Ευχαριστώ mfish, αν και πάλι προβληματίζομαι.. Οποιοδήποτε τσαντάκι διαγράφεται μέσα από τα περισσότερα καλοκαιρινά ρούχα, πόσο λεπτό να είναι πια; :roll: Και το βρίσκω πιο επικίνδυνο να φαίνεται ότι έχεις τσαντάκι μέσα από τα ρούχα, γιατί αυτό σημαίνει ότι έχεις πάνω σου χρήματα στα σίγουρα. Προσπαθώ να σκεφτώ καμιά πατέντα. Τα χρήματα έχουν και μικρότερο όγκο, με τα διαβατήρια είναι το κυρίως πρόβλημα
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα χρήματα έχουν και μικρότερο όγκο, με τα διαβατήρια είναι το κυρίως πρόβλημα
Ε,μα δεν διαβάζεις πιο πάνω;
Φωτοτυπία λέμε και τα πρωτότυπα στο ξενοδοχείο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ευχαριστώ mfish, αν και πάλι προβληματίζομαι.. Οποιοδήποτε τσαντάκι διαγράφεται μέσα από τα περισσότερα καλοκαιρινά ρούχα, πόσο λεπτό να είναι πια; :roll: Και το βρίσκω πιο επικίνδυνο να φαίνεται ότι έχεις τσαντάκι μέσα από τα ρούχα, γιατί αυτό σημαίνει ότι έχεις πάνω σου χρήματα στα σίγουρα. Προσπαθώ να σκεφτώ καμιά πατέντα. Τα χρήματα έχουν και μικρότερο όγκο, με τα διαβατήρια είναι το κυρίως πρόβλημα
Το δικο μου τσαντακι μεσα απο φουστες και τζιν και βερμουδες δε φαινοταν ...και ειχα μεσα 2 διαβατηρια και 3 καρτες....Αλλωστε δε θα χε νοημα να το φοραω.....:DΦιλος παντως εκανε την εξης πατεντα....

Ειχε ραψει μια υφασματινη θηκη , ιση με το μεγεθος του διαβατηριου και με 2 γερες παραμανες το καρφιτσωνε μεσα απο τα ρουχα, σε οποιο σημειο δε φαινοταν,....ειναι κλασσικο κολπακι γιαγιαδων για τα χρηματα...:bleh::bleh: :bleh:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Το δικο μου τσαντακι μεσα απο φουστες και τζιν και βερμουδες δε φαινοταν ...και ειχα μεσα 2 διαβατηρια και 3 καρτες....Αλλωστε δε θα χε νοημα να το φοραω.....:DΦιλος παντως εκανε την εξης πατεντα....

Ειχε ραψει μια υφασματινη θηκη , ιση με το μεγεθος του διαβατηριου και με 2 γερες παραμανες το καρφιτσωνε μεσα απο τα ρουχα, σε οποιο σημειο δε φαινοταν,....ειναι κλασσικο κολπακι γιαγιαδων για τα χρηματα...:bleh::bleh: :bleh:
Τέλεια, θα ελέγξω αυτά τα τσαντάκια. Κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο φίλος σου το είχα κάνει κι εγώ στα πρώτα μου ταξίδια εξωτερικού :lol: αλλά τύχαινε να πηγαίνω σε εποχές που δεν έκανε ζέστη, οπότε ήταν "διακριτικό". Η πλάκα ήταν μια φορά που έπρεπε να βγάλω το διαβατήριο (δεν το ήξερα νωρίτερα) δημοσίως :lol:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
συνήθως κλείνω εισητήρια 4-5 μηνες πρίν οπότε τα εξοφλώ μεχρι την ώρα του ταξιδιού..δεν ειναι δά και υπερβολικό το ποσόν 2 εισητηρίων στην ευρώπη...οπότε βγάινουν απο τα εισοδήματα του μήνα...
τώρα..αν η χωρα που πάω εχει ευρώ παιρνω μαζί μου απο εδώ, υπολογίζοντας 100 ευρώ την ημερα για 'εξοδα...και φυσικά κατι θα εχει και ο mr...και εγω καπου κρυμμενα στην βαλίτσα..να σας ενημερωσω οτι εγω ειμαι ο υπουργος οικονομικών στο σπίτι..
αν δεν εχει ευρώ..τραβώ απο ΑΤΜ κατευθειαν το νόμισμα της χώρας...παντα βέβαια θα υπάρχουν και ευρώ μαζί σε περιπτωση που γινει κάτι με την cash card..
εχω μαζί μου φυσικά παντα 2 cash cards και 2 πιστωτικές ...
με πιστωτική πληρώνω το ξενοδοχείο στην αναχωρηση..ποτέ δεν κλεινω ξενοδοχείο που να με χρεώνει απο πρίν και το αυτοκίνητο αν εχω νοικιάσει...
αν χρειαστεί να κάνω αγορές...χρησιμοποιώ την πιστωτική...σπάνια μετρητά..εκτός αν ειναι μικρό το ποσόν...
ετσι γυρνώντας πίσω..οταν ερχεται ο λογαριασμός της πιστωτικής εξοφλειται αβλεπί και παραχρήμα....ποτέ δεν δίνω ουτε δραχμή για τόκους..ειμαι η χειρότερη πελατισσα των τραπεζών...εκμεταλευομαι τα Bonus των καρτών..χωρίς να τους δίνω μία...
τώρα...μεχρι προτινος χρησιμοποιουσα ενα πορτοφόλι δερματινο λεπτό που το εβαζα στο λαιμο και μετα εμπαινε μεσα απο το παντελόνι η φουστα..εκει φυλουσα ολα τα χρήματα και κάρτες...στην τσαντα εχω ενα μικρο πορτοφολάκι με τα χρηματα για ημερησια εξοδα...
στο καλοκαιρινό μου ταξιδι στην ιταλία ταξιδευοντας με την αιγαίου βρηκα και αγορασα μεσα στο αεροπλάνο ενα πολυ ωραιο τσαντακι που μπαινει χιαστι και ειναι φτιαγμενο απο υλικα των εσωρουχων...ετσι δεν φαινεται καθόλου..δεν ειναι τοσο για διαβατηρια..αλλώστε ποτε δεν τα κουβαλουσα επάνω μου....τα βαζω σε μια κρυφη θηκη της χιαστι τσαντας μου..κρατω φωτοτυπιες στην βαλίτσα..μαλλον θα το αλλάξω τώρα...και παντα την ταυτοτητα στην βαλίτσα..σε περιπτωση που χαθουν τα διαβατηρια να μπορώ να γυρίσω πισω με την ταυτότητα...
και τέλος κλειδωνω παντα την βαλίτσα οταν φευγω απο το ξενοδοχείο...δεν χρησιμοποιω το safe γιατι δεν με εμπιστευομαι....ξεχνάω....
αυτά....
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Α! Τώρα που είπε αυτά η Ιωάννα, σε πολυσύχναστα μέρη, παζάρια, κλπ, έχω μαζί μου ένα μικρό πορτοφολάκι με ψιλά για να φαίνεται ότι δεν έχω πολλά χρήματα μαζί μου.

Πάντως γενικά κυκλοφορώ πολύ χαλαρή στα ταξίδια, απλά δεν ξέρω αν θα μου βγαίνει πάντα σε καλό... (φτου, φτου)
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τσαντακια για μεσα απο ρουχα ,βρηκα στον Μαρινιπουλο κοντα στις βαλιτσες
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επειδή είπες ότι έχεις και μικρή κόρη, θυμάμαι όταν ήμασταν μικρά και ταξιδεύαμε με τους γονεις μας στο εξωτερικό, μας έβαζαν πάντα μια φωτοτυπία του διαβατηρίου μας στην τσέπη, καθώς και ένα χαρτί με τη διεύθυνση ή το ξενοδοχείο που μέναμε.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο μικρή είναι η κόρη σου, αν π.χ. είναι 15 μάλλον δε χρειάζεται!:bleh:
Ειναι πολυ μικρη 4,5 & ο μεγαλος 9.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom