Οικονομικό island trip τον Αύγουστο

antreas_

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα,
Ναι!Επιτέλους πλησιάζουν οι διακοπές μας!✌✌✌:clap:
Όλοκληρο τον δύσκολο αυτόν χρόνο ονειρεύομαι αυτή τη στιγμη!Το ίδιο συμβαίνει φαντάζομαι με όλους!
Το όνειρό μου για φέτος θα πρέπει να ολοκληρωθεί με low budget προυπολογισμο...ανάθεμα τις μειώσεις μισθών...
Θέλω τη βοήθεια σας λοιπόν!Δυσκολάκι αυτό που ζητάω αλλά όποιος μπορεί κάνει προτάσεις!Λοιπόν,είμαστε 2,χωρίς αμάξι(και δίπλωμα) και η άδεια μας είναι το πρώτο 15νθημερο του Αυγούστου..Αυτό που θα θέλαμε είναι να ταξιδέψουμε σε πολλά νησιά για μια βδομάδα με 10 ημέρες περίπου.Άρα ψάχνουμε προορισμους με ακτοπλοϊκή σύνδεση μεταξύ τους.Να μένουμε 2 βράδια στο ένα νησί και βουρ για το επόμενο!Λέμε να μη κλείσουμε δωμάτια...να ψάχνουμε επί τόπου.Δηλαδή ταξίδι χωρίς ουσιαστικό πρόγραμμα!

Τι λέτε?Να το ρισκαρουμε?Καμία ιδέα για τη διαδρομή?

Ευχαριστω και καλές διακοπές σε όλους!
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα,
Ναι!Επιτέλους πλησιάζουν οι διακοπές μας!✌✌✌:clap:
Όλοκληρο τον δύσκολο αυτόν χρόνο ονειρεύομαι αυτή τη στιγμη!Το ίδιο συμβαίνει φαντάζομαι με όλους!
Το όνειρό μου για φέτος θα πρέπει να ολοκληρωθεί με low budget προυπολογισμο...ανάθεμα τις μειώσεις μισθών...
Θέλω τη βοήθεια σας λοιπόν!Δυσκολάκι αυτό που ζητάω αλλά όποιος μπορεί κάνει προτάσεις!Λοιπόν,είμαστε 2,χωρίς αμάξι(και δίπλωμα) και η άδεια μας είναι το πρώτο 15νθημερο του Αυγούστου..Αυτό που θα θέλαμε είναι να ταξιδέψουμε σε πολλά νησιά για μια βδομάδα με 10 ημέρες περίπου.Άρα ψάχνουμε προορισμους με ακτοπλοϊκή σύνδεση μεταξύ τους.Να μένουμε 2 βράδια στο ένα νησί και βουρ για το επόμενο!Λέμε να μη κλείσουμε δωμάτια...να ψάχνουμε επί τόπου.Δηλαδή ταξίδι χωρίς ουσιαστικό πρόγραμμα!

Τι λέτε?Να το ρισκαρουμε?Καμία ιδέα για τη διαδρομή?

Ευχαριστω και καλές διακοπές σε όλους!
Έχεις σκεφτεί να επιλέξεις κάποιο μεγάλο νησί, π.χ.Λέσβος, (μπορώ να σου πω τα ΠΑΝΤΑ για εκεί) κι έτσι να γλυτώσεις όλα τα έξοδα μετακίνησης από νησί σε νησί, και φυσικά να κερδίσεις και χρόνο; Εκεί με τις μετακινήσεις που μπορείς να κάνεις με το ΚΤΕΛ, πίστεψέ με θα είναι σαν να έχεις δει πολλά νησιά. Ενδεικτικά σου γράφω, 1 βράδυ Μόλυβο, 1 βράδυ Πέτρα, 2 βράδυα Ερεσσό, 1 βράδυ Σίγρι, 2 βράδυα Βατερά, 1 βράδυ Μυτιλήνη και 2 βράδυα στα πλοία, σύνολο 10 μέρες!!! Φαντάζομαι ότι και η Κρήτη κάπως έτσι θα είναι, αλλά εκεί δεν ξέρω να σε βοηθήσω!
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
Προτεινω Ναξο-Κουφονησια-Δονουσα η Σχοινουσα ,πας μενεις 3-4 μερες Ναξο και απο κει πολυ ευκολα κ γρηγορα πας και στα υπολοιπα και μενεις απο 2 μερες στο καθενα . Αυτοκινητο δεν χρειαζεται η μεν Ναξος εχει καλα κτελ τα υπολοιπα ειναι μικρα οποτε μια χαρα . Ειδικα για τα Κουφονησια μιλαμε για φοβερες παραλιες
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.336
Likes
1.822
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
& εγώ ένα τουρ στις Μικρές Κυκλάδες θα σου πρότεινα παξύ τους, που είναι κοντινά μεταξύ τους, δεν χρειάζονται μεταφορικό και με 2-3 μέρες παίρνεις μια γεύση από το καθένα
Βέβαια τα δωμάτια εκεί ειναι περιορισμένα και ίσως είναι ήδη αργά για να ψάξεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εκτος απο την ιδεα του μεγαλου νησιου ,η οποια ειναι σωστη και παιζουν μεγαλα νησια τυπου Λεσβος -Κεφαλονια-Λευκαδα κλπ,,,το μονο που βλεπω να μπορεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τις γραμμμες των καραβιων που πανε σε συγκεκριμενες ομαδες νησιων.
πχ Συρος-Τηνος-Μυκονος
Παρος-Ναξος-Ιος-Σαντορινη
Σεριφος-Σιφνος-Μηλος...κατι τετοιο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.107
Likes
45.487
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να το κάνεις γιατί αξίζει το κόπο και με το παραπάνω.
Θα προτείνω (εκ πείρας) δύο προορισμούς, που πλήρούν τις προϋποθέσεις που θέτεις.
Το ένα είναι Νάξος-Μικρές κυκλάδες (κουφονήσια-Ηρακλειά κ.τ.λ.)
Το άλλο (και πιο αγαπημένο) είναι το Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος.
Βασικό χαρακτηριστικό η εύκολη μετακίνηση με τα λεοφωρεία.
Στα αρνητικά είναι η περίοδος λόγω τιμών και πληρότητας.
Να το πάρεις το ''ρίσκο''.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.967
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom