Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με τρένο (?)

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν μπορεί να δοθεί ένα δρομολόγιο για τον απλό λόγο ότι οι παραπάνω χώρες καλύπτουν κοντά στο ενάμιση εκατομμύριο τετραγωνικά χιλιόμετρα, πάνω από δέκα φορές την έκταση της Ελλάδας. Επίσης, αφού μένεις ήδη στην Ευρώπη θα σου δοθεί ξανά η ευκαιρία να επισκεφτείς κάποια απ' τα παραπάνω μέρη οπότε δεν έχει νόημα να κάψεις όλες τις χώρες σε ένα μοναδικό ταξίδι.

Αν επιμένεις παρόλο αυτά να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι, πάρε ιδέες από προγράμματα ταξιδιών που κατά βάση προορίζονται για Αμερικάνους τουρίστες που θέλουν με ένα ταξίδι (που ίσως είναι και το μοναδικό τους) να πάρουν μια γεύση από Ευρώπη. Eσύ απλά τροποποιείς τις πτήσεις σου να μην αναχωρούν και να τελειώνουν στις ΗΠΑ αλλά στην Ελλάδα.

Grand Tour of Europe - 30 Day European Tour | EF College Break
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Γεια σας! θελω να κανω και εγω ενα ταξιδι με μια φιλη μου με interail στην κεντρικη ευρωπη. Λεμε για μοναχο-πραγα-βιεννη-βουδαπεστη και ολα αυτα για 12 μερες αλλα θα παμε μεχρι την 1η πολη με αεροπλανο. πειτε μου την γνωμη σας για ποσες μερες στην καθε πολη να αφιερωσω και απο ποια πολη να ξεκινησω! επισης μηπως ειναι πολλες οι 4 πολεις για 12 ημερες????
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για αυτες τις πολεις μια χαρα ειναι οι 12 μερες ειναι πολυ κοντα η μια στην αλλη στην αλλη .. Δεν σου συνιστω ομως interRail καθως το πασο των 10 ημερων κανει 160 ευρω .. Αμα θελετε να κινηθειτε μονο μεταξυ των 4 αυτων πολεων μπορειτε να βρειτε φθηνοτερα μεμονωμενα εισιτηρια ..

Η επιστροφη σας θα ειναι παλι απο Μοναχο ??
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Βασικα λεγαμε να γυρισουμε απο βουδαπεστη μαλλον με καποιο τρενο ή να κλεισουμε με αεροπλανο με επιστροφη απο μοναχο γιατι βγαινει καλη η τιμη με επιστροφη μαζι απο την ιδια πολη, αλλα ακομα δεν το εχουμε σχεδιασει τελειως... Τι μας προτεινεις??? Για μεμονωμενα εισητηρια που θα βρουμε καποιο site? και τα παιρνουμε και μεσω internet ή απο εκει κατευθειαν??? (σορυ για τις τοσες ερωτησεις :) )
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βασικα λεγαμε να γυρισουμε απο βουδαπεστη μαλλον με καποιο τρενο ή να κλεισουμε με αεροπλανο με επιστροφη απο μοναχο γιατι βγαινει καλη η τιμη με επιστροφη μαζι απο την ιδια πολη, αλλα ακομα δεν το εχουμε σχεδιασει τελειως... Τι μας προτεινεις??? Για μεμονωμενα εισητηρια που θα βρουμε καποιο site? και τα παιρνουμε και μεσω internet ή απο εκει κατευθειαν??? (σορυ για τις τοσες ερωτησεις :) )
Να γυρισεις απο Βουδαπεστη στην Ελλαδα με τρενα δεν μπορεις γιατι εχει κοπει το Βελιγραδι-Θεσσαλονικη απο το 2011..Να τα κλεισεις τα εισιτηρια μεμονωμενα ειτε μεσω ιντερνετ ειτε απευθειας στον σταθμο του τρενου ή των λεωφορειων .. Ενα καλο round trip ειναι Μοναχο-Πραγα-Βουδαπεστη-Βιεννη-Μοναχο .. Εκτος απο το Πραγα-Βουδαπεστη που ειναι ενα 6ωρο ολα τα αλλα ειναι στο 3ωρο οποτε δεν θα σας κουρασει ;)

Καλα να περασετε ..
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!!
 

dimitra28

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ το καλοκαίρι ένα ταξίδι με τρένο στην κεντρική Ευρώπη.
Μπορεί να μου πει κάποιος γενικά με τι budget έκανε ένα τέτοιο ταξίδι ??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ το καλοκαίρι ένα ταξίδι με τρένο στην κεντρική Ευρώπη.
Μπορεί να μου πει κάποιος γενικά με τι budget έκανε ένα τέτοιο ταξίδι ??
Πες μερες,χωρες και που θες να μενεις για να βγει το budget.
 

Wszedxrfc

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κανω τον γυρο της Ευρώπης με τρένο αλλα να πάω σε ολες τις χώρες και οχι πχ σε 10 χωρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom