Πάργα - Πάτρα

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
3 μέρες. Δεν έχω κλείσει τίποτα ακόμα άλλα κοιτάω για κεντρικά όχι έξω από την Πάργα. Αυτοκίνητο θα υπάρχει!
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
3 μέρες. Δεν έχω κλείσει τίποτα ακόμα άλλα κοιτάω για κεντρικά όχι έξω από την Πάργα. Αυτοκίνητο θα υπάρχει!
Ωραία! Ας τα πάρουμε τότε από την αρχή.
Είναι πολύ ωραία η εποχή που διαλέξατε να πάτε, δε θα έχει πολύ κόσμο, θα βρίσκετε να παρκάρετε σχετικά εύκολα και η εξυπηρέτησή σας θα είναι άμεση σε εστιατόρια, μπαρ και καφέ!
Εάν καταλήξετε να κλείσετε σε ξενοδοχείο θα έχετε πρωινό και ασανσέρ, στα ενοικιαζόμενα δωμάτια (που πολλές φορές τα δωμάτιά τους είναι κλάσης ανώτερα των ξενοδοχείων) δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτές οι πολυτέλειες - κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις.
Οι 3 ημέρες είναι λίγες αν θέλετε να δείτε τη περιοχή (κάτι που θα σας συνιστούσα), εάν πάλι θέλετε απλά να αράξετε σε μία παραλία από το πρωί μέχρι το βράδι είναι ιδανικές.
Άρα στη δεύτερη περίπτωση διαλέγετε μία από τις δύο καλύτερες ή τη Βάλτο (Χρυσογιάλι) ή τη Λίχνος. Είναι οργανωμένες με όλα τα απαραίτητα κομφόρ, αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι τα πάντα είναι μέσα στη τιμή, εννοώντας: σετ ομπρέλα και 2 ξαπλώστρες 8€ χωρίς να περιλαμβάνει τίποτα από ποτά. Στο Βάλτο σε ένα μόνο μαγαζί κατεβαίνει το γκαρσόνι στην αμμουδιά, σε όλα τα υπόλοιπα ότι χρειάζεσαι πρέπει να πας να το πάρεις. Είναι εύκολα προσβάσιμες είτε με το αυτοκίνητο, είτε με το βαρκάκι της γραμμής (2€ / άτομο).
Σε περίπτωση τώρα που θέλετε να αράξετε στη παραλία μόνο για λίγες ώρες και σας ενδιαφέρει να δείτε και κάτι παραπέρα έχετε τις εξής επιλογές:
1) Νεκρομαντείο (είσοδος 2€, δε ξέρω αν έχει ξενάγηση, μέχρι πρότινος δεν είχε) - Αχέροντας - Αλωνάκι με αυτή τη σειρά : παίρνετε το δρόμο για Αμμουδιά - Μεσοπόταμο, έχει ταμπέλες για το νεκρομαντείο δε θα το χάσετε με τίποτα, κατευθυνθείτε στη συνέχεια στο ποτάμι. Εάν δεν έχετε θέμα με το κρύο νερό αφήστε τα πράγματα στο αυτοκίνητο, αγοράστε παπουτσάκια, αν δεν έχετε ήδη (8€/ζευγάρι) και διανύστε το φαράγγι με τα πόδια η διαδρομή δεν είναι πολύ μεγάλη μέχρι την ένωση και το νερό είναι μέχρι το γόνατο. Μετά βαθαίνει απότομα και θα χρειαστεί να κολυμπήσετε σε δύο σημεία μέχρι να φτάσετε στην ένωση, οπότε φωτογραφικές μηχανές θα πρέπει να μείνουν πίσω με κάποιον που θα αποφασίσει να μην ακολουθήσει (δεν έχει ένα κρυουλιάρη η παρέα σας; δε μπορεί, στην εκάστοτε δική μου πάντα βρίσκαμε έναν να του τα φορτώσουμε και να μας περιμένει), μπορεί το νερό να είναι απίστευτα κρύο η ομορφιά του τοπίου φυσικά θα σας αποζημιώσει. Φεύγοντας ακολουθήστε το δρόμο προς Πρέβεζα και μόλις βγείτε στην εθνική, προς Αλωνάκι (ίσως έχει ταμπέλες και στον επαρχιακό δρόμο για Αλωνάκι να προσέχετε). Είναι μία μικρή παραλία με ένα νησάκι στο κέντρο τα δέντρα μέχρι την ακτή και εύκολα προσβάσιμη με το αυτοκίνητο.
2) Καραβοστάσι - Σύβοτα - Μπέλα Βράκα με αυτή τη σειρά : παίρνετε το δρόμο προς Ανθούσα - Αγιά και συνεχίζετε μέχρι να δείτε ταμπέλες για Καραβοστάσι (Βάλτος - Καραβοστάσι 20χλμ). Μεγάλη παραλία, οργανωμένη αλλά όχι πήχτρα (γιαυτό μου αρέσει τρελά) με ξενοδοχεία και μία καντίνα για καφέ ή αναψυκτικά.
Αν πάρετε το δρόμο προς Πέρδικα, ακολουθείτε ταμπέλες για Σύβοτα. Εάν είναι και μεσημέρι η πιτσαρία Parasole τέρμα στο λιμάνι έφτιαχνε πολύ ωραίο φαγητό. Μπαίνοντας στα Σύβοτα, μένοντας αριστερά και φτάνοντας στο λιμάνι ρωτήστε τους ντόπιους να σας πουν πως θα βρείτε τη Μπέλα Βράκα, αφήνετε το αυτοκίνητο σε ένα μεγάλο parking και παίρνετε το μονοπάτι μέσα από ένα ξενοδοχείο (δε θυμάμαι πως το λένε, τι πρωτότυπο). Πρόκειται για δυο παραλίες μικρές μία στην ηπειρωτική πλευρά και μία στο απέναντι νησάκι που ενώνονται με μία λεπτή λωρίδα άμμου και πας με τα πόδια - εμένα μου αρέσει, όσους έστειλα τους άρεσε, ελπίζω να αρέσει και σε εσάς.
Από φαγητό η Πάργα έχει πολλές επιλογές, εγώ όμως όταν τρώω έξω πάω σε τέσσερις:
α) Ο Στέφανος : ψαροταβέρνα με φρέσκο ψάρι και καλομαγειρεμένο φαγητό σε σχετικά καλές τιμές για τη περιοχή. Βρίσκεται κάτω από το κάστρο προς τη παραλία του Βάλτου.
β) Επίσης στο τουρκοπάζαρο (έτσι λέγεται η περιοχή που βρίσκεται στο κάστρο) όταν ανεβείτε όλα τα σκαλιά που οδηγούν στο κάστρο και κάνετε δεξιά στο τέλος του δρόμου όπου κάνει καμπή και στρίβει για τη βεράντα υπάρχει ένα εστιατόριο με τραπεζάκια με καρό τραπεζομάντηλα (από τη περιγραφή καταλαβαίνετε ότι πάλι δε θυμάμαι όνομα - χάλι έτσι; ) .
γ) εαν συνεχίσετε κι άλλο τον ίδιο δρόμο προς τα επάνω και φτάσετε στη βεράντα στο δεξί σας χέρι θα συναντήσετε το Φιλομίλα. Καλό φαγητό, γκουρμέ, μικρές μερίδες και ακριβούτσικο.
δ) στο χωριό Ανθούσα μπορείτε να φάτε καλό φαγητό της ώρας και σε σχετικά καλές τιμές, εγγυημένο, γιατί αυτός είναι θείος μου, πρώτος ξάδερφος της μαμάς μου και γνωρίζω από πρώτο χέρι τη κουζίνα του. Θυμάμαι όνομα εδώ (αυτό έλειπε, να με έσφαζε στο γόνατο) Ο Λάκης.
Όσον αφορά τη νύχτα
Τα μαγαζιά που μένουν μέχρι αργά είναι δύο το Sail In και η Βεράντα, στο πρώτο ηλικίες 30 φεύγα, στο δεύτερο 30 και κάτω (δε ξέρω εσείς τι ηλικίες έχετε και τα αναφέρω και τα δύο). Υπάρχουν άπειρα μπαράκια για ποτό αλλά γενικότερα στη Πάργα δε θα κάνει κανείς τρελό clubbing.
Αξίζει να επισκεφτείτε το κάστρο της πόλης, δεν είναι μεγάλο, ούτε καλοδιατηρημένο αξίζει όμως η θέα από ψηλά όλης της περιοχής, όπως επίσης αξίζει να κολυμπήσετε και μέχρι το νησάκι της Παναγιάς μέσα στο λιμάνι. Εάν η φωτογραφική μηχανή που διαθέτετε δεν έχει πρόβλημα με το νερό, πάρτε τη μαζί σας, έχετε όλη τη πόλη πιάτο από εκεί.
Eύχομαι να βοήθησα, ψάξτε στο ίντερνετ πληροφορίες και για το νεκρομαντείο και για το κάστρο, δε θα σας βοηθήσει κανείς εδώ, γιατί κανείς δε θα ξέρει και όχι για άλλο λόγο.
Η περιοχή έχει πολλές ομορφιές που όμως για να τη γυρίσεις καλά και να την ευχαριστηθείς χρειάζεσαι χρόνο, όπως σε όλα τα όμορφα μέρη φαντάζομαι.
Να περάσετε όμορφα, ότι και να επιλέξετε να κάνετε. Και ελπίζω να μας ξανάρθετε!
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι πολύ κατατοπιστική!
Η αλήθεια είναι ότι με τα ονόματα δε τα πάω καλά. Ίσως γιατί επαναπαύομαι ότι γνωρίζω τη περιοχή όταν είμαι εσωτερικό και δε δίνω τη πρέπουσα σημασία. Όταν είμαι εξωτερικό και είμαι με άλλους παρέα πάλι δε δίνω βάση (μου έχει κοστίσει αυτό στο παρελθόν μια δυο φορές, ευτυχώς με όχι δυσάρεστη κατάληξη) , μόνο όταν είμαι μόνη μου προσέχω για να μη χαθώ και ότι νομίζω ότι μου είναι δύσκολο στο να το θυμηθώ το σημειώνω. Τώρα αν λες ότι είμαι κατατοπιστική, σε ευχαριστώ πολύ! Ότι άλλο θελήσεις πες μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom