Οι ομορφότεροι Χριστουγεννιάτικοι προορισμοι

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Χριστουγεννιάτικη μοναδική ατμόσφαιρα υπάρχει σε όλη τη Βαυαρία. Κορυφή όλων η Νυρεμβέργη με αποκορύφωμα την πορεία με τα φαναράκια των χιλάδων παιδιών στη χωρίς φώτα πόλη. Είναι κατά τη γνώμη μου τύχη το να βρεθεί κανείς τέτοιες μέρες στη Νυρεμβέργη.
Έχει κάποια σταθερή ημέρα που γίνεται αυτό κάθε χρόνο ή όχι ? και αν ξέρεις φέτος πότε θα γίνει.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
ok το βρήκα, γίνεται τη δεύτερη Πέμπτη του Δεκέμβρη.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Λοιπον πολυ ωραιο θεμα.Μετα απο ενα τρελο καλοκαιρι σε ΖΑΚΥΝΘΟ-ΚΕΡΚΥΡΑ-ΠΡΕΒΕΖΑ ΚΑΙ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ(ΠΙΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ)Θελω να μου πειτε ενα χριστουγεννιατικο προορισμο που να καταλαβαω ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ας ειναι tourist trap ας ειναι οτι θελει,θελω να παω 5-7 μερες και να καταλαβω χριστουγεννα,περυσι πηγα Βουδαπεστη και εμενα διπλα απο την χριστουγεννιατικη αγορα και μας αρεσε αρκετα αλλα θελουμε ακομα καλυτερα φετος.
Υγ.μην το πληρωσουμε κανα 5χιλιαρο το ταξιδι.χαχαχα
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Βιέννη
Rathauspak ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ
Μια απο τις μεγαλύτερες Χριστουγενιάτικες αγορές τις Ευρώπης...
... για να μην πω Η μεγαλύτερη...

BIENNA 075.jpg
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Αν και μου τη δίνουν τα Χριστούγεννα, δεν μπορώ παρά να πω ότι οι φωτογραφίες σου είναι πολύ όμορφες! Γεμάτες χρώματα!
Στρουμφογκρινιαρη αντε Αυστραλια φετος για Χριστουγεννα να δεις για ποτε αλλαζεις γνωμη!!!

Σορυ για το οφ τοπικ!
 

fotovag

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξιδευω ολα τα Χριστουγεννα τα τελευταια δεκα χρονια.Εχω ξεχασει πως ειναι οι γιορτες στην Ελλαδα.Τα πρωτα χρονια με ταξιδιωτικα πακετα,τα τελευταια με ταξιδια που οργανωνω μονος μου.Αν και ολες οι πολεις της κεντρικης Ευρωπης μοιαζουν μεταξυ τους στις γιορτες,αξεχαστη μου εχει μεινει η Κρακοβια και γενικοτερα η Πολωνια.Ενας προορισμος που δεν ειναι στις πρωτες επιλογες,αλλα αξιζει πολυ περισσοτερο απο πολλες Ευρωπαικες πρωτευουσες. Το προτεινω ανεπιφυλακτα
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
φετος λεμε να παμε για πρωτη φορα χριστουγεννα εξωτερικο.. μαλλον για 6-7 μερες.. τι προτεινετε;; βιεννη, στρασβουργο, παρισι, λονδινο(αν κ πηγα τον ιουνιο), γερμανια (φρανκφουρτη και στα τριγυρω) ή πραγα;;;
Για Βιέννη, Λονδίνο και Γερμανία λέω ναι (έχω κάνει και στα τρία Χριστούγεννα) αν και Γερμανία θα προτιμούσα Βερολίνο παρά Φρανκφούρτη. Βέβαια όταν λέμε Χριστούγεννα εννοούμε μέχρι 24/12 το βράδυ, την άλλη μέρα στη Γερμανία διαλύονται ολα και ο κόσμος συνήθως ειναι στα σπίτια του.
 

olgad

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
δυστυχως 21 μεχρι 29 μπορω να φυγω.. φρανκφουρτη σκεφτομουν επειδη εχω συγγενεις, και να το συνδυασω με διαμονη σε μοναχο-νυρεμβεργη.. το προβλημα ειναι οτι τα εισητηρια ειναι πανακριβα για τις ημερομηνιες που θελω.. το φθηνοτερο που βρισκω ειναι για μιλανο.. εκτος αν φυγω 25, αλλα δεν θα προλαβω τις χριστουγεννιατικες αγορες που λετε..ειναι καποιος αλλος που ψαχνει ή εχει βρει εισητηριο για εκεινες τις μερες απο 21 δεκεμβρη κ μετα;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
δυστυχως 21 μεχρι 29 μπορω να φυγω.. φρανκφουρτη σκεφτομουν επειδη εχω συγγενεις, και να το συνδυασω με διαμονη σε μοναχο-νυρεμβεργη.. το προβλημα ειναι οτι τα εισητηρια ειναι πανακριβα για τις ημερομηνιες που θελω.. το φθηνοτερο που βρισκω ειναι για μιλανο.. εκτος αν φυγω 25, αλλα δεν θα προλαβω τις χριστουγεννιατικες αγορες που λετε..ειναι καποιος αλλος που ψαχνει ή εχει βρει εισητηριο για εκεινες τις μερες απο 21 δεκεμβρη κ μετα;
Αντικειμενικά ειναι ίσως η χειρότερη περίοδος για εισιτήρια για Γερμανία γιατί υπαρχει πολυ μεγάλη κίνηση. Νυρεμβεργη ειναι ωραία τα Χριστούγεννα, έχω τυχει εκει τέτοιες μέρες. Γενικά πάντως μετα τις 25 (που καλο ειναι εκείνη τη μέρα να την περάσεις με τους συγγενείς σου γιατί ολα ειναι κλειστά) χάνεται καθε είδους Χριστουγεννιατικης ατμόσφαιρας. Η Πρωτοχρονιά ειναι λιγο αποκομμένη γιορτή. Τα μαγαζια μετα τα Χριστούγεννα γεμίζουν με βεγγαλικά για την πρωτοχρονιά και οι αγορές διαλύονται.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Για να ξεφύγουμε λίγο από τα συνηθισμένα (στολισμός, χιόνι κτλ)..... Πρωτοχρονιά στη Ταϋλάνδη, δίπλα στο κύμα!!!!!!:surf2:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom