Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μια χαρά καλοκαιρινός προορισμός είναι η Ελλάδα! Όποιος το αμφισβητεί τον προσκαλώ να ξεκαλοκαιριάσουμε στο εξωτικό Λονδίνο. Απαραίτητο αξεσουάρ για μέσα Ιουλίου: ομπρέλα, γαλότσες και αδιάβροχο. Αν δεν αυτοκτονήσετε μετά από πέντε μέρες, κερδίζετε το εισιτήριο της επιστροφής.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο θέμα http://www.travelstories.gr/%ED%DD%E1-%EC%DD%EB%E7/31238-%E8%E5%EB%F9-%ED%E1-%EC%E5%E9%ED%F9-%EC%EF%ED%E9%EC%E1-%F3%F4%E7%ED-%E5%EB%EB%E1%E4%E1.html τέθηκε ένα, κατά τη γνώμη μου, σημαντικότατο θέμα από τον maltakias σχετικά με το αν θα πρέπει να δίνουμε συμβουλές ταξιδιωτικού ή άλλου περιεχομένου σε κάποιο μέλος που δηλώνει ανήλικο μέσα στο φόρουμ.

Το ερώτημά μου είναι κατά πόσο θα πρέπει να δίνουμε γενικότερα συμβουλές σε άτομα που εμφανίζονται και ζητούν βοήθεια ακόμα και αν δηλώνουν ενήλικα, μιας και υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι.

Ποια είναι η ευθύνη μας σε αυτήν την περίπτωση?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξεις την ηλικία ενός ατόμου που περιηγείται στο internet ελεύθερα. Όπως μπαίνει στο facebook, στο insomnia, στο youtube, έτσι μπαίνει και στο Travelstories. Στα δε social networks τύπου fb, youtube, myspace κλπ τα πράγματα είναι πολύ πιο "σοβαρά" απ'οτι σε ΕΛΕΓΧΟΥΜΕΝΑ φόρουμ τύπου Travelstories.

2. Εδώ η άποψή μου -και κατ'επέκτασιν και άποψη του site- είναι ότι αν κάποιος δηλώνει ανήλικος και αναζητεί πληροφορίες ταξιδιωτικού περιεχομένου που είναι "ύποπτες" (πχ που υποδεικνύουν φυγή από το σπίτι), δε θα επιτρέπεται η συνέχεια του θέματος. Αλλοίμονό μας όμως αν συζητάμε για τυχόν απαγορεύσεις χρήσης του σάιτ σε άτομα κάτω των 18. Ποτέ των ποτών.

3. Αυτό που λες ότι δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές σε άτομα που ζητάνε βοήθεια μιας και "υπάρχει η πιθανότητα να μην ειναι ενήλικες" πιάνει το 99,99% του διαδικτυακού πληθυσμού, μιας και για κανέναν ούτε εδώ ούτε και σε κανένα άλλο σάιτ δε γνωρίζεις την ηλικία του, παρά μόνο για όσους γνωρίζεις προσωπικά. Άρα τι ακριβώς εννοείς; Να μη λειτουργεί κανένα σάιτ στον κόσμο;

4. Μερικές φορές νιώθω ότι κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Εδώ ο κόσμος καίγεται, τα παιδιά μας μεγαλώνουν σε ένα μέρος που βυθίζεται σε μαύρη τρύπα, και μας απασχολεί αν πρέπει να δίνουμε ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΕΣ συμβουλές μπας και τις διαβάσει κανένας ανήλικος; Δεν είμαστε φόρουμ που δίνει οδηγίες για παρασκευή ναρκωτικών ουσιών ή εκτέλεσης τελετών μαύρης μαγείας, φόρουμ για ΤΑΞΙΔΙΑ είμαστε. Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Υπάρχει μια κάποια απόσταση από τις ερωτήσεις "ποιό χωριό προτείνετε/ ποιά νησί προτείνετε" μέχρι τις "που θα βρω δουλειά/ να επισκεφτώ την Ιαπωνία 5 μέρες μετά το σεισμό" κλπ. Τις πρώτες δεν βρίσκω κανένα λόγο να τις περνάμε από "γονικό έλεγχο". Τώρα για τις δεύτερες είχα και πιο παλιά εκφράσει τον προβληματισμό μου ασχέτως της ηλικίας του ατόμου που ρωτούσε
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
2. Εδώ η άποψή μου -και κατ'επέκτασιν και άποψη του site- είναι ότι αν κάποιος δηλώνει ανήλικος και αναζητεί πληροφορίες ταξιδιωτικού περιεχομένου που είναι "ύποπτες" (πχ που υποδεικνύουν φυγή από το σπίτι), δε θα επιτρέπεται η συνέχεια του θέματος.
βασικα απο το απογευμα αρχισα να γραφω π.μ σε καποιον Moderator και τελικα κακως σκεφτηκα οτι μαλλον ειμαι υπερβολικη και δεν πατησα το σεντ

αυτο ομως που σκεφτομουν ειναι οτι γενικα σε μια περιπτωση που παρατηρουμε περιεργες συμπεριφορες απο ατομο που δηλωνει ανηλικος στο διαδικτυο τι μπορουμε να κανουμε για αυτο...υπαρχει καποια αντιστοιχο γραφειο, οργανωση, τηλεφωνο κ.τλ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
αυτο ομως που σκεφτομουν ειναι οτι γενικα σε μια περιπτωση που παρατηρουμε περιεργες συμπεριφορες απο ατομο που δηλωνει ανηλικος στο διαδικτυο τι μπορουμε να κανουμε για αυτο...υπαρχει καποια αντιστοιχο γραφειο, οργανωση, τηλεφωνο κ.τλ
Να περιμένεις, τώρα είμαστε σε περίοδο που κλείνουν οι παραπανίσιες υπηρεσίες μην ανοίγεις πληγές.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα προφανώς την επισήμανση που έκανα,την έκανα μη την λογική ότι δεν διαφωνώ στο να πάει ένας δεκαεξάχρονος μόνος του διακοπές στην Ίο,αλλά στο να κουβεντιάσουμε σε ποιό χωριό εκτός της χώρας του να μετοικίσει.Πόσο μάλλον να κάνουμε όλη αυτή την κουβέντα διαδικτυακά κι όταν γράφονται προτάσεις του στυλ "Βασικά, στέγη...λίγα λεφτά..και εγώ καλά θα μαι.." τις οποίες δεν βρίσκω καθόλου φυσιολογικές για 16χρονους.

Ελπίζω να λήξει εδώ η κουβέντα γιατί το οφ τόπικ δεν εξυπηρετεί τον σχολιασμό κλειδωμένων συζητήσεων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom