Οταν το ΤΟ γίνεται Η

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αλήθεια, πως γίνεται και (μη Ελληνοποιημένα) τοπωνύμια που είναι Αρσενικού γένους στα Γαλλικά έχουν γίνει ουδέτερα στα Ελληνικά? (π.χ. Μπορντώ, Καλαί, Μονπελιέ κλπ)?
Μια μικρή διεκρiνiση:
Στη Γαλλική γλώσσα τα ονόματα των πόλεων δεν είναι ούτε αρσενικά ούτε θηλυκά .....δεν έχουν γένος δηλαδή ,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ενδιαφέρον θέμα. Καλό θα ήταν να μας απαντούσε κάποιος σπεσιαλίστας του θέματος! ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.314
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια μικρή διεκρiνiση:
Στη Γαλλική γλώσσα τα ονόματα των πόλεων δεν είναι ούτε αρσενικά ούτε θηλυκά .....δεν έχουν γένος δηλαδή ,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων
Α, ναι? Mea culpa, λοιπόν. Δεν ομιλώ τη Γαλλική, απλά θυμήθηκα κάτι ολονύκτιες συζητήσεις που είχα με ένα ζεύγος gay γάλλων για τη χρήση του τρίτου γένους στις Γλώσσες πλην της δικής τους (και την προσπάθεια να τους πίσω ότι το ουδέτερο δε μπορεί να αναφέρεται σε άνθρωπο στη δική μου γλώσσα). Μου είχε μείνει λοιπόν από κείνη τη συζήτηση η εντύπωση ότι όλα τα ουσιαστικά στη Γλώσσα τους είναι είτε αρσενικά είτε θυλικά, και ότι μάλιστα οι πόλεις είναι κατά κανόνα αρσενικές.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ο Παρίσης δηλαδή; :roll::haha:

Θυμήθηκα τώρα μια φοβερή ατάκα ενός συνεργάτη μας από την Ελβετία (σε μια παλιά εταιρεία που εργαζόμουνα) ο οποίος ήταν ελληνικής καταγωγής και προσπαθούσαμε να μιλήσουμε στα Ελληνικά. Πέταξε τότε το φοβερό: "Αύριο είναι ο Καθολικός ο Πάσχας!" :lol:

Μήπως δεν ήταν τόσο λάθος τελικά; :roll::roll::roll:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.544
Likes
7.955
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. να προσκαλεσουμε το Μπαμπινιωτη ως επιτιμος μελος και να μας λυσει τις αποριες!!!!!!!!:haha::haha::clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
..........το ουδέτερο δε μπορεί να αναφέρεται σε άνθρωπο στη δική μου γλώσσα). Μου είχε μείνει λοιπόν από κείνη τη συζήτηση η εντύπωση ότι όλα τα ουσιαστικά στη Γλώσσα τους είναι είτε αρσενικά είτε θυλικά, και ότι μάλιστα οι πόλεις είναι κατά κανόνα αρσενικές.
Mην το λες ......δε λέμε το αγόρι,το κορίτσι ;ενώ είναι ουσιαστικά που από τη φύση τους το πρόσωπο που περιγράφουν έχει γένος.....έχει και η δική μας γλώσσα τα δύσκολά της ,πως να τη καταλάβουν οι γάλλοι.....

όντως η γαλλική γλώσσα έχει δυο γένη και οι πόλεις δεν παίρνουν άρθρο .
Από τις ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτόν τον κανόνα (μετρημένες στα δάχτυλα)είναι και δύο δικές μας πόλεις

le piree=O Πειρεάς
la Canee= τα χανιά(ναι τα χανιά είναι θηλυκού γένους στη γαλλική γλώσσα).
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οπως και το Le Caire = το Κάιρο ( δηλαδή ...ο Κάιρος)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κομματάκι άσχετο: νομιζω και στα ισπανικά δεν υπάρχει ουδέτερο, εκτός από κάποιες έννοιες(όχι ουσιαστικά-αντικείμενα, μόνο έννοιες). π.χ το καλό κλπ (αααχχχ πάει...ξεχνάω και τα ισπανικά μου τώρα, δεν μπορώ να θυμηθώ πώς λέγεται)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Καμια αλλη γλωσσα δεν εχει ουδετερο αρθρο, και οι πολεις δεν παιρνουν αρθρο (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, τις οποιες δεν γνωριζα ομολογω.) Το ιδιο προβλημα υπαρχει και με τις καφετεριες αν το σκεφτητε. Καποιοι λενε "παμε στο Glam για καφε" εννοντας ισως το μαγαζι κι αλλοι "παμε στην glam για καφε" εννοοντας την καφετερια. Εδω το ονομα λογιζεται προσδιορισμος στα ουσιαστικα μαγαζι/καφετερια. Η αλλο παραδειγμα, "παμε στο Χιλια χειλια" εννοοντας απο πισω τη λεξη μαγαζι η "Παμε στα χιλια χειλια" εννοωντας τα μπουζουκια η απλα επειδη ειναι σε πληθυντικο η λεξη. Βεβαια αν μιλησουμε για την Πυλη Αξιου θα ηταν παραδοξο να λεγαμε "παμε στο Πυλη Αξιου" αλλα αν λεγαμε παμε στο μαγαζι Πυλη Αξιου" δεν θα μας ξενιζε.
Τελικα σωστο δεν ξερω αν υπαρχει. Εχω αναρωτηθει κι εγω κατα καιρους. Νομιζω οτι ειναι και θεμα ακουστικης συνηθειας.

Αυτα απο μια τριτοδεσμιτισα, καθηγητρια αγγλικων, γνωστη γαλλικων και ολιγων ισπανικων!:lol::lol::lol:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τι εννοεις καμια άλλη γλώσσα; τα γερμανικά έχουν.
νομιζω (μας ειχε πει η καθηγητρια ισπανικών) οι λατινογενείς/ρομανικές γλώσσες δεν έχουν, ενώ οι άλλες έχουν (πχ γερμανικά)

μπορει να κάνω και λάθος όμως...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
τι εννοεις καμια άλλη γλώσσα; τα γερμανικά έχουν.
νομιζω (μας ειχε πει η καθηγητρια ισπανικών) οι λατινογενείς/ρομανικές γλώσσες δεν έχουν, ενώ οι άλλες έχουν (πχ γερμανικά)

μπορει να κάνω και λάθος όμως...

Εννουσα απο αυτες που ξερω. :roll::roll::roll:
Για τις αλλες κανενας αλλος ειδικος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.154
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom