Ολλανδία Πάσχα στο Άμστερνταμ, χρειάζομαι τη βοηθειά σας!!!

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Φανατική μεν του travelstories, δεν έτυχε να γράψω δε, κι αυτό γιατί μετά τη γέννηση της κόρης μου δεν έχουμε ταξιδέψει εξωτερικό.
Οπότε ούτε απορίες, ούτε εμπειρίες.
Όμως είναι σχεδόν 2 ετών(21μηνών) και αποφασίσαμε να πάμε Άμστερνταμ για Πάσχα.....
....και εδώ είναι που τρώω την απογοήτευση της ζωής μου.
Η άλλωτε ευχάριστη διαδικασία οργάνωσης ταξιδιού
-που ήταν η μισή χαρά του ίδιου του ταξιδιού-
από τις πρώτες μου αναζητήσεις μετατράπηκε σε .....δυσάρεστη.
Και αυτό γιατί είναι απλά πανάκριβα λόγω Πάσχα.
Τα φθηνότερα εισητήρια με ΟΑ είναι 540ευρώ και δωμάτιο της προκοπής κάτω από 650ευρώ/4 διανυκτερεύσεις δεν υπάρχει. Και με αυτά τα λεφτά τίποτα ιδιαίτερο, μετριότητα.
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:lol::lol::lol:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
για αεροπορικά απ'ευθείας δε θα βρείς πιο φθηνά. με ανταπόκριση κοίτα με austrian και swiss μπας και βολεύουν. για διαμονή δυστυχώς η μετριότητα κυριαρχεί τουλάχιστον στα ξενοδοχεία που είναι σε βολική τοποθεσία (κοντά στο κέντρο). εγώ είχα μείνει στο Leidse Square Hotel, πολύ καλή τοποθεσία αλλά μετριότατο κατα τα άλλα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για κοιτα πτησεις με ανταποκριση οπως σου προτεινει ο Νικος. Η transavia επισης εχει με 225 ευρω (δεν ξερω τι επιπλεον χρεωσεις εχει) π.χ. για αναχωρηση Μ. Πεμπτη επιστροφη Δευτερα του Πασχα (βεβαια εχει αναχωρηση νωρις το πρωι).
Γιατι σωνει και καλα Αμστερνταμ; Πατε καπου που θα βρειτε πιο οικονομικα αεροπορικα και ξενοδοχεια...
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Σας ευχαριστώ όλους..... χρήσιμες info.
Όντως τα εισητήρια με ΟΑ είναι τα πιο φθηνά.... οπότε το μόνο μου πρόβλημα είναι το ξενοδοχείο.

Manolism μπήκα σε κάποια τουριστικά αλλά έχουν ετοιμάσει πακέτα μέχρι και 25η Μαρτίου....και τα λίγα που βρήκα δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο για Ολλανδία, εννοώ από τιμές.
Tripakias ....έχουμε πάει σχεδόν παντού.... όχι όμως Ολλανδία.... και αν κολλήσεις κάπου, κολλάς τι άλλο να πω. Θέλω απλά να το εξαντλήσω κι αν δεν καταλήξω πουθενά ψάχνω κάτι άλλο. Έχετε κάποια πρόταση??? κάτι διαφορετικό??? αλλά family friendly?? έχουμε και τη μικρή μας...
Nikos5050 έχεις δίκιο για την μετριότητα, ψάχνω-ψάχνω και ανεξάρτητα την τιμή δεν έχω βρει τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από ενοικιαζόμενα διαμερίσματα αλλά κι αυτά 180ευρώ τη βραδυά, 15τ.μ. όλο κι όλο το δωμάτιο και με κουζίνα μέσα!!!! Ούτε το τσαντάκι του Σπορτ Μπίλλυ να ήτανε.... απογοήτευση. Βέβαια είμαι σίγουρη πως άλλη εποχή θα είναι πολύ καλύτερα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχομαι να μπορεσετε να πατε Αμστερνταμ αφου σας εχει κολλησει...
Αν δεν σας βγαινει ομως, ριξτε μια ματια και για Κοπεγχαγη ή Λισσαβωνα (δεν εχω παει, αλλα απ' οσα εχω διαβασει και ακουσει, πρεπει να 'ναι σουπερ).
Το κοστος βεβαια μπορει να ειναι και μεγαλυτερο, δεν ξερω, απλα προτασεις κανω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το Άμστερνταμ είναι αρκετά ακριβό στη διαμονή όποτε κι αν πάει κανείς. Τα 15τ.μ. μια χαρά είναι, δύναμε 270 για 20τ.μ., σε ξενοδοχείο βέβαια και πάλι όμως μην περιμένετε μεγάλα δωμάτια. Αν και είναι κάπως τυποποιημένα, εφόσον θα πάτε οικογενειακώς, γιατί δεν κοιτάτε ξενοδοχεία αλυσίδων όπως τα Radisson, Park Plaza, NH και Renaissance?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχομαι να μπορεσετε να πατε Αμστερνταμ αφου σας εχει κολλησει...
Αν δεν σας βγαινει ομως, ριξτε μια ματια και για Κοπεγχαγη ή Λισσαβωνα (δεν εχω παει, αλλα απ' οσα εχω διαβασει και ακουσει, πρεπει να 'ναι σουπερ).
Το κοστος βεβαια μπορει να ειναι και μεγαλυτερο, δεν ξερω, απλα προτασεις κανω.
Τη Λισσαβώνα τη συστήνω κι εγώ, πολύ οικονομικός, και πολύ όμορφος προορισμός. Η Κοπεγχάγη δε νομίζω να σας βγει φθηνότερη, είναι αρκετά ακριβή πόλη!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Κοπεγχάγη δε νομίζω να σας βγει φθηνότερη, είναι αρκετά ακριβή πόλη!
Ναι, πολυ ακριβη αλλα αξιζει. Κι ελεγα μηπως βρουν αεροπορικα φθηνα... δεν ειναι και λιγα τα 540 που σκεφτονται να δωσουν. Κι ωραιο και το Αμστερνταμ αλλα μπροστα στην Κοπεγχαγη δεν πιανει μια, εκτος κι αν εισαι φοιτητης...
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Συμφωνώ για Κοπεγχάγη. Μία φίλη μου έχει παντρευτεί Δανό και περιστασιακά μένουν Κοπεγχάγη....... απλά παραμυθένια πόλη, γεμάτη παροχές!!! Απλά σκεφτόμασταν να το κάνουμε αργότερα αυτό το ταξίδι να έχουμε τουλάχιστον μία εβδομάδα διαθέσιμη. Τα εισητήρια είναι σχετικά φθηνά με SAS. Θα σας δώσω info όταν μάθω περισσότερα.
Πολύ ωραία ιδέα η Λισσαβώνα !!!! Θα αρχίσω το ψάξιμο.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Συμφωνώ για Κοπεγχάγη. Μία φίλη μου έχει παντρευτεί Δανό και περιστασιακά μένουν Κοπεγχάγη....... απλά παραμυθένια πόλη, γεμάτη παροχές!!! Απλά σκεφτόμασταν να το κάνουμε αργότερα αυτό το ταξίδι να έχουμε τουλάχιστον μία εβδομάδα διαθέσιμη. Τα εισητήρια είναι σχετικά φθηνά με SAS. Θα σας δώσω info όταν μάθω περισσότερα.
Πολύ ωραία ιδέα η Λισσαβώνα !!!! Θα αρχίσω το ψάξιμο.
Ωραια η Λισσαβωνα!Αλλα 370 τα αεροπορικα με ΤΑΡ και με ανταποκριση τη βδομαδα μετα το Πασχα ειναι υποθεση...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και επίσης αν σας έχει κολλήσει Ολλανδία (σαν χώρα) γιατί δεν κοιτάτε για άλλη πόλη; Το Άμστερνταμ δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της χώρας, είναι κάτι ξεχωριστό από μόνο του. Γιατί πχ δεν κοιτάτε για άλλη πόλη, που θα σας βγει πιο οικονομικά και μιας και πάτε άνοιξη, θα ευχαριστηθείτε τις ομορφιές της χώρας; πάτε για ημερήσια μόνο στο Άμστερνταμ και τις υπόλοιπες μέρες χαρείτε εξοχή: Ουτρέχτη, Χάγη, Λάιντεν, χωριουδάκια και άλλες πόλεις...Έχει τόσες ομορφιές ως χώρα! Γιατί να το περιορίσετε μόνο στο Άμστερνταμ;;;
Για εμένα Ολλανδία άνοιξη/καλοκαίρι είναι τα κανάλια, τα πτηνά, οι φάρμες, τα τυροκομεία, τα λιβάδια, οι αγελάδες, τα χωριουδάκια, οι γραφικές πόλεις(εκτός Ρόττερνταμ), οι βόλτες στον ήλιο, τα αρώματα των λουλουδιών, οι παραλίες, τα events στα χωριά κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom