Ομαδικά ή ατομικά ταξίδια

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά τα λέτε και οι δυο σας, απλά κάνω την εξής σκέψη: μήπως αν βρεις καλή παρέα και περάσεις φανταστικά, αυτό το φανταστικά οφείλεται στην παρέα και στη διαδραστικότητα με αυτήν και όχι στις εμπειρίες του ταξιδιού; Θέλω να πω, όταν πας μόνος σου κάπου, το ταξίδι σε απορροφά 100%, ζεις και αντιλαμβάνεσαι πράγματα που όταν έχεις παρέα τα "χάνεις".

Βεβαίως πιθανότατα η πραγματικότητα να βρίσκεται κάπου στη μέση, αλλά είναι κι'αυτή μια θεωρία.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι Κώστα, εται ειναι τα χουμε ξαναπεί.
Μια καταπληκτική φιλία, ειναι το καλύτερο που μου μεινε απ το ταξιδι στην Τυνησία το 1987
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συμφωνώ απόλυτα! Ένα μακρινό και ιδιαίτερο ταξίδι μπορεί κάλλιστα να γίνει οργανωμένα. Και φυσικά δεν θα είναι σαν το οργανωμένο στη Πράγα και τη Βιέννη....

Άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσεις καλή παρέα....και αν υπάρχει καλή παρέα (πέραν φυσικά από το έταιρον ήμισυ) το ταξίδι γίνεται φανταστικό. Και ομιλώ εκ πείρας!!!
Την καλη παρεα δεν τη βρισκεις με γνωμωνα την αποσταση του ταξιδιου,αλλα με το ποσο ευχαριστος και θετικος ανθρωπος εισαι!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.933
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
προσωπικα σε καθε ευρωπαικο προορισμο ταξιδευω ατομικά!

Σε προορισμο που ειναι στην Αφρικη η στην Ασία θα ταξιδεψω μονο με γκρουπ!!!
:cool:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δημήτρη, στα μακρινά ταξίδια, αναγκαστικά εχεις την ευκαιρία να γνωριστεις με περισσότερους ανθρώπους.
Αν ταιριάξεις κιόλας, τοσο οτ καλύτερο.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δημήτρη, στα μακρινά ταξίδια, αναγκαστικά εχεις την ευκαιρία να γνωριστεις με περισσότερους ανθρώπους.
Αν ταιριάξεις κιόλας, τοσο οτ καλύτερο.
Δεν το καταλαβαινω αυτο Βαγγελη μου,γιατι μονο στα μακρινα?Μηπως θελετε να πειτε στα ταξιδια πολλων ημερων?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι Δημήτρη έχεις (περιπου) δίκιο.
Ταυτίζω μακρινά και πολυήμερα.
Ομως τα μακρινά σημαινουν και πολύωρες διαδρομές, πτήσεις , αναμονές, κλπ που σε φέρνουν πιο κοντά (και βλέπεις κι αν ταιριάζεις με κάποιους βέβαια)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θέλω να πω, όταν πας μόνος σου κάπου, το ταξίδι σε απορροφά 100%, ζεις και αντιλαμβάνεσαι πράγματα που όταν έχεις παρέα τα "χάνεις".
Βεβαίως πιθανότατα η πραγματικότητα να βρίσκεται κάπου στη μέση, αλλά είναι κι'αυτή μια θεωρία.
Με μενα αυτο ακριβωs συμβαινει. Αλλο το να παω καπου με παρεα και να κανουμε χαβαλε , να συζηταμε να σχολιαζουμε. Αυτο το κανω εδω στη Ελλαδα. Οταν πηγαινω ενα ταξιδι μακρινο , θελω να το ζω μεχρι εκει που δεν παει αλλο. Μαλλον γιατι το επομενο θα αργησει αρκετα :(...Μεχρι και τον Mr αφηνω παρα παρα πολλεs φορεs και βγαινω βολτεs μονη μου για να ακουσω , αγγιξω , μυρισω , σκεφτω μονη μου. Δεν ξερω ειναι περιεργο να σαs το εξηγησω..
Δεν υπαρχει λοιπον περιπτωση να παω με γκρουπ πουθενα. Ουτε στην Ινδια , ουτε στην Αφρικη , ουτε στο Περου. Δεν τιθεται τετοιο θεμα για μενα , ουτε υπαρχουν δυσκολοι η επικινδυνοι προορισμοι - εκτοs των εμπολεμων ζωνων φυσικα. Δε θα αντεχα με τιποτα ενα τσουρμο σε ενα πουλμαν στριμωγμενο να σχολιαζει , να μιλαει και να μη με αφηνει ησυχη. Να μου λενε που θα παω αυριο το πρωι , ποση ωρα θα μεινω στο Ματσου πιτσου , ποσεs μερεs στο ταδε μεροs και σε ποιο ξενοδοχειο θα κοιμηθω.

Οπωs σαs ειπα στο αεροπλανο του γυρισμου , το γκρουπακι του Ντουμπαι ειχε γινει μια ωραιοτατη παρεα που μιλαγε και γελαγε ολη την ωρα τηs πτησηs. Εκεινο που δεν σαs ειπα ειναι οτι τη δευτερη μερα μαζι τουs θα αρχιζα να τουs δολοφονω εναν εναν :haha::haha:. Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που τουs αρεσουν τα γκρουπ και πολυ καλα κανουν.
Δεν υπαρχει λαθοs η σωστο , υπαρχει αυτο που αισθανεται ο καθεναs μαs και αναλογα επιλεγει.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εμενα μ'αρεσουν τα γκρουπ γιατι απλα δεν κανω τιποτα αραζω και μου λενε που να παω και αν θελω παω, να τρεχουν αλλοι για μενα:pΙσως επιδη δεν ξερω και Αγγλικα!Μια φορα πηγαμε μονοι μας χωρις γκρουπ(κων/πολη)και περασα χαλια!Οποτε γκρουπ και αραχτος!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Εμενα μ'αρεσουν τα γκρουπ γιατι απλα δεν κανω τιποτα αραζω και μου λενε που να παω και αν θελω παω, να τρεχουν αλλοι για μενα:pΙσως επιδη δεν ξερω και Αγγλικα!Μια φορα πηγαμε μονοι μας χωρις γκρουπ(κων/πολη)και περασα χαλια!Οποτε γκρουπ και αραχτος!
Είναι κι αυτό μια άποψη που πραγματικά δεν είχα σκεφτεί.... Κι εγώ προχωράω παραπέρα και λέω... Δεν πάει κάποιος άλλος στη θέση μου να μου τα πει χαρτί και καλαμάρι μόλις γυρίσει να μην κουράζομαι κιόλας? Που να τρέχει κανένας τέτοιες μέρες...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αναλογως τι ζητα ο καθενας απο ενα ταξιδι!Αλλα ζητας εσυ αλλα εγω αλλα ο αλλος οπως την βρισκει ο καθενας!Δεν μου αρεσε το φαγητο τα χωνω στον συνοδο δεν μ αρεσει το αλλα αυτος θα τα ακουει!Δεν χρειαστηκε μεχρι στιγμης γιατι οποτε εχω παει με γκρουπ ηταν καλα!Απο την στιγμη που πληρωνω για αυτα που μου ταξανε τα απετο!Οσο για τα αλλα με λιγη καλη διαθεση ολα γινονται!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Δηλαδή εσύ τσολιά μου ψάχνεις απλά κάποιον για να τα χώνεις? Τότε είσαι οκ? Το φαγητό γίνεται καλύτερο έτσι, αν έχεις κάποιον να τα χώσεις?
Φαντάζομαι εννοείς ότι με το γκρουπ εξασφαλίζεις ότι οι υπηρεσίες που σου παρέχονται έχουν κάποιο υποτυπώδες επίπεδο και δεν τρως χοντρές φόλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.205
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom