Οχι δεν είναι λάθος ο Τίτλος: Δαιάβσέ το γήρογρα μροπείς;

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ατυό σμυβιανει δοιτι ο εκγεαφλος ειναι "γνωστικός φιλάργυρος". Δηλαδή για να μην κουράζεται προσπαθώντας κάθε φορά να αποκωδικοποιήσει το οπτικό ερέθισμα για κάθε γράμμα κάθε λέξης, έχει αποθηκεύσει μία "συντομογραφία" κάθε λέξης που βασίζεται στο οπτικό ερέθισμα του πρώτου και του τελευταίου γράμματος. Γι' αυτό και τα δυσλεξικά άτομα, στα οποία η αποθήκευση και ανάκληση της πληροφορίας ακολουθεί διαφορετική οδό, δυσκολεύονται να διαβάσουν "μπερδεμένες" λέξεις ή/και να τις ξεχωρίσουν από όμοιές τους! Οπότε όποιος δυσκολεύεται, ας προβληματιστεί μήπως είναι δυσλεξικός:D (μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα!!!)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
amantab με προβληματισες τωρα...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Ατυό σμυβιανει δοιτι ο εκγεαφλος ειναι "γνωστικός φιλάργυρος". Δηλαδή για να μην κουράζεται προσπαθώντας κάθε φορά να αποκωδικοποιήσει το οπτικό ερέθισμα για κάθε γράμμα κάθε λέξης, έχει αποθηκεύσει μία "συντομογραφία" κάθε λέξης που βασίζεται στο οπτικό ερέθισμα του πρώτου και του τελευταίου γράμματος. Γι' αυτό και τα δυσλεξικά άτομα, στα οποία η αποθήκευση και ανάκληση της πληροφορίας ακολουθεί διαφορετική οδό, δυσκολεύονται να διαβάσουν "μπερδεμένες" λέξεις ή/και να τις ξεχωρίσουν από όμοιές τους! Οπότε όποιος δυσκολεύεται, ας προβληματιστεί μήπως είναι δυσλεξικός:D (μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα!!!)
Όπως επίσης και αυτοί που δεν έχουν μητρική τους γλώσσα τα Ελληνικά και ας τα μιλάνε τέλεια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Όπως επίσης και αυτοί που δεν έχουν μητρική τους γλώσσα τα Ελληνικά και ας τα μιλάνε τέλεια.
εβαλα την γυναικα μου να το διαβασει και δεν ειχε κανενα προβλημα
και δεν ειναι η μητρικη της γλωσσα τα ελληνικα
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
εβαλα την γυναικα μου να το διαβασει και δεν ειχε κανενα προβλημα
και δεν ειναι η μητρικη της γλωσσα τα ελληνικα
Εμένα είχε, άρα είναι δυσλεκτική..:(
Αλλά από την άλλη διαβάζει 1 βιβλίο σε 1 ημέρα, μπερδεύτηκε η υπόθεση τώρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμενα και η μητρικη μου γλωσσα ειναι η ελληνικη και βιβλιο δεν διαβαζω μεσα σε μια μερα.
Τερμα... το πηρα αποφαση, ειμαι δυσλεκτικος...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εμενα και η μητρικη μου γλωσσα ειναι η ελληνικη και βιβλιο δεν διαβαζω μεσα σε μια μερα.
Τερμα... το πηρα αποφαση, ειμαι δυσλεκτικος...


να που οφείλεται η εμμονή σου με το Λονδίνο!:bleh:
1 ωρα την ηρεμα δαβαζιε τοιετα κεμεινα και σε λγιο κραιο
σε βεπλω στο Θβειτ..:bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Πάντως και εγώ που έχω διαγνωστεί ως δυσλεκτική δεν είχα προβλήματα στην ανάγνωση του κειμένου. Ίσως να εξαρτάται από το είδος της δυσλεξίας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ατυό σμυβιανει δοιτι ο εκγεαφλος ειναι "γνωστικός φιλάργυρος". Δηλαδή για να μην κουράζεται προσπαθώντας κάθε φορά να αποκωδικοποιήσει το οπτικό ερέθισμα για κάθε γράμμα κάθε λέξης, έχει αποθηκεύσει μία "συντομογραφία" κάθε λέξης που βασίζεται στο οπτικό ερέθισμα του πρώτου και του τελευταίου γράμματος. Γι' αυτό και τα δυσλεξικά άτομα, στα οποία η αποθήκευση και ανάκληση της πληροφορίας ακολουθεί διαφορετική οδό, δυσκολεύονται να διαβάσουν "μπερδεμένες" λέξεις ή/και να τις ξεχωρίσουν από όμοιές τους! Οπότε όποιος δυσκολεύεται, ας προβληματιστεί μήπως είναι δυσλεξικός:D (μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα!!!)
Γιαυτο και εμεις οι ενηλικες ουσιαστικα δεν διαβαζουμε συλλαβιζοντας τις λεξεις οπως κανουν τα παιδακια ...για παραδειγμα τα μικρα μαθαινουν οτι
κ+α=κα-ρ+α=ρα-μ+ε=με-λ+α=λα και στην αρχη της "καριερας "τους το διαβαζουν συλλαβιστα =κα-ρα-με-λα.
Εμεις οι ενηλικες βλεπουμε τη λεξη καραμελα ως εικονα -οπτικο ερεθισμα ,οπως προειπε η Αμαντα...μετα απο χρηση τοσων ετων εχει αποθηκευτει στον εγκεφαλο ,αναγνωριζεται απο τα πρωτα/τελευταια γραμματα ακομα και συλλαβες και αναγνωσκεται ως ολον και οχι τμηματικα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.769
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και εχω το διαβασα πολυ γρηγορα και καταλαβα και το νοημα .
εχω προβλημα , γιατρε μου ;
.
..και εγω σε χρονο ντε-τε το διαβασα....μηπως να κοιταχτουμε σε κανενα γιατρο????:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πάντως και εγώ που έχω διαγνωστεί ως δυσλεκτική δεν είχα προβλήματα στην ανάγνωση του κειμένου. Ίσως να εξαρτάται από το είδος της δυσλεξίας.
Ακομα πιο σοβαρα τα πραγματα δηλαδη.

@ANEL εχει καλους λογοθεραπευτες το Θιβετ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom