Πάμε Eλαφόνησο!

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τα αντικηθυρα καλη σκεψη αλλα δε βολευουν και πολυ τα δρομολογια . ....το πλοιο φευγει απο γυθειο

τα δρομολογια δες τα εδω
Anen Lines

εχει αν δε κανω λαθος 2 φορες τη βδομαδα

ελαφονησο πηγα προχθες, θα περασω μαλλον και αυριο, επικρατει μια ηρεμια σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια( μη φανταστεις οτι ηταν αδειο το νησι, απλα πιο ανθρωπινο) για μενα προσωπικα ηταν καλυτερα...

το πλοιο στοιχιζει 10.5 ευρω το οχημα απο το απεναντι λιμανι τη πουντα και 1 ευρω ο επιβατης
απο δωματια οι ντοπιοι κλαινε οτι δεν εχουν και τοσο κοσμο φετος, ιδιως αν πατε καθημερινες δεν θα εχετε προβλημα, τα σκ ειναι που κατεβαινουν οι πολλοι

τα κυθηρα γιατι τα εχεις αποκλεισει? θα ηταν η πρωτη επιλογη μου, εκτος αν εχεις ξαναπαει.Στα θετικα υπαρχει πλοιο και απο γυθειο 2 φορες τη βδομαδα και απο νεαπολη καθημερινα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω mfish μου.Κυθηρα εχουμε ηδη παει 2 φορες και ολο και κατι περιεργο -στραβο μας τυχαινει στην επιστροφη.Την πρωτη φορα τρακαραμε πολυ ασχημα στην επιστροφη στου Βλαχιωτη(ξερεις εσυ)...5 μερες στο νοσοκομειο Σπαρτης.
Τη δευτερη φορα εγινε ενα μπερδεμα με επιστροφη...δεν βρισκαμε εισητηρια ..τεσπα πηραμε το καραβι των 2 (τη νυχτα) για Καλαματα.
Αντικυθηρα χτες το εψαχνα ...δυσκολη φαση/απο Γυθειο εχει οχι 2 αλλα μια ,καθε Πεμπτη.
1 βδομαδα δυσκολο να κατσεις στα Αντικυθηρα...πας Πεμπτη 8 βραδυ ..και φευγεις ή Δευτερα για Νεαπολη οπου φτανεις πολυ αργα 11 βραδυ...αντε μετα να φτασεις Οιτυλο απο κει 2 ωρες δρομο και....ή Κυριακη στη Μονεμβασια οπου και παλι φτανεις πολυ αργα το βραδυ.
Το αμαξι εχει 48 ευρω,ειτε πας με Πορφυρουσα ειτε με Β.Κορναρο και το ατομο 13 και 16 αντιστοιχα.
Βαλε και 50 ευρω σε ενα κυριουλη που βρηκα (ο οποιος ειχε πλακα γιατι μολις εμαθε οτι ειμαστε Μανιατες,ζητησε να μαθει ολο μας το γενεαλογικο δεντρο).....ανεβαινει το μαλλι.
Οποτε καταληξαμε Ελαφονησο..για 23 Αυγουστου με 1 ή και 2 διανυκτερευσεις ενδεχομενως.
Κραταω την προταση της Μανελακι ..που ειναι πολυ καλη.....περαν τουτου εχεις κατι αλλο να προτεινεις σε καταλυμα?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σε ευχαριστω mfish μου.Κυθηρα εχουμε ηδη παει 2 φορες και ολο και κατι περιεργο -στραβο μας τυχαινει στην επιστροφη.Την πρωτη φορα τρακαραμε πολυ ασχημα στην επιστροφη στου Βλαχιωτη(ξερεις εσυ)...5 μερες στο νοσοκομειο Σπαρτης.

Οποτε καταληξαμε Ελαφονησο..για 23 Αυγουστου με 1 ή και 2 διανυκτερευσεις ενδεχομενως.
Κραταω την προταση της Μανελακι ..που ειναι πολυ καλη.....περαν τουτου εχεις κατι αλλο να προτεινεις σε καταλυμα?
Στο Βλαχιωτη;;; Μεθυσμενοι ηταν;

Μπορεις να δεις εδω για ξενοδοχεια: Rooms Apartments
κι εδω για δωματια: Rooms Apartments

Τα περισσοτερα ειναι μεσα στη χωρα και καποια εχουν και θεα στη θαλασσα: Rooms Apartments
Εχει τοσα πολλα και για εκεινες τις ημερομηνιες θα υπαρχει και διαθεσιμοτητα!
Να σου πω Κλεοπατρα εγω τοτε δεν εβρισκα δωματιο σε προσιτη τιμη ουτε για δειγμα και τελικα τωρα που τα ξαναβλεπω νομιζω οτι ημουν τυχερη που βρηκα μαλλον σε καποιο απ'τα καλυτερα. Απλο, καθαρο, ομορφο.... γιατι τα περισσοτερα ειναι καρακιτς!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Oχι κοιμισμενοι (κυριολεκτικα) και Κινεζοι:shock:
Τον πηρε ο υπνος στο τιμονι.
Τεσπα παιζει πολυ το Γερανι που ειχες ποσταρει κ σε ευχαριστω πολυ.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Oχι κοιμισμενοι (κυριολεκτικα) και Κινεζοι:shock:
Τον πηρε ο υπνος στο τιμονι.
Τεσπα παιζει πολυ το Γερανι που ειχες ποσταρει κ σε ευχαριστω πολυ.
To'xoυν οι Λακωνες αυτο να κοιμουνται στο τιμονι. Το λεω γιατι γνωριζω ιδιο περιστατικο. Μα στο Βλαχιωτη; Λεω κι εγω, σιγα το πολυσυχναστο μερος :haha: Αλλο τετοιο να μη σας βρει. Να'σαι καλα :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι παιδι μου τι Λακωνες..Κινεζοι σου λεω κανονικοι (αβαταρ τριπακια you know?),φοιτητες με νοικιασμενο αμαξι:haha:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ασχημο να σου τυχει τετοιο πραγμα στις διακοπες ...

κινεζοι στο βλαχιωτη ακουγεται σαν ανεκδοτο παντως

για διαμονη δεν εχω να προτεινω κατι, αν χρειαστεις παντως καποιο τιπ για εκδρομες και ταβερνουλες στη γυρω περιοχη, ευχαριστως...αν και 2 μερουλες θα εχετε , να αραξετε....

καλα να περασετε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να κάνω κι εγώ μια πρόταση για διαμονή στην Ελαφόνησο. Μιας και είμαι από τη Νεάπολη Λακωνίας , γνωρίζω πολύ καλά πως δεν φημίζονται στο νησί για τον επαγγελματισμό τους. Πολλές φορές τα δωμάτια έχουν τιμή Μυκόνου...αν και τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί αυτό. Πολύ ωραία λοιπόν και πολύ καθαρά δωμάτια έχει ένα νεαρό ζευγάρι πολύ κοντά στο λιμάνι σε τοποθεσία με άπλα κι όχι καπού αποπνικτικά στον οικισμό.'Εχουν και κουζινάκι και ψυγείο και πιο μεγάλα δωμάτια για οικογένειες. Η κοπέλα που τα έχει η Γεωργία είναι πολύ ευγενική και θα σας δώσει κι οτι πληροφορίες θέλετε για φαγητό και παραλίες (δεν κατάγεται από το νησί και αυτό την κάνει αντικειμενική... πιστέψτε με αυτό είναι σημαντικό για το συγκεκριμένο νησί που όλοι είναι συγγενείς και ή αλληλοπροωθούνται ή αλληλοθάβονται...χεχε)
Έχουν και σελίδα:

GARDEN, , , , ,
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω για την προταση...ναι σε πολλα απο αυτα που λες εχεις δικιο...ειδικα τα παλιοτερα χρονια ..δεν εκλειναν δωματια για μια βραδια εστω και τελος Αυγουστου με τιποτα.
Μαλιστα το ελεγαν κ στα μουτρα ..δεν μπορεις εσυ για μια βραδια να μου δεσμευεις ολη τη βδομαδα που μπορει να ερθει καποιος αλλος η μπορει να σου ελεγαν μια τρελη τιμη για ενα μετριο δωματιο πχ 100-120 ευρω για να σε προγκηξουν.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Σε ευχαριστω για την προταση...ναι σε πολλα απο αυτα που λες εχεις δικιο...ειδικα τα παλιοτερα χρονια ..δεν εκλειναν δωματια για μια βραδια εστω και τελος Αυγουστου με τιποτα.
Μαλιστα το ελεγαν κ στα μουτρα ..δεν μπορεις εσυ για μια βραδια να μου δεσμευεις ολη τη βδομαδα που μπορει να ερθει καποιος αλλος η μπορει να σου ελεγαν μια τρελη τιμη για ενα μετριο δωματιο πχ 100-120 ευρω για να σε προγκηξουν.
Κάτι παρόμοιο άκουσα κι εγώ πριν λίγες μέρες, όταν πήρα τηλ. για Κύθηρα..
Μου είπε συγκεκριμένα μια κυρία ότι δεν μπορώ να της κόψω την εβδομάδα στη μέση..δηλ. να πάω μεσοβδόμαδα, π.χ. απο Τετάρτη..!!!:shock::shock::shock:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι ετσι ειναι και πριν 2-3 χρονια στην Ελαφονησο σου το ελεγαν οι 9 στους 10
"θα μου ζητησει καποιος το δωματιο για ολη την εβδομαδα κ δεν μπορω να το δεσμευω απο τωρα με τη μια κ μοναδικη δικη σου διανυκτερευση."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom