Σλοβενία ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Είναι μια πολύ όμορφη πόλη αλλά μου έμεινε η εντύπωση ότι εκτός από το υπέροχο κέντρο της.. γύρω γύρω δεν έχει και πολλά όμορφα πράγματα να δει κάποιος. Βέβαια έμεινα 2 μέρες μόνο, τις οποίες όμως τις θεωρώ υπεραρκετές για τον κέντρο. Το κάστρο πολύ όμορφο, μια βόλτα στο ποτάμι με το καράβι επίσης παρά πολύ ωραία. Όλα κινούνται γύρω από το πιο γνωστό της αξιοθέατο, την τριπλή γέφυρα που είναι παρά πολύ γραφικά. Εγώ βέβαια πήγα Δεκέμβρη και μπορώ να πω ότι επειδή είχε χιόνι ήταν παρά παρά πολύ όμορφα. Κάτι το οποίο δεν μπόρεσα να δω εγώ τότε, γιατί ήταν χειμώνας, αλλά είναι πολύ γνωστό για τους τουρίστες από την άνοιξη και μετά, είναι ένα παρά πολύ ωραίο πάρκο κάπου κοντά στην ορθόδοξη εκκλησία
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.048
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κανά εστιατόριο ή ατμοσφαιρικό καφέ; Thanks
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
To θέμα είναι ότι στην Σλοβενία το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά ..έτσι παρόλο που ήταν καταχείμωνο εμείς καθόμασταν έξω και τρώγαμε ή πεινάμε στις πολύ ωραίες γραφικές καντίνες με τα πολύ ωραία φαγητά. Έτσι έκαναν και παρά πολλοί Σλοβένοι. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αφού περάσεις την γέφυρα πας προς τα δεξιά παράλληλα με το ποτάμι. Μετά από λίγα μέτρα στο αριστερό σου χέρι μέσα στα στενάκια είναι πολλά ωραία γραφικά μαγαζάκια. Όπως και να έχει το ιστορικό κέντρο της Λουμπλιάνας με τα ωραία μαγαζάκια είναι τόσο μικρό που σε λίγες ωριτσες θα το έχεις ανακαλύψει όλο μόνος σου.
 

danaii

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια εκπεμπω σοσ!
θελω πληροφοριες για λουμπλιανα με τρενο απο θεσσαλονικη!
οποιος εχει παει ή ξερει ας μου πει!!
ευχαριστω...
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Το τρένο που υπήρχε παλιά (βαγόνι καλύτερα) απο Θεσσαλονίκη κατευθείαν για Σλοβενία εχει σταματήσει. Τώρα πρεπει να πας μέχρι Βελιγράδι και εκεί να πάρεις άλλη ανταπόκριση για Λιουμπλιάνα...
Υπολογισε γυρω στις 12 ωρες μεχρι Βελιγράδι, και απο εκει άλλες 10 για Λιουμπλιανα με πέντε ώρες παραμονή στο Βελιγράδι. Φευγει απογευμα και φτανεις το βραδακι της επομενης.
Το ειχα παρει μια φορα στην επιστροφη, στην αναχωρηση ειχα προτιμησει αεροπλανο για Βενετια και απο εκει τρενο για Λιουμπλιανα...
 

danaii

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το τρένο που υπήρχε παλιά (βαγόνι καλύτερα) απο Θεσσαλονίκη κατευθείαν για Σλοβενία εχει σταματήσει. Τώρα πρεπει να πας μέχρι Βελιγράδι και εκεί να πάρεις άλλη ανταπόκριση για Λιουμπλιάνα...
Υπολογισε γυρω στις 12 ωρες μεχρι Βελιγράδι, και απο εκει άλλες 10 για Λιουμπλιανα με πέντε ώρες παραμονή στο Βελιγράδι. Φευγει απογευμα και φτανεις το βραδακι της επομενης.
Το ειχα παρει μια φορα στην επιστροφη, στην αναχωρηση ειχα προτιμησει αεροπλανο για Βενετια και απο εκει τρενο για Λιουμπλιανα...


ξερουμε κατι για το κοστος με το τρενο??
και απο που περνω εισιτηρια?ισχυουν φοιτητικα ή κατι τετοιο?
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Δεν ξερω, παρε τηλεφωνο στο 1110 του ΟΣΕ να ρωτήσεις.

Το bahn.de δίνει ενα πρωινο τρενο:

Thessaloniki ab 09:44 336
Beograd an 22:33
Beograd ab 05:50 EC 210
Ljubljana an 15:18

εγω ήξερα το 334 που εφευγε απο
Θεσσαλονικη 17:05 και εφτανε
Βελιγράδι 05:44
Απο εκει είχε γυρω στις 10.30 για Λιουμπλιάνα.

Πανω κατω το κοστος πρεπει να ειναι γυρω στα 60-70 ευρω
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
Η Λιουμπλανα ειναι μια πολη ομορφη πολη σχετικα μικρη σε μεγεθος,εμενα μου θυμισε σαν μεγεθος την Θεσσαλονικη.Ειναι πολυ ομορφα στο κεντρο με τον ποταμο που περναει,εχει καφετεριες στα πλαγια του ποταμου,ειχε καλο καιρο και καθομασταν εξω,πολυ ωραια και για βολτα και για καφεδακι(δεν βρισκεις φρεντο βεβαια).
Το καλο της Σλοβενιας ειναι οτι ειναι μικρη χωρα και ειναι ολα κοντα.
Δηλαδη το φανταστικο Bled που αξιζει να μεινει κανεις κι εκει ειναι νομιζω λιγοτερο απο 2 ωρες,καπου εχει ενα σπηλαιο που το γυρνας μεσα με τρενακι(δεν προλαβα να παω),πολυ καλο χιονοδρομικο και αν εισαι θαλασσινος υπαρχει νοτια το Portoroz,μια παραθαλασσια λιμανοπαραλια(?),δεν ξερω πως να το πω που μου αρεσε πολυ.
Γενικως η Σλοβενια ειναι μια χωρα πολυ περιποιημενη και προσπαθουν να αξιοποιουν τα παντα.
Ειναι νομιζω γυρω στο 3ωρο περιπου το klangefurt(austria) που ειναι μια συμπαθητικη πολυ και πολυ ωραια διαδρομη, η Τριεστη στην Ιταλια(δεν πηγα) και στην Κροατια,δεν θυμαμαι το ονομα μιας πολυ ωραιας παραλιας που ειχε.
Αξιζει να την γυρισεις με αυτοκινητο,το οδικο δικτυο ειναι πολυ καλο.
 

danaii

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
θα ηθελα να ρωτησω ακομα απο που θα παρω εισιτηρια..κι αν εκτος απο το bahn υπαρχει κι αλλο site να βρω πληροφοριες..ξερει καποιος;
το 1110 δυστυχως δεν εχει απαντησει γι'αυτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom