Ουκρανία-Γεωργία- χωρις να περάσω απο Ρωσία

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
καλή σας μέρα.
έχω ενα φιλόδοξο και υπεραισιόδοξο (με βάση τα πενιχρά οικονομικά μου) σχέδιο,
να κάνω το γύρο της μαύρης θάλασσας. και για να μην τα κάνω θάλασσα ψάχνω εδω και μέρες κάποιες πληροφορίες στο θέμα που κολλάω. για να μην βγάλω βιζα για Ρωσία θα ήθελα να περάσω απο την Ουκρανία Σεβαστούπολη? ή (πιθανότατα) Κέρτς με καράβι στο Μπατούμι γνωριζει κάποιος αν αυτό ειναι εφικτό? δηλ αν υπάρχει σύνδεση με καράβι? ααα!!! για τον μήνα Μάρτιο!
ή κάποιον άλλο τρόπο ????
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δε νομιζω να ειναι εφικτο. Σιγουρα εχει απο Μπατουμι για Βουλγαρια αλλα κι αυτο νομιζω πως μεταφερει μονο φορτηγα(+12 οδηγους).
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Δε νομιζω να ειναι εφικτο. Σιγουρα εχει απο Μπατουμι για Βουλγαρια αλλα κι αυτο νομιζω πως μεταφερει μονο φορτηγα(+12 οδηγους).
ωωωω κρίμα. σ ευχαριστώ να είσαι καλά. πρέπει να σκεφτώ κάποιον άλλο τρόπο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Yποσημείωση, οι πόλεις που ανέφερες στο αρχικό ποστ ανήκουν στην Ρωσία αφού μετά το σχετικό δημοψήφισμα η Κριμαία ενσωματώθηκε στη μητέρα Ρωσία. Άρα ακόμα κι αν υπήρχαν θα χρειαζόσουν συνεπώς ρωσική βίζα.
Δεν ξέρω γιατί αποκλείεις την πιθανότητα πτήσης. Από Κίεβο για Τυφλίδα είναι γύρω στα 75 ευρώ με UIA. Μην θεωρείς ότι το καράβι θα έρθει πολύ φθηνότερα με όλα τα παρελκόμενα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
είναι ασφαλής η περιοχή της κριμαίας? μπορείς να πετάξεις από θεσσαλονίκη για κουταίσι και από εκεί στο Μπατούμι
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
αν δεν ειναι ασφαλής θα κρύβει και νέες εμπειρίες χι χι. προτιμώ να μην φτάσω γρήγορα κ εύκολα για να μην χάσω τη χαρά του δρόμου. ή εν πλω στη συγκεκριμένη περίπτωση. έχεις δίκιο. αν και απ όσο κοίταξα στον χάρτη το λιμάνι είναι δυτικότερα οπότε ειναι στα εδάφη την Ουκρανίας.
επίσης σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. πριν ξαναδιάβαζα τις ιστορίες σας για Αρμενία χι χι
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Σεβαστούπολη είναι δε φακτό Ρωσία, δε γιούρε Ουκρανία. Αρά θα χρειαστείς βίζα, συν ότι θα είσαι περσόνα νον γκράτα για την Ουκρανία (χώρια που δε θα σου δώσουν το οκ, για να περάσεις τα "συνόρα"
Όπως και το Kerch.
Βαπόρι μόνο από Οδησσό (για την ακρίβεια: Chornomorsk/Illichivsk) και όχι κάθε μέρα, για Πότι.
Από 110$, και το δρομολόγιο διαρκεί από 30 ώρες μέχρι 5 μέρες.
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
ναι αυτο ειδα , απο Chornomorsk/Illichivsk
τωρα αυτο με τον χρόνο με κόλλησε άσχημα.
τις τιμες τις είδα όπως και τις καμπίνες κτλ.
μάλιστα.... δηλ
η Δημητρουλα κι ολα τ αλλα θα μου φανούν παιχνιδάκι
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Η Κριμαία δεν είναι πιά για πενιχρά οικονομικά σχέδια. Ούτε το Μπατούμ. Καλύτερη εποχή Μάιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom