Πάσχα στο Καρπενήσι

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λέμε να πάμε το Πάσχα στο Καρπενήσι. Ξέρετε εάν την Κυριακή του Πάσχα γίνονται τίποτα εκδηλώσεις από τον δήμο; Για να μην πάμε απλά ξερά σε μία ταβέρνα να φάμε. Επίσης, τα υποψήφια καταλύματα είναι το "Το όνειρο" στον Άγιο Νικόλαο και το "Mountain house" που είναι στην άκρη της πόλης του Καρπενησίου. Υπάρχει κάποια γνώμη για αυτά;
Επίσης, εάν έχετε κάποια πληροφορία που δεν έχει γραφτεί ήδη στο φόρουμ (έχω κάνει σχετική αναζήτηση) σχετικά με μέρη για επίσκεψη (βατά γιατί υπάρχει και παιδί) και για φαγητό, θα μας βοηθούσατε εάν την μοιραζόσασταν :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αν ξαναπήγαινα προς τα εκεί δεν θα διάλεγα για διαμονή Καρπενήσι εκτός αν σκοπός μου ήταν να κάνω σκι. (απίθανο τωρα χεχε). Θα έμενα προς Μεγάλο χωριό επειδή είναι γραφικό, έχει 2-3 συμπαθητικά καφέ ( σε αντίθεση με το Καρπενήσι), είναι δίπλα σε πολλές ταβέρνες ( Μικρό χωριό και γαυρο υπάρχουν συμπαθητικές ταβέρνες ) και επίσης είναι πιο κοντα στα χωριά, αξιοθέτα και φύση (Προυσός, Μαυρη σπηλιά κ.τ.λ).
 
Last edited:

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Άρα ο Άγιος Νικόλαος δεν είναι καλή επιλογή ε; Στο μεγάλο και μικρό χωριό δεν βρίσκω καταλύματα μέσα στο budget μου.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλύτερα καρπενήσι τότε, όλα οσα αξίζουν να επισκεφτείς είναι προς την αντίεθτη κατευθυνση
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δες λιγο αν εχει κ το χοτελ Δρυας .Ειναι διπλα στο ποταμι κατω απο το Μεγαλο Χωριο λιγο πριν το Γαυρο. Ειναι διπλα ακριβως στο δρομο προς Προυσσο. Ειναι πολυ καλο κ σχετικα οικονομικο.

Να το σαιτ www.dryashotel.gr

Αν εχει γεμισει την πισινα μπορει να ριξετε κ καμια βουτια.
 
Last edited by a moderator:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω...καλύτερα να βρεις να μείνεις Μικρό ή Μεγάλο χωρίο....νομίζω ότι είναι τα ομορφότερα...Εγώ είχα μείνει Καρπενήσι γιατί ήταν φουλ στα παραπάνω χωριά στον ξενώνα Βαλεντίνη. Σχετικά με φαγητό δεν φάγαμε μέσα στο Καρπενήσι αλλά στα γύρω χωριά...Σίγουρα θα πάτε μια βόλτα στο river art (πολύ ωραίος χώρος και για τα παιδιά)...μην παραλείψετε να φάτε γαλακτομπούρεκο & εκμέκ στο μεγάλο χωριό (τα ταψιά εξαφανίζονται στο λεπτό)...θυμάμαι επίσης είχαμε φάει πολύ καλό φαγητό στην μοναδική ταβέρνα του χωριού Νόστιμο και η ταβέρνα είχε το ίδιο όνομα, καθώς επίσης πολύ ωραίο φαγητό και καλές τιμές στην ταβέρνα Χωριάτικο στο Μικρό χωριό. Φυσικά μην παραλείψετε να πάτε εκδρομή μέχρι την Μονή Προυσού, απίθανη διαδρομή.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Να προσέξεις την διαδρομή προς Προυσσό. Είναι υπέροχη αλλά όταν βρέχει ο δρόμος υποφέρει από κατολισθήσεις. Μάλιστα διαβάζω ότι σχετικά πρόσφατα έγιναν και κάποιες μεγάλες στα Διπόταμα! Οπότε πάρε πληροφορίες από ντόπιους πριν ξεκινήσεις προς τα εκεί και αποφυγε τη αν βρέχει.
Για καφέ σου προτείνω και το saloon, 2 χλμ έξω από το Καρπενήσι προς Προυσό.
Δεν ξέρω αν λειτουργεί κανονικά, έχω να ανεβώ τρία χρόνια, αλλά έχει χώρο και ασχολίες για παιδια
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Όντως η διαδροή προς Προυσό είναι πολύ όμορφη. Εκεί μπορείτε να επισκεφτείτε τη Μονή Προυσού και στο γυρισμό αξίζει να κάνετε ενα μικρό περπάτημα (1 ωρα πηγαινε-ελα) στη Μαύρη Σπηλιά Στη συνέχεια για να πάρετε πίσω τις θερμίδες επιβάλεται μια επίσκεψη στο Αλλαντοποιείο Στρεμμένου .


Στο Μικρό Χωριό το Χωριάτικον που επισκέφτηκα πριν 2 μήνες είχε ωραίες λιχουδιές αλλα και διάφορα άλλα ταβερνάκια που έφαγα στον Γαυρο ήταν συμπαθητικά. Μπορείς να επισκεφτείς και το Παλιό Μικρό χωριό , είναι κοντά. Στο Μεγάλο Χωριό είχε τα πιο όμορφα και χαριτωμένα καφέ, με ωραία θέα . Αν θές επίσης μπορείς να αγοράσεις ζυμαρικά απο το εργαστήριο εκεί, πραγματικά ηταν πεντανόστιμα.

Αν σας αρέσει η φύση υπάρχει και η επιλογή για ράφτινγκ, ο ταυρωπός είναι εύκολο ποτάμι, κατάλληλο και για παιδιά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Παλιο Μικρο Χωριο ςιναι πολυ ομορφο κ γραφικο κ με ωραια θεα στο Βελουχι. Αναφορικα με τη Μαυρη Σπηλια τωρα. Εχω κανει τη διαδρομη μηνα Νοεμβρη. Εξαιρετικη διαδρομη αλλα ποσο ειναι το παιδι. Αν ειναι πολυ μικρο δεν το συζητατε. Επισης δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι στεγνο το μερος χωρις χιονια κ λασπουριες γιατι μπορει το Πασχα να πεφτει αργα αλλα εκει ςιναι ορεινα τα μερη. Για παραδειγμα το εξαιρετικο φαραγγι Παντα Βρεχει ειναι προσβασιμο αυστηρα το καλοκαιρι. Περσι ημουν. Πρωτομαγια στη Βαλια Καλντα στα Γρεβενα κ δεν εμπαινες στην κοιλαδα καθολου λιγω χιονιου ενω στις παραλιες οι αλλοι εκαναν μπανιο. Στα ορεινα ειναι διαφορετικα.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πάσχα στην Ευρυτανία λοιπόν...
Μια άγνωστη γη για εμένα...
Βουνα, χωριά, ποτάμια, μου είναι άγνωστα, οπότε είμαι πολύ ενθουσιασμενη!
Μεγαλη Παρασκευή κατεβαίνω, θα έχω έδρα το Παλιο Μικρο Χωριο, και θα φύγω την Δευτέρα του Πάσχα. 4 μερούλες...
Στα bullets έχουν μπει:
Χωρια:
Μικρό και Μεγαλο
Κορυσχαδες
Νοστιμο
Βουτυρο
Προυσος
Φιδακια
Βινιανη

Αθλοπαιδειες:
Φαραγγι Πανταβρεχι (+μικρό)
Βελούχι
Λιμνη Κρεμαστων
Μονή Προύσου
Μαυρη Σπηλια
Διποταμα
Καταρρακτες Βινιανης

Φαγοποτι:
Γαλακτομπούρεκο Καρβελη
Ταβερνα Χωριατικο (Μικρο)
Βιλάτζιο καφέ (Κορυσχαδες)
Ταβερνα Καπετανιος (Νοστιμο)
River Art;
Για ψαράκι στον Γαυρο;
Για πέστροφα στην λίμνη Κρεμαστων;

Γενικα:
Για την διαδρομη από/προς Θεσσαλονίκη, τι προτείνετε;
Λαρισα-Φαρσαλα-Λαμία
Γρεβενά-Τρίκαλα-Μακρακωμη
Γιάννενα-Άρτα-Αγρίνιο

Οι δρόμοι ανάμεσα στα χωριά πως ειναι; Το αμάξι είναι 4χ4 οπότε μάλλον είμαστε καλά ε;

Η επίσκεψη στην αλλαντοποιεία αξιζει;

(λογικά δεν θα γίνουν όλα τα παραπάνω, αν και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές. Τι συνδιασμούς μπορω να κάνω; η Βινιανη ειναι η πρώτη υποψήφια προς αποχώρηση)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Πάσχα στην Ευρυτανία λοιπόν...
Μια άγνωστη γη για εμένα...
Βουνα, χωριά, ποτάμια, μου είναι άγνωστα, οπότε είμαι πολύ ενθουσιασμενη!
Μεγαλη Παρασκευή κατεβαίνω, θα έχω έδρα το Παλιο Μικρο Χωριο, και θα φύγω την Δευτέρα του Πάσχα. 4 μερούλες...
Στα bullets έχουν μπει:
Χωρια:
Μικρό και Μεγαλο
Κορυσχαδες
Νοστιμο
Βουτυρο
Προυσος
Φιδακια
Βινιανη

Αθλοπαιδειες:
Φαραγγι Πανταβρεχι (+μικρό)
Βελούχι
Λιμνη Κρεμαστων
Μονή Προύσου
Μαυρη Σπηλια
Διποταμα
Καταρρακτες Βινιανης

Φαγοποτι:
Γαλακτομπούρεκο Καρβελη
Ταβερνα Χωριατικο (Μικρο)
Βιλάτζιο καφέ (Κορυσχαδες)
Ταβερνα Καπετανιος (Νοστιμο)
River Art;
Για ψαράκι στον Γαυρο;
Για πέστροφα στην λίμνη Κρεμαστων;

Γενικα:
Για την διαδρομη από/προς Θεσσαλονίκη, τι προτείνετε;
Λαρισα-Φαρσαλα-Λαμία
Γρεβενά-Τρίκαλα-Μακρακωμη
Γιάννενα-Άρτα-Αγρίνιο

Οι δρόμοι ανάμεσα στα χωριά πως ειναι; Το αμάξι είναι 4χ4 οπότε μάλλον είμαστε καλά ε;

Η επίσκεψη στην αλλαντοποιεία αξιζει;

(λογικά δεν θα γίνουν όλα τα παραπάνω, αν και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές. Τι συνδιασμούς μπορω να κάνω; η Βινιανη ειναι η πρώτη υποψήφια προς αποχώρηση)

Τι βοηθεια καλε? Εσυ εισαι πληρως διαβασμενη και ενημερωμενη!
Το μονο που θα προσεθετα ειναι το rafting που, βεβαια, οριακα το προλαβαινεις (Μαιος γαρ)
και πολλη πολλη πεζοπορια... κορυφαιες διαδρομες το Παντα Βρεχει και η Μαυρη Σπηλια αλλα και απεναντι απο το Saloon, οπου μπορεις να πας για καφε, ανοιγεται δασος διπλα στο ποταμι, μπορεις να ακολουθησεις αυτους που πανε για ιππασια.
Επισης ειναι πολυ ωραια διαδρομη, αν εχεις καταλληλο αυτοκινητο, απο Μεγαλο Χωριο μεχρι το σημειο εκκινησης του Παντα Βρεχει μεσα απο ενα αλπικο τοπιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.850
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom