Οργάνωση φωτογραφιών

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεεεε μου λέτε φίλτατοι συν-φωτογράφοι, ερασιτέχνες και επαγγελματίες, πώς οργανώνετε τις φωτογραφίες σας; Μιας και έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο :harakiri: αποφάσισα να παίξω με τις φωτογραφίες μου που έχω αποθηκευμένες ψηφιακά από το 2001 και μετά. Μέχρι στιγμής έκανα τα εξής:

Στεπ ουάν: καθάρισμα των σκληρών δίσκων από σκουπίδια 15 ετών, αδειάζοντας έτσι εντελώς έναν δίσκο που θα χρησιμεύσει στο τέλος για backup των φωτογραφιών μου.

Στεπ του: συμμάζεμα ότι ξέμπαρκων φωτογραφιών είχα.

Στεπ θρι: Αγόρασα το lightroom (το έχει προσφορά η adobe στα 10$/μήνα μαζί με το photoshop)

Στεπ φορ: Μέτρημα. Και εδώ με έλουσε κρύος ιδρώτας, γιατί το μέτρημα έβγαλε αυτό:

upload_2014-2-15_0-44-12.png


Ερωτώ: χρησιμοποιεί κανείς Lightroom για την οργάνωση των φωτογραφιών του; και ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος; εγώ αυτή τη στιγμή έχω τις φωτογραφίες μου σε ένα δίσκο, σε φακέλους με την ημερομηνία και ένα μικρό τίτλο πχ "2009-08-20 --- Singapore" και εκεί μέσα γίνεται του κουτρούλη ο γάμος, raw, ξεraw, jpg, επεξεργασμένες, web exports, επιλογές, κλπ κλπ.

Χελπ!!! :russian_roulette:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Κοίτα..έχεις πολύ δουλειά:Dγιατί το είχες παρατήσει το θέμα.
Εγώ δεν αφήνω να περνά ο χρόνος και τις φωτογραφίες μου τις έχω συμμαζεμένες μετά από κάθε ταξίδι.Μάλιστα πριν χρόνια είχα σκανάρει και όλες τις αναλογικές φωτογραφίες.Εχω φάκελους κάθε χρονιάς και μέσα υποφάκελους από κάποιο ταξίδι ή κάποια εκδήλώση και χύμα τις υπόλοιπες ανα ημερομηνία και με τίτλο αύξοντα αριθμού!
Το Lightroom το έχω και το χρησιμοποιώ αλλά περισσότερο για μαζική μετονομασία.Για βελτιώσεις δεν αλλάζω το photoshop.
Ξέρω δεν σε βοήθησα:D
Αλλά σου προτείνω να ξενικήσεις από την αρχή να οργανώνεις σιγά σιγά.Μη το βλέπεις σαν βουνό.Σβήσε τις περιττές και ξεκίνα το παιχνίδι!
Πάντως για οργάνωση είναι και το adobe bridge.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό κάνω τώρα, σβήνω ότι μπορώ με ένα πρώτο πέρασμα να σβήσω.
Μετά θα κοιτάξω ένα φάκελο που έχω χύμα φωτογραφίες αν μπορώ και αυτές να τις οργανώσω σε φακέλους, ώστε να τις έχω όλες έτσι. Και μετά πρέπει να δω αν θα ακολουθήσω κάποιο κοινό κανόνα για τους υποφακέλους μέσα στους φακέλους που έχουν επεξεργασμένες, επιλογές, raw, κλπ ή αν θα τα αφήσω όπως ειναι και θα αναλάβει το lightroom.

Μέσα από όλα αυτά κάτι καλό θα βγει, λέω να φτιάξω και ένα blog να βάλω καμιά φωτογραφία να δούμε. :D
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Έχω το Lightroom αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει για οργάνωση.
Κι εγώ σε φακέλους τις έχω, ανά μέρος/ταξίδι, δηλαδή "Λονδίνο Μάρτης 2009" (γιατί μπορεί στο ίδιο μέρος να έχω κάνει παραπάνω από ένα ταξίδι). Όταν έχω όρεξη τις χωρίζω σε υποφακέλους δηλαδή πχ "Parks and Gardens", "Historical Places", "Urban Views" κτλ κτλ ή πιο συγκεριμένα πχ "Tower Bridge &Tower of London".
Συνήθως τις έχω χύμα όμως. Έχω σίγουρα ξεχωριστό υποφάκελο για τις επεξεργασμένες που έχω μετατρέψει από raw σε jpeg τις οποίες ανεβάζω μετά από το ταξίδι στο fb (πάνε οι εποχές που μαζευόμασταν και κοιτούσαμε τις φωτογραφίες στο άλμπουμ, τώρα έχει "ανέβασέ τις στο facebook για να τις δω").
Δεν βάζω τίτλους σε κάθε φωτογραφία, αφήνω το όνομα που βάζει η κάμερα.
Με τον ίδιο τρόπο τις γράφω και στα dvd.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι βασικές μου ερωτήσεις έχουν να κάνουν με τις διάφορες λειτουργίες που έχει το lightroom όπως catalogs, tags, collections κλπ και πώς αυτές μπορούν να αξιοποιηθούν με τον καλύτερο τρόπο για την οργάνωση μιας φωτογραφικής συλλογής.

@giannismits με ποιο τρόπο σκάναρες τις παλιές φωτογραφίες σου; θέλω κι'εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο (αν καταφέρω να τις φέρω από την Ελλάδα...)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω για το lightroom αλλά όπως είπα το χρησιμοποιώ βοηθητικά.Βέβαια είναι σχετικά εύκολο οπότε λίγο να το ψάξεις δεν θα δυσκολευτείς αν έχεις μια εξοικείωση με τέτοια προγράμματα.Έχω κάποια βίντεο εκμάθησης του lightroom πάντως.
Τις φωτογραφίες τις είχα σκανάρει με ενα σκάνερ πολυμηχανήματος που είχα.Αν και η ανάλυση ήταν νορμάλ έγινε πολύ καλή δουλειά.Φυσικά τις βελτίωσα και με phοtoshop.
Ένα σκέτο μηχάνημα σκάνερ θα κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά με μια ανάλυση κάπου στα 6400 x 9600 dpi.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το lightroom είναι κυρίως εργαλείο οργάνωσης και μαζικής -αρχικής- επέμβασης.
Θα σου πω την διαδικασία που κάνω εγώ με τα δικά μου εργαλεία (DXO αντί για lightroom, Gimp αντί για photoshop).

Αρχικά, αν έχω τραβήξει και JPEG, ανεβάζω όσες θέλω γρήγορα-γρήγορα στο picasa/flickr για να δουν οι συγγενείς. Μετά, σβήνω εντελώς τα jpeg απο τον δίσκο μου.

Πάμε στα RAW/NEF/ORF.
Φτιάχνω φακέλους με βασική κατηγοριοποίηση (πχ PERSONAL\TRIPS\FRANCE\PARIS\08).
Ανοίγω το DXO (Lightroom) και περνάω όσα tags αντέχει ο εγκέφαλός μου (πολύ κάψιμο).
-προεραιτικό βήμα- κάνω καταλόγους
Μετά, έχω 4-5 προφίλ ρυθμίσεων και ανάλογα με το σετ/συνθήκες κάθε μέρους περνάω γρήγορα κάποιες ρυθμίσεις διόρθωσης στα RAW. Το DXO αναλαμβάνει να περάσει διορθώσεις φακών/μηχανής και έτσι τα προφίλ μου είναι επικεντρωμένα στην σωστή έκθεση/χρώμα.
Μετασχηματίζω όλες τις φωτό σε 2 JPEG , 1 σε πλήρη ανάλυση και 1 σε 1600χ1200 για χρήση web.
Όσα JPEG θέλουν διόρθωση, τα σβήνω και ανοίγω ένα-ένα τα RAW στο GIMP (photoshop του φτωχού) και τους αλλάζω τον αδόξαστο.

Μεταξύ μας όμως (μην το πείτε παραέξω) , την παραπάνω διαδικασία την κάνω πιστά μόνο στις "καλές" μου φωτό. Τις περισσότερες ταξιδιωτικές τις αφήνω με ένα γρήγορο πέρασμα απο το DXO χωρίς καν να τις taggάρω. Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθώ με όλες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν έσβησα αυτές τις μέρες πάνω από 15.000 φωτογραφίες :shock:, και έχω φτάσει τώρα κοντά στις 30.000. Τα μάτια μου κάνουν πουλάκια με τόσες φωτογραφίες που έχω δει αυτές τις μέρες. :hitme:

Τώρα είμαι στη φάση που κοιτάω να δω πώς θα τις χώσω στο Lightroom, η βασική ερώτηση που έχω είναι αν θα φτιάξω ΕΝΑ κατάλογο μόνο ή πολλούς. Κάπου διάβασα ότι με ένα κατάλογο, όταν αυτός παρα-μεγαλώνει, γίνεται πολύ αργός.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Lightroom χρησιμοποιω... Κανονικα πρεπει να εχεις πολλους καταλογους, ομως εγω εχω εναν και φτιαχνω πολλα collections και smart collections...
Eχεις μαθει να δουλευεις LR? Γιατι εχει καποια σκοτεινα σημεια που μπορει να χασεις τις φωτος σου... βασικα οχι τις ιδιες τις φωτος αλλα την οποια δουλεια εχεις κανει πανω τους....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Σκοτεινά σημεία τι εννοείς;
To πρωτο που μου ερχεται ειναι οτι οταν εχεις συνδεδεμενο εναν εξωτερικο σκληρο στο ταουερ του υπολογιστη και αποθηκευεις εκει τις φωτογραφιες σου, οταν για καποιο λογο αφαιρεσεις τον συγκεκριμενο σκληρο απο το ταουερ χανονται οι φωτογραφιες απο το LR και κυριως η οποια επεξεργασια τους εχεις κανει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί να συμβάινει αυτό; στον κατάλογο δεν αποθηκεύονται όλες οι επεξεργασίες κλπ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.704
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom