Ολλανδία Ολλανδία μετακινήσεις

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα έρθω Ολλανδία με μια φίλη μου καθώς πρόκειται να παρακολουθήσουμε μαθήματα στην Ακαδημία της Χάγης. Για διαμονή έχουμε κλείσει στο Bel Air hotel για 20 νύχτες με πρωινό 1700 ευρώ. Έχω ψάξει στο ίντερνετ για διαμέρισμα, αλλά είναι πολύ πιο ακριβά. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρώ διαμέρισμα με λιγότερα από 1700 ευρώ για να μην ψάχνω άδικα?
Αααα....δίπλα στη δουλειά μου 8α μένετε δηλ;)
πώς κ κλείσατε στο Βel Air και όχι πχ στο άλλο δίπλα στο Novotel??
για διαμέρισμα 8α κοιτάξω μήπως βρω κάτι κ 8α σου στείλω μήνυμα άμα είναι..για 1 μήνα είπες από 24-25 Ιουλίου?
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Κλείσαμε σε αυτό γιατί αν θυμάμαι καλά το novotel ήταν πιο ακριβό. Θα είμαστε Χάγη από τις 25 Ιουλίου έως τις 14 Αυγούστου.
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Έβαλα τελικά χθες αγγελία σε ένα site για ενοικίαση διαμερίσματος και μου έστειλαν αρκετοί, οι οποίοι απ΄ό,ότι κατάλαβα είναι ιδιώτες που νοικιάζουν τα δικά τους διαμερίσματα γιατί λείπουν αυτό το διάστημα από τη Χάγη. Οι τιμές είναι πολύ δελεαστικές. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι αξιόπιστο όλο αυτο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έβαλα τελικά χθες αγγελία σε ένα site για ενοικίαση διαμερίσματος και μου έστειλαν αρκετοί, οι οποίοι απ΄ό,ότι κατάλαβα είναι ιδιώτες που νοικιάζουν τα δικά τους διαμερίσματα γιατί λείπουν αυτό το διάστημα από τη Χάγη. Οι τιμές είναι πολύ δελεαστικές. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι αξιόπιστο όλο αυτο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.
Μόνο να είναι σίγουρα ιδιοκτήτες κ όχι ενοικιαστές που θέλουν να τα 'υπονοικιάσουν ' γιατί δεν είναι κ τόσο νόμιμο αυτό..
Αν θες να κάνω κάποιο τσεκάρισμα σε αυτά που έλαβες για λογαριασμό σου, στείλε μου μήνυμα...(εγώ μόνο 1 διαμέρισμα κατάφερα να βρω αλλά τελικά ο ιδιοκτήτης ή8ελε να το νοικιάσει για παραπάνω διάστημα από 1 μήνα)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
i love to travel: έλενξε το καλά, και εννοειται ΠΟΤΕ μα ποτέ μην πληρωσεις για κατι από πριν, πριν το δεις. Γιατι το θεμα της ενοικιασης ειναι μεγαααααλο θεμα στην ολλανδια, και κυκλοφορουν πολλά scams, ειδικα σε craiglist κλπ. τσεκαρέ το με την RTW για να εισαι σιγουρη!
ευχομαι ολα να πανε καλα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΠΡΟΣΟΧΗ! Μόλις ενημερώθηκα ότι:
Από 3 Ιουνίου 2010, καταργείται η stripenkaart στην ευρύτερη περιοχή του Άμστερνταμ, και ισχύει μόνο η OV-chipkaart. Σε λίγο καιρό αυτό θα ισχύει σε όλη την Ολλανδία.
Οπότε καλύτερα προμηθεύσου αυτή την κάρτα και είσαι οκ.
Και ένα tip: το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι κάμποσες φορές μπλοκάρει το σύστημα εντός των ΜΜΜ, και έτσι έχεις free ride! Για πολλοστή φορά μου έτυχε προχθές, και γύρισα το μισό Άμστερνταμ στο τζαμπέ. Και συνήθως αν κολλάει το σύστημα, ο οδηγός αφήνει και τους άλλους που έχουν stripenkaart να περάσουν δωρεάν, για να είναι δίκαιο.
Αυτά είναι....
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Α τέλεια!!! Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση. Άσε κόντεψα να την πατήσω χθες με έναν scammer ο οποίος μου ζήτησε 280 ευρώ προκαταβολή για το υποτιθέμενο διαμέρισμα που νοίκιαζε στη Χάγη αλλά ευτυχώς με συμβούλευσε η RTW να αναζητήσω στο google το όνομά του και ανακάλυψα μία λίστα με ονόματα πολλών scammers, ανάμεσά τους και αυτός.
Σας ευχαριστώ και πάλι, κάθε πληροφορία που μου δίνετε είναι πολύτιμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom