Ολλανδία, η καλύτερη χώρα να είναι κανείς παιδί

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ηταν Ολλανδια στα 18 μου, φιλοξενηθηκα απο ολλανδικη οικογενεια - σπιτι τους. μπροστα λιμνη, πισω λιμνη.. πρασινο παντου, κατι σπιτακια ονειρο, νομιζες οτι ζουσες σε κουκλοθεατρο!!

για μενα η Ολλανδια ειναι χωρα - παραμυθι!!!

και μετα μου ερχοντουσαν σκηνες τυπου ελλαδας και η συγκριση ηταν without comments!
skiouros και για μενα ειναι η συγκριση με το εδω χωρις σχολια!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δε μιλαω για μπαφους μιλαω και κοκα και ανω.για τα αλλα 'βασικα' χαιρω πολυ οτι ειναι καλυτεροι κι απο μας και απο αλλους.και κατα τ αλλα επειδη εχω ζησει στην ολανδια,φιλοξενουμενη ντοπιων ειναι τοσο ψυχροι απομακροι τυπικοι κτλ.που ειναι δικοπο μαχαιρι να μεγαλωσει εκει ενα παιδι με καλο επαιδευτικο και υγειας συστημα και να ειναι καταθλιπτικο με ψυχολογικα προβληματα χωρις φιλους και ζεστη καρδια.αυτα τα τελευταια δεν τα μετρουν τα στατιστικα.....
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
neraida
φιλοξενηθηκα απο ολλανδικη οικογενεια - σπιτι τους. μπροστα λιμνη, πισω λιμνη.. πρασινο παντου, κατι σπιτακια ονειρο, νομιζες οτι ζουσες σε κουκλοθεατρο!!


κι εγω ακριβως το ιδιο!!ναι ονειρο ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ!!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
δε μιλαω για μπαφους μιλαω και κοκα και ανω.για τα αλλα 'βασικα' χαιρω πολυ οτι ειναι καλυτεροι κι απο μας και απο αλλους.και κατα τ αλλα επειδη εχω ζησει στην ολανδια,φιλοξενουμενη ντοπιων ειναι τοσο ψυχροι απομακροι τυπικοι κτλ.που ειναι δικοπο μαχαιρι να μεγαλωσει εκει ενα παιδι με καλο επαιδευτικο και υγειας συστημα και να ειναι καταθλιπτικο με ψυχολογικα προβληματα χωρις φιλους και ζεστη καρδια
παντου τα παντα εχω να πω...
αν ειναι να πεσεις σε ναρκωτικα, θα πεσεις οπου και να εισαι..
αναλογα με το ποσο σου κοβει, θα πραξεις και αναλογα
λες και εδω δεν εχουμε κοσμο με καταθλιψη και ψυχολογικα προβληματα παρ' ολο που εχουμε και ηλιο και νησια και θαλασσα κτλ.:roll:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.679
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
δε μιλαω για μπαφους μιλαω και κοκα και ανω.για τα αλλα 'βασικα' χαιρω πολυ οτι ειναι καλυτεροι κι απο μας και απο αλλους.και κατα τ αλλα επειδη εχω ζησει στην ολανδια,φιλοξενουμενη ντοπιων ειναι τοσο ψυχροι απομακροι τυπικοι κτλ.που ειναι δικοπο μαχαιρι να μεγαλωσει εκει ενα παιδι με καλο επαιδευτικο και υγειας συστημα και να ειναι καταθλιπτικο με ψυχολογικα προβληματα χωρις φιλους και ζεστη καρδια.αυτα τα τελευταια δεν τα μετρουν τα στατιστικα.....

υπαρχουν πλεον τοσα ελληνοπουλα ,Αθηνα και επαρχια ,που ζουν μεσα σε κουτακια διαμερισματακια με γονεις πολυασχολους ,που μεγαλωνουν με ντανταδες, που οταν ελθει ο Νοεμβριος τα ξαναβγαζουν απο το σπιτι τον Απριλιο λες και ειναι απο ζαχαρη και θα λειωσουν,που τα αφηνουν ωρες ολοκληρες μπροστα στη τηλεοραση να να εχουν την ησυχια τους ,οποτε για ποια καταθλιψη μιλαμε ;
εχετε δει εσεις χαρουμενα ελληνακια τα τελευταια χρονια ; Γιατι εγω κατι μαραμενες ,χλεμπονιαρικες φατσουλες με ενα ηλεκτρονικο στο χερι βλεπω ...:rolleyes:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.293
@ KIKI έγραψες! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
@ skiouraki, πληροφοριακά εντελώς, που έχει δημοσιευτεί αυτό το άρθρο?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Ακολουθεί η λίστα με τις καταστάσεις των ευρωπαϊκών χωρών:
1. Ολλανδία
2. Σουηδία
3. Νορβηγία
4. Ισλανδία
5. Φινλανδία
6. Δανία
7. Σλοβενία
8. Γερμανία
9. Ιρλανδία
10. Λουξεμβούργο
11. Αυστρία
12. Κύπρος
13. Ισπανία
14. Βέλγιο
15. Γαλλία
16. Τσεχία
17. Σλοβακία
18. Εσθονία
19. Ιταλία
20. Πολωνία
21. Πορτογαλία
22. Ουγγαρία
23. Ελλάδα
24. Αγγλία
25. Ρουμανία
26. Βουλγαρία
27. Λετονία
28. Λιθουανία
29. Μάλτα
kathimerini.gr με πληροφορίες από AFP
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
@ KIKI έγραψες! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
@ skiouraki, πληροφοριακά εντελώς, που έχει δημοσιευτεί αυτό το άρθρο?

αχ,ζητω συγνωμη αλλα ξεχαστηκα και δεν εγραψα την πηγη.εγω το διαβασα στα νεα
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αχ,ζητω συγνωμη αλλα ξεχαστηκα και δεν εγραψα την πηγη.εγω το διαβασα στα νεα
Εγω το διαβασα και στο zougla,gr
Μαλλον ολοι απου αλλου το πηραν. ειχε και το forbes αντιστοιχη ερευνα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
δε μιλαω για μπαφους μιλαω και κοκα και ανω.για τα αλλα 'βασικα' χαιρω πολυ οτι ειναι καλυτεροι κι απο μας και απο αλλους.και κατα τ αλλα επειδη εχω ζησει στην ολανδια,φιλοξενουμενη ντοπιων ειναι τοσο ψυχροι απομακροι τυπικοι κτλ.που ειναι δικοπο μαχαιρι να μεγαλωσει εκει ενα παιδι με καλο επαιδευτικο και υγειας συστημα και να ειναι καταθλιπτικο με ψυχολογικα προβληματα χωρις φιλους και ζεστη καρδια.αυτα τα τελευταια δεν τα μετρουν τα στατιστικα.....
Θες δηλαδή να σε βγάλω μια βόλτα στην Ομόνοια για να καταλάβεις ότι όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει πανεύκολα; (και να μην ψάχνει... όλο και μπορεί να του τύχει να του προτείνει κάποιος το οτιδήποτε).

Το θέμα είναι να ενημερώνεται σωστά το παιδί, κι όχι δια της μεθόδου του κουκουλώματος που αντιμετωπίζει τα παιδιά όχι σαν ανθρώπους αλλά σαν πρόβατα, για να μάθει να περνάει δίπλα από τα ναρκωτικά και να τα αμελεί!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Θες δηλαδή να σε βγάλω μια βόλτα στην Ομόνοια για να καταλάβεις ότι όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει πανεύκολα; (και να μην ψάχνει... όλο και μπορεί να του τύχει να του προτείνει κάποιος το οτιδήποτε).

Το θέμα είναι να ενημερώνεται σωστά το παιδί, κι όχι δια της μεθόδου του κουκουλώματος που αντιμετωπίζει τα παιδιά όχι σαν ανθρώπους αλλά σαν πρόβατα, για να μάθει να περνάει δίπλα από τα ναρκωτικά και να τα αμελεί!
Συμφωνώ απόλυτα..
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ειναι μεγαλη υποθεση να επικρετει σε ενα μερος "ακομπλεξαριστη" ταξη!!!και ναι αυτο ισχυει στην ολλανδια!ολλανδια δεν ειναι μονο αμστερνταμ(οχι οτι στο αμστερνταμ δεν ισχυουν οα αυτα,απλως ειναι μια κοσμοπολιτικη πολη που σιγουρα δεν ειναι το τυπικο ολλανδικο παραδειγμα).
κικη συφωνω απολυτα με την αποψη σου!!
η ολλανδια ειναι υπεροχη!!και συμφωνω και εγω οτι ειναι σαν παραμυθι.τα σπιτακια τα καναλακια...ολα!!
οσο καιρο ημουν εκει ειλικρινα δεν ειδα καμια κατασταση "εκτακτου αναγκης" στους δρομους η σε κανενα στενο (εννοω εξαιτιας ναρκωτικων κτλ),εχω δει ομως στη "ναυαρινου(θεσσαλονικη),ναι μεσα στα coffeshops εχω δει καταστασεις με τελειωμενους....τουριστες ομως!!α και κατι ακομα ,με τη φιλη μου γυριζαμε απο εξοδους 4 , 5 , 6(δυο κοπελες 20 χρονων) το πρωι (με τρενο)και πραγματικα δεν αισθανθηκαμε ουτε μια φορα καποια απειλη η καποιο φοβο....στη θεσσαλονικη ημασταν καχυποπτες ακομα και για τον ταξιτζη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom