Ουγγαρία Ουγγρικο συναλλαγμα

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
σε 20 μερες φευγω για ουγγαρια..
σε εμπορικες τραπεζες που ρωτησα για ουγγρικο συναλλαγμα, με παρεπεμψαν στην τραπεζα της ελλαδος..
Στο σαιτ της, ειδα οτι για νομισματα χαμηλης εμπορευσιμοτητας οπως και το ουγγρικο νομισμα υπαρχει οριο 200 ευρω στη συναλλαγη και οτι για μεγαλυτερα ποσα χρειαζεται προεγκριση(?)

γνωριζετε κατι παραπανω? μιας και χρειαζομαι συναλλαγμα πανω απο 200 ευρω
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
σε 20 μερες φευγω για ουγγαρια..
σε εμπορικες τραπεζες που ρωτησα για ουγγρικο συναλλαγμα, με παρεπεμψαν στην τραπεζα της ελλαδος..
Στο σαιτ της, ειδα οτι για νομισματα χαμηλης εμπορευσιμοτητας οπως και το ουγγρικο νομισμα υπαρχει οριο 200 ευρω στη συναλλαγη και οτι για μεγαλυτερα ποσα χρειαζεται προεγκριση(?)

γνωριζετε κατι παραπανω? μιας και χρειαζομαι συναλλαγμα πανω απο 200 ευρω
Εάν έχεις πιστωτική στο χώρο αφίξεων στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης έχει μηχάνημα και μπορείς να βγάλεις από εκεί όσα θέλεις και συμφέρει.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
δεν υπαρχει πιστωτικη...
επιπλεον θελω να το ρυθμισω αυτο το πραγμα πριν φυγω..
να εχω ενα ικανο ποσο στο ουγγρικο νομισμα και για καβατζα ευρω σε περιπτωση που χρειαστω εξτρα χρηματα...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
είναι καλύτερα να κάνεις φιορίνια όταν φτάσεις..τα ανταλλακτήρια στη πόλη έχουν καλύτερες τιμές.γι αυτό,γνώμη μου είναι να ανταλάξεις ένα μικρό ποσό στο αεροδρόμιο για τα πρώτα σου έξοδα και μετά με την ησυχία σου να βρεις ποιο ανταλλακτήριο σου δίνει τη καλύτερη ισοτιμία και να ανταλλάξεις.
σε περίπτωση που θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις φιορίνια στην Ελλάδα,υπάρχει ανταλλακτήριο μέσα στον Ελ.Βενιζέλο,αλλά εγώ το καλοκαίρι που πήγα το βρήκα ακριβό.
καλή τύχη και καλά να περάσεις!!
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
ρε παιδια σε καθε περιπτωση η τραπεζα της ελλαδος δεν θα ειναι φθηνοτερη απο τα ανταλλακτηρια της βουδαπεστης?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σε 20 μερες φευγω για ουγγαρια..
σε εμπορικες τραπεζες που ρωτησα για ουγγρικο συναλλαγμα, με παρεπεμψαν στην τραπεζα της ελλαδος..
Στο σαιτ της, ειδα οτι για νομισματα χαμηλης εμπορευσιμοτητας οπως και το ουγγρικο νομισμα υπαρχει οριο 200 ευρω στη συναλλαγη και οτι για μεγαλυτερα ποσα χρειαζεται προεγκριση(?)

γνωριζετε κατι παραπανω? μιας και χρειαζομαι συναλλαγμα πανω απο 200 ευρω
Με κάρτα ανάληψης από το πρώτο ATM που θα βρεις μόλις φτάσεις. Αν δεν έχεις ούτε κάρτα ανάληψης, βγάλε.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ρε παιδια σε καθε περιπτωση η τραπεζα της ελλαδος δεν θα ειναι φθηνοτερη απο τα ανταλλακτηρια της βουδαπεστης?
Να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι σίγουρο ότι η Τράπεζα της Ελλάδος θα έχει φιορίνια όταν εσύ θα τα χρειαστείς. Εγώ πέρσυ που πήγα και ζήτησα να μου μετατρέψουν σε φιορίνια περίπου 200 ευρώ μου είπαν ότι δεν έχουν. Και τελικά πήρα όσα φιορίνια είχαν (περίπου 70 ευρώ). Μου είπαν ότι αυτό εξαρτάται από το αν τους φέρει κάποιος πίσω φιορίνια που του έχουν περισσέψει, οπότε αν κάποιος έχει πάρει τα διαθέσιμα από την Τράπεζα της Ελλάδος φιορίνια μετά δεν έχουν άλλα, εκτός και αν κάποιος τους φέρει φιορίνια να του τα μετατρέψουν σε ευρώ. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου λέει ο taver.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
αρα παω ττε να δω μηπως υπαρχουν φιορινια να χω το κεφαλι μου ησυχο..
αλλιως ανταλλακτηριο στη βουδαπεστη ή απο ΑΤΜ..
μηπως ξερετε τι χρεωσεις εχω στην εθνοcash?
φθηνοτερα θα μου βγει ανταλλακτηριο (εκτος αεροδρομιου) ή ΑΤΜ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αρα παω ττε να δω μηπως υπαρχουν φιορινια να χω το κεφαλι μου ησυχο..
αλλιως ανταλλακτηριο στη βουδαπεστη ή απο ΑΤΜ..
μηπως ξερετε τι χρεωσεις εχω στην εθνοcash?
φθηνοτερα θα μου βγει ανταλλακτηριο (εκτος αεροδρομιου) ή ΑΤΜ?
Αν έχεις ΕΘΝΟcash, ΟΥΤΕ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Η ισοτιμία της χρέωσης στην ανάληψη είναι η βέλτιστη δυνατή, και χρεώνεσαι 1.50 περίπου ανά συναλλαγή. Ούτε Τράπεζες Ελλάδας ούτε τίποτε. Για ανταλλακτήριο ούτε λόγος.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Ανεπιφύλακτα σου προτείνω να αλλάξεις τα χρήματα σου στην Βουδαπέστη. Εγώ πέρυσι τον Μάρτιο έκανα τη βλακεία και τα άλλαξα στο Ελ.Βενιζέλος και όταν είδα τα ανταλλακτήρια στο κέντρο(στη Vaci utca γίνεται χαμός) τραβούσα τα μαλλιά μου. Καλό ταξίδι
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
Παιδια καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε.
Προκειται να παω Ουγγαρια 6 του μηνος.:xmas_mrgreen:
Ξερω οτι εκει το νομισμα ειναι το φιορινι.
Ξερετε πως κανω συνναλαγμα και ποσες μερες θα μου παρει αυτη η ιστορια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.243
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom