Πάρκα καί Κήποι πού αγαπήσαμε

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχει τύχει ποτέ να επισκεφθήτε ένα μνημείο, ένα ανάκτορο, ένα μουσείο κτλ καί τελικά την παράσταση να την κλέψει ο κήπος η το πάρκο πού το περιβάλλει?
Η ακόμα να είναι το ίδιο τό πάρκο προορισμός της ημέρας?
Γνώμες, εμπειρίες, συστάσεις , εντυπώσεις, σχόλια ,οδηγίες... όλα είναι ευπρόσδεκτα
Καί αφού άρχισα εγώ, σας παραθέτω μερικά από τα πρόσφατα ταξίδια μου.
Κήποι Μονσεράτε καί Κήποι της Κίντα ντε Ρεγκαλέϊρα, στην Σίντρα.
Κήποι των ανακτόρων Μπορομέε στην Ιζολα Μπέλλα καί Βοτανικοί Κήποι στην Ιζολα Μάντρε (λίμνη Ματζιόρε)
Κήποι της βίλας Παλανβιτσίνο (λίμνη Ματζιόρε)
Γιά το ταξίδι μου στην Ιταλία (ξανά) τον Ιούλιο, έχω προγραμματίσει Βίλα ΝτΈστε, πιστεύω θα είναι κάτι πολύ ξεχωριστό....:):)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Προσφατα που εκανα ταξιδακι στα καστρα του Λιγηρα ... εντυπωσιαστηκα στους κηπους του chateau de Villandry :)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Στην Ρωμη, το παρκο που περιβαλλει την Villa Borghese, με τα καταπληκτικα διπλά ποδηλατακια (αυτα με την μπαταρια φυσικα) που σε βοηθανε να το γυρισεις.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Ευχαριστώ Rebequita γιά την πληροφορία, τόχω κι'αυτό στο πρόγραμμα αλλά δεν ήξερα γιά τα ποδήλατα.
Τώρα πού είπες ποδήλατα θυμήθηκα το Νησί της Μαργαρίτας στην Βουδαπέστη . Είναι πανέμορφα.Καθώς καί το Δημοτικό Πάρκο της (Βαρόσλιγκετ αν δεν κάνω λάθος). Ο Πύργος τού Βαουντάουνιατ, τα λουτρά Σέτσενι καί η μικρή λιμνούλα με τα θερμά νερά πού αχνίζουν είναι μαγεία.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστώ Rebequita γιά την πληροφορία, τόχω κι'αυτό στο πρόγραμμα αλλά δεν ήξερα γιά τα ποδήλατα.
Προσεχε η μπαταρια ειναι πολυ σημαντικη, εμεις ημασταν 2 ατομα (δηλαδη 1,5 γιατι εγω πιο πολυ φωτογραφιες εβγαζα και γελουσα με τα χαλια μας), με ποδηλατο μπαταριας και μας πεταχτηκε η γλωσσα εξω στις ανηφορες.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Προσεχε η μπαταρια ειναι πολυ σημαντικη, εμεις ημασταν 2 ατομα (δηλαδη 1,5 γιατι εγω πιο πολυ φωτογραφιες εβγαζα και γελουσα με τα χαλια μας), με ποδηλατο μπαταριας και μας πεταχτηκε η γλωσσα εξω στις ανηφορες.
Δηλαδή φυσική κατάσταση μηδέν :haha::haha::haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γιά το ταξίδι μου στην Ιταλία (ξανά) τον Ιούλιο, έχω προγραμματίσει Βίλα ΝτΈστε, πιστεύω θα είναι κάτι πολύ ξεχωριστό....:):)
Και πολυ καλα θα κανεις γιατι αξιζει το κοπο....η εισοδος ειναι γυρω στα 6 ευρω αλλα η παραμονη θα σε αποζημιωσει.....εξ αλλου το Τιβολι ειναι γυρω στα 45 λεπτα απο τη Ρωμη....προσωπικα μου αρεσε αρκετα....
Ο Κηπος στο παλατι της Σισυς στη Βιεννη.......επισης πανεμορφος...χανεσαι !!!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
λίγο ασχετο αλλά μια ερωτηση για κάτι που ψάχνω...ξέρει κανεις ιαπωνικούς κήπους στην ΤΟυρκία ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μου αρεσε παρα πολυ το Central Park στη Νεα Υορκη .Τεραστιο ..δεν μπορεσαμε να το γυρισουμε ολο.Επισης στο Σαλτσμπουργκ,Αυστρια ηταν πολυ ωραιοι οι κηποι στο ανακτορο της αυτοκρατειρας Σισσυ (δεν ειμαι σιγουρη οτι ηταν αυτη ..αν κανω λαθος ,διορθωστε με.)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστήθηκα πάρα πόλυ την επίσκεψη στο χιονισμένο herastrau στο Βουκουρέστι. Ειδικά το κομμάτι με το μουσείο με της παραδοσιακές κατοικίες απο όλη τη χώρα σε μετέφερε σε μια άλλη εποχη!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
O κήπος του Λουξεμβούργου στο Παρίσι με τη φανταστική κρήνη των Μεδίκων, το πάρκο της Lyon με τις μανόλιες και φυσικά το Tiergarten στο Βερολίνο.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.508
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom