Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εσυ ο απο πανω αντι να κανεις σχολια πηγαινε και ανοιξε αμεσως ενα τοπικ σχετικα με τις εκπτωσεις στην Ισπανια και τα διαφορα outlet. Ειναι η απολυτη προτεραιοτητα. Και ειμαι σιγουρη οτι το εχεις το θεμα!:D
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλώς σας βρήκα παιδιά! Συγγνώμη για τη λογομαχία που δημιούργησα άθελά μου! Φυσικά και δεν πας για τα πολυκαταστήματα στο Βερολίνο, όμως αν βρεθείς στην πόλη θεωρώ ότι θα πρέπει τουλάχιστον να τα επισκεφθείς! Μας πήρε μόνο μία ώρα στο καθένα, ίσα-ίσα να ρίξεις μια φευγαλέα ματιά στους ορόφους.
Είναι δυνατόν να μη μπεις στο Lafayette να πάθεις την πλάκα σου από αρχιτεκτονικής απόψεως και μόνο; Τρελές εκπτώσεις πράγματι δεν υπήρχαν, οπότε δεν ψωνίσαμε και ιδιαίτερα...κάτι βραχιολάκια, κολόνιες με 12 ευρώ (οι μάρκες κάνανε 80 και πάνω, οπότε στις επόμενες εκπτώσεις του Hondos πιστέψτε με συμφέρει περισσότερο και από τα αφορολόγητα!).
Γνωρίζει μήπως κανείς τη διαδικασία για να μπεις στο Κοινοβούλιο; Έχω να σας πω!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάντως το walking tour που προτείνει ο LP για το Βερολίνο, περιλαμβάνει και επίσκεψη στα τρία εμπορικά quartiers της Friedrichstrasse (Lafayette, Quartier 206 και Quartier 205)... και ναι έχεις δίκιο αξίζει η επίσκεψη μόνο και μόνο από αρχιτεκτονικής άποψης...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γνωρίζει μήπως κανείς τη διαδικασία για να μπεις στο Κοινοβούλιο; Έχω να σας πω!!!
το 2008 ειχαμε μπει χωρις να πληρωσουμε κατι και χωρις να κλεισουμε ραντεβου..απλα περιμεναμε στην ουρα..τωρα ακουσα οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα..για πες μας!!
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Όσον αφορά το κοινοβούλιο τώρα σου ζητάνε να κλείσεις μία εβδομάδα πριν ραντεβού! (κάτι για το οποίο δεν είχα διαβάσει στην ιστοσελίδα τους, τι να πω). Η δικαιολογία ήταν ότι λόγω των τρομοκρατικών ενεργειών των τελευταίων μηνών, ο θόλος για να ανέβεις επάνω είναι κλειστός, και κατά μήκος της μιας πλευράς είχαν μέχρι και πινακίδα που το έγραφε στα αγγλικά.
Επειδή όμως η μικρή μου η αδερφή στεναχωρέθηκε λίγο που δε θα ανέβαινε όπως της είχαμε υποσχεθεί, ξαναρωτήσαμε μήπως υπήρχε άλλος τρόπος να μπούμε μέσα, και τότε ξύπνησαν και μας είπαν ότι αν κάναμε κράτηση στο εστιατόριο ή στο καφέ θα μπορούσαμε να ανεβούμε και μάλιστα θα μας κάνανε και κάποιου είδους ξενάγηση, με ακουστικά, δεν κατάλαβα καλά...Και έτσι το πρωί πήραμε επί τόπου τηλέφωνο, κάναμε κράτηση και το μεσημέρι πήγαμε ξανά, όπου μας κάνανε σωματικό έλεγχο, έπειτα μας ανέβασαν με ασανσέρ επάνω, μας άφησαν μόνους μας και δεν μας έλεγξε κανείς αν όντως θα πηγαίναμε στο εστιατόριο ή το καφέ!
Πραγματικά ήταν το πρώτο πράγμα στο Βερολίνο που με ενθουσίασε τόσο πολύ: ο θόλος που ανεβήκαμε και η θέα που είχε από ψηλά! Προσωπική μου γνώμη αλλά το προτίμησα από τον πύργο της τηλεόρασης που είχα πάει το ίδιο πρωινό! (ίσως επειδή είχε υπερβολικό κόσμο).
Επομένως, αν δεν καταφέρετε να πάρετε τηλέφωνο μια εβδομάδα πριν, κάντε το κόλπο με την καφετέρια! Και αν θέλετε πιείτε και τον καφέ σας..Όμως θα είναι κρίμα να φθάσετε μέχρι εκεί και να μη μπορέσετε να δείτε πως είναι...σαν έργο τέχνης επάνω...Αξίζει!!
(το κοινοβούλιο, εκεί που συνεδριάζουνε φαινόταν από μακρυά, από την είσοδο/έξοδο με τα μωβ καθίσματα, εκεί δεν μπήκαμε, δεν ξέρω αν επιτρέπετε).
 

vpopi

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
καλησπέρα, αρτία αφιχθείσα απο Βερολίνο, λάθος απο το παγωμένο Βερολίνο.Μόλις 6ώρες έχω που γύρισα. πολύ περπάτημα και πάρα πάρα πολύ κρυο, -15 άντε και στην καλύτερη 0, τόσο καλά. μείναμε 6 ημέρες και περάσαμε πολύ ωραία. τα ΜΜΜ σε πάνε παντού, το συγκοινωνιακό δίκτυο ειναι απιστευτο και για το μεγεθος του ευκολο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απ' ολο το Βερολινο εκεινο που εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το δικτυο συγκοινωνιας;
 

vpopi

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Απ' ολο το Βερολινο εκεινο που εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το δικτυο συγκοινωνιας;
Για εναν επισκεπτη πιστευω οτι οι συγκοινωνίες παιζουν μεγαλο ρολο για να μπορεσει να εξερευνηση μια πολη, ποσο μαλλον για μια τοσο μεγαλη πολη.
Αν πας σε μια πολη σαν το Βερολινο και εχει τις συγκοινωνιες της Αθηνας την εβαψες. ολα τα παραπανω σχολια εχουν εξαντλησει πλεον το θεμα και ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικοί.εσυ αλλη δουλεια δεν εχεις απο το να ειρωνεύεσαι τους υπολοιπους;;;;
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Δίκιο έχει η κοπέλα καλέ....Είναι φοβερός ο τόσο εύκολος τρόπος που μετακινείσαι...Σκέψου ότι μπαίνεις σε πεντακάθαρο λεωφορείο, σχεδόν ποτέ κανένας δεν είναι όρθιος, οι ώρες και τα λεπτά που θα περάσει είναι γραμμένες πίνακα σε κάθε στάση...πράγματα που στην Ελλάδα δεν τα συναντάς...
Τι να κάνουμε...
Προσωπικά μου άρεσε πολύ το μουσείο το DDR!Παιδιά όσοι το προτείνατε, είχατε δίκιο!! Ευχαριστούμε!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μας συγχωρειτε, αλλα εμεις στη Θεσσσαλονικη εχουμε πινακες που μας ανακοινωνουν ποτε θα περασει το επομενο λεωφορειο και μαλιστα με μεγαλη ακριβεια.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχα...Έρση..αυτό μου θύμισε διάλογο με έναν Νορβηγό συμφοιτητή:
Νορβηγός: Εδώ στο Άμστερνταμ δεν είναι εντάξει οι μεταφορές. Είναι να έρθει 12.25 και έρχεται 12.28 ή 12.30!
Έλληνας: καλά, είσαι σοβαρός; στην Ελλάδα δεν έχουμε καν αυτό το χαρτί/πίνακα σε κάθε στάση να ξέρουμε τι ώρα έρχεται.
Νορβηγός: και τι κάνετε; πότε πάτε στη στάση;
Έλληνας: όποτε φτάσουμε
Νορβηγός: και τι; περιμένετε πότε θα έρθει ΑΝ θα έρθει;
-Ναι, στη Θεσσαλονίκη βέβαια έχουμε και τους πίνακες που και καλά λέει, αλλά δεν ισχύουν πάντα, γιατί το σύστημα λειτουργεί με βάση πού "βλέπει" ότι βρίσκεται το λεωφορείο, όχι την κίνηση.Δλδ λέει σε 2 λεπτά και μπορεί να έρθει σε 20!
-Και καλά, τι κάνετε; κάθεστε εκεί και περιμένετε;
-Ναι!
-και αν δεν έρθει;
-φεύγουμε!
....
κόκκαλο ο Νορβηγός...
άντε να του εξηγήσεις τώρα του ανθρώπου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom