Οι 10 Καλύτερες Παραλίες του Κόσμου

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Πήγα και εγώ φέτος στη Λευκάδα για πρώτη φορά και οι παραλίες είναι πραγματικά καταπληκτικές!! Ειδικά στη δυτική πλευρά: Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί, Κάθισμα, Μύλος, Άγιος Νικήτας, Καβαλικευτά (η φώτο της μικρής εξερευνήτριας παραπάνω :)). Αλλά και νότια: Μικρός Γυαλός, Καστρί, Αγιοφύλι!! Όλες πανέμορφες, με απίστευτα νερά!! Εγώ πήγα βέβαια Ιούνιο, οπότε τις περισσότερες τις είχαμε σχεδόν πριβέ, ίσως με την πολυκοσμία του Αυγούστου να είναι κάπως διαφορετικά.
Τη γνώμη μου για κάθε παραλία που πήγα και φωτογραφίες έχω ανεβάσει εδώ: Οι παραλίες τις Λευκάδας
 
Μηνύματα
39
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πήγα και εγώ φέτος στη Λευκάδα για πρώτη φορά και οι παραλίες είναι πραγματικά καταπληκτικές!! Ειδικά στη δυτική πλευρά: Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί, Κάθισμα, Μύλος, Άγιος Νικήτας, Καβαλικευτά (η φώτο της μικρής εξερευνήτριας παραπάνω :)). Αλλά και νότια: Μικρός Γυαλός, Καστρί, Αγιοφύλι!! Όλες πανέμορφες, με απίστευτα νερά!! Εγώ πήγα βέβαια Ιούνιο, οπότε τις περισσότερες τις είχαμε σχεδόν πριβέ, ίσως με την πολυκοσμία του Αυγούστου να είναι κάπως διαφορετικά.
Απλώς διευκρίνηση,
η φωτό μου είναι από Καλαμίτσι κι όχι Καβαλικευτά.;)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μικρή εξερευνήτρια: Δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες μου και τον χάρτη του νησιού που έχω, Καλαμίτσι λέγεται το χωριό. Κάτω από το χωριό βρίσκονται 3 παραλίες: Αβάλι, Καβαλικευτά, Μεγάλη Πέτρα. Δεν ξέρω τα όρια τις καθεμίας αλλά εμείς ακολουθήσαμε τις πινακίδες για "Παραλία Καβαλικευτά – Καντίνα" και βγήκαμε στην παραλία που απεικονίζει η φωτογραφία σου. Γι'αυτό και πιστεύω πως η παραλία λέγεται έτσι. Αν μπορεί ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος που έχει πάει.

Και επειδή μ'αρέσει να μιλάω με στοιχεία :)lol:)
Στην πρώτη φώτο η ταμπέλα που ακολουθήσαμε και στη δεύτερη φώτο τα ίδια βράχια που έχεις φωτογραφίσει και εσύ! :bleh::lol:
 

koyk

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
οι του περιοδικου μου φαινεται δεν εχουν παει στο χρουσο στον μεσοτοπο της Μητυληνης
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Ας μην ξεχνάμε την Punta Cana (ανεξάρτητα απο την ύπαρξει των ξενοδοχείων) στον Αγ.Δομίνικο !
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Rania η Πουντα κανα βρισκεται σε καποιες λιστες ως καποια απο τις καλυτερες παραλιες , αλλα ο Αγιος Δομηνικος εχει καποιες που ειναι πολυ καλυτερες :). Τωρα εχει παρει τη σκυταλη η Ρινκον μεχρι να φιαχτουν κι εκει ξενοδοχεια. Παντως εχεις δικιο οτι παρολα αυτα η παραλια ειναι μοναδικη!

Υ.Γ. Βλεπω οτι εγινε το ταξιδι στην καραιβικη ε? Δεν ανοιγεις θεμα να μας πεις πως περασες και ποια μερη επισκεφτηκες?
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Γεια σας! Μια παραλλια στη Ελλάδα που δεν ξέρετε (και ούτε εγώ ήξερα πριν μερικά χρόνια) είναι τα Αρμάθια στην Κάσο!! Θεωρείται μια από τις πιο ωραίες παραλίες της Μεσογείου αν όχι η πιο όμορφη! Αν ψάξετε λίγο θα την βρείτε... Για να πω την αλήθεια ούτε εγώ έχω πάει στην συγκεκριμένη παραλία αλλά έχω γνωστούς από αυτό το νησί κ όντως μου λένε ότι είναι μαγική. Δεν αναφερομαι στο εξωτερικό καθώς δεν έχω πάει ακόμα. Όμως από τη στιγμή που έχουμε μια από τις πιο ωραίες παραλίες της Μεσογείου στη χώρα μας έκρινα σκόπιμα να το αναφέρω!
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
1. Καταρχήν Ελαφόνησος στο πίσω μέρος της νήσου ... δεν έχετε δει καλύτερη 2. Επίσης πολύ καλές έχει στην Λήμνο είτε είσαι επτάνησα είτε Λήμνο θα σου κάνει το ίδιο και αυτό ..
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οσον αφορά τη Λευκάδα μείναμε 7 ημέρες μέσα Ιουλίου και μέσα σ' αυτές τις μέρες δεν είδαμε καθαρή παραλία. Τι να πω, να πέσαμε πάνω στον καιρό, πάντως απογοητευτήκαμε. Προσωπικές απόψεις είναι αυτές.
Φέτος έχω να προτείνω την παραλία Παλαιόπολης στα Κύθηρα, τεράστια σε μήκος, υπέροχα νερά και τα βοτσαλάκια ήταν σαν καραμελίτσες! Και φυσικά ξανά και πάλι το λατρεμένο μου Μαρμάρι Λακωνίας!!!!
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρειται μια απο τις καλυτερες παραλιες στον κοσμο.Προσφατα ψηφιστκε ως η καλυτερη της Αμερικης και η καλυτερη για αποδραση απο το travel channel.
Υπεροχη λευκη κοραλλιογενης αμμος , απιστευτα γαλαζοπρασινα νερα , βαβουρα και κινηση μονο κατω απο το νερο και ενας υφαλος αρκετα κοντα για εξερευνηση.
Flamenco beach , Culebra island , καραιβικη:
 

Attachments

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ


Απο τις ωραιότερες που έχω παει sand dunes στην Fuerteventura
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.366
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom